BOŠNJACI IZ SAD-A PISALI UN-U: SUPROTSTAVITE SE ZABORAVU, NEKAŽNJIVOSTI I PORICANJU

bošnjaci iz sad-a pisali un-u: suprotstavite se zaboravu, nekažnjivosti i poricanju

U pismu koje potpisuju preživjeli genocida u Srebrenici, zajedno s onima koji su preživjeli agresiju na Bosnu i Hercegovinu od 1992. do 1995. godine, izražava se snažan apel za podršku Rezoluciji o obilježavanju genocida u Srebrenici. Podsjećajući na strašne događaje koji su se dogodili u julu 1995. godine, kada je Srebrenica, tada “sigurno utočište UN-a”, postala mjesto brutalnog i sistematskog ubijanja nevinih civila, pismo naglašava potrebu za istinom, pravdom i sjećanjem.

  • Pozivamo vas da se suprotstavite zaboravu, nekažnjivosti i poricanju – stoji u pismu, koje dalje apelira na čovječanstvo i historiju da se 11. juli proglasi Međunarodnim danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici. Osim što bi ovaj dan odavao počast nevino stradalima, bio bi i podsjetnik svima koji se bore da se ovakvi zločini nikada više ne ponove.

Sadržaj otvorenog pisma prenosimo u cijelosti:

Vaša Ekselencijo,

Mi, potpisani, neki od nas su preživjeli genocid a svi su preživjeli agresiju na Bosnu i Hercegovinu 1992-1995, tražimo od svih članica UN-a da glasaju u korist Rezolucije kako bismo obilježili genocid u Srebrenici, “Sigurnom utočištu UN-a” u to vrijeme, te da stanete uz istinu i pravdu i date svoj glas žrtvama brutalnog i sistematskog ubijanja u julu 1995. godine. Pozivamo vas da se borite protiv zaborava, nekažnjavanja, poricanja, i da budget svjedoci humanosti i historije tako što ćete proglasiti 11 juli kao Međunarodni Dan sjećanja Žrtava Genocida u Srebrenici. Pored sjećanja na one koji su ubijeni, ovaj dan će služiti kao podsjetnik za sve nas da spriječimo takav događaja da se ikada ponovi bilo kome, bilo gdje u svijetu.

Draga ekselencijo,

Mi, građani Bosne i Hercegovine, koji živimo u New Yorku i širom SAD-a, i koji smo preživjeli genocid u Srebrenici kao i masovne ratne zločine poput: koncentracionih kampova, silovanja, zlostavljanja, protjerivanja, etničkog čišćenja, uništenja imovine, uništenja kulturnih, vjerskih i historijskih naslijeđa, još uvijek se oporavljamo od traume, čak i tri decenije nakon što se brutalna agresija nad našom domovinom završila.
Mir koji je uslijedio nije bio lagan. Oni koji su se vratili u svoje srušene domove u entitetu Republika Srpska, nastavljaju biti pod stalnim prijetnjama, poniženjem, uskraćivanjem osnovnih ljudskih prava i što je najgore od svega, poricanjem genocida u Srebrenici, poricanjem koje je kodificirano u sjednici tog vijeća. Poricanje se nastavlja uprkos činjenici da su ratni i politički lideri tog entiteta, Karadžić i Mladić, osuđeni ratni zločinci, osuđeni zbog genocida od strane najvećih Međunarodnih sudova i ICTY-a, koji je osnovao UN.

(Naglašavamo da su Karadžić i Mladić bili dio državnog sistema Velike Srbije koju je vodio Milošević, koji je politički i vojno planirao agresiju protiv Bosne i Hercegovine, i genocid Bošnjaka. Dio njihovog plana je bio da se etnički očiste svi gradovi u kojima su Bošnjaci živjeli stoljećima duž rijeke Drine, istočne BiH (Bijeljina, Zvornik, Foča, Višegrad…), duž rijeka Save, Sane, Une i Neretve, na sjeveru i sjeverozapadu države (PRijedor, Sanski Most, Ključ, Bihać, Brčko, Banja Luka, Bosanski Novi, Bosanski Brod, nekoliko gradova u Posavini, Sarajevo koje je bilo pod opsadom i okupacijom, genocid, UN zaštoćene zone Srebrenice i Žepe u julu 1995. godine.)

Poznata je činjenica da je poricanje genocida sistematski implementirano od strane vlade Srbije, koja nastavlja poricati sve relevantne presude koje se tiču genocida i besramno veličaju ratne zločine i zločince predstavljajući ih kao heroje putem medija. Do danas, vlada Srbije nastavlja čuvati ratne zločince, pojedince osuđene za ratne zločine od straen sudova BiH. Poricanje genocida nastavlja se i danas, upravo ovdje u New Yorku od strane g. Aleksandra Vučića, predsjednika Srbije, koji obavlja razne misije u drugim državama i UN tijelima te prijeti eskalacijama i tenzijama ukoliko se Rezolucija o Genocidu usvoji. Lideri Srbije i RS-a, umjesto da javno priznaju genocid, umjesto da oni vode ovu Rezoluciju do usvajanja kako bi doveli do mira i pomirenja regiji, oni su postali najglasniji u poricanju genocida, te nastavljaju sa govorom mržnje i prijetnjama da se čak genocid može ponoviti.

Draga Ekselencijo,

Smatrat ćemo sve one koji budu glasali u korist Rezolucije našim iskrenim prijateljima, ali i prijateljima čovječanstva i svega što plemenito ime UN-a predstavlja. Ako je u julu 1995. godine, zbog tragičnog neuspjeha UN-a došlo do genocida više od 8 hiljada bonjaka, danas, vaš glas da se usvoji Rezolucija pružit će vaš glas i dostojanstvo onima koji to nisu imali u trenutku umiranja. Sa vašim glasom u korist Rezolucije, vaša država će dati doprinos oporavku naših naroda i naši duša, te će očuvati sjećanje na one koji su nestali u tim mračnim danima jula 1995. godine.

Draga Ekselencijo,

Mi razumijemo surovu stvarnost moderne politike i razumijemo da vaš glas za Rezoluciju nije odluka koju vaša država može dati i podržati trenutno. Ako je to slučaj, pozivamo vas i vašu savjest da se barem suzdržite od glasanja s obzirom da se svaki glas protiv može protumačiti kao poricanje genocida kao i poricanje presuda UN tijela i Međunarodnih sudova.

Mi, potpisani, molimo se da će vaš glas za Rezoluciju da 11 juli bude priznat kao Međunarodni Dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici biti pozitivan. I da ćemo tako odati počast sjećanju na one koji su nestali, krenuti ka pomirenju i univerzalnim ljudskim vrijednostima, povećati svijest o genocidu i spriječiti da se takvo nešto ponovi u budućnosti. Na kraju, ako budete glasali protiv rezolucije, razmislite ima li smisla da više ikada posjetite Memorijalni Centar u Srebrenici. To bi bilo licemjerno.

S poštovanjem,

–  Mr. Senahid Halilović, preživio Genocid i svjedok Genocida u Srebrenici

–  Dr. Damir Huremović, BHIC – New York, predsjednik

–  Mr. Idriz Budimlić, BHIC New York, imam

–  Dr. Mersim Ziljkić, Američka Nacionalna Asocijacija Bošnjaka/BANA, predsjednik

–  Ago Koljenović, IU & CC Plav-Gusinje – New York, predsjednik

–  Fadil Feratović, Američki Centar zajednice Bošnjaka – Elmwood Park, NJ, predsjednik

–  Smajle Srdanović, Bošnjački Islamski Kulturni centar Richmond Hill – NY, direktor

–  Denis Klapija, Asocijacija Bošnjaka – Albany, NY, direktor

–  Senad Ahmetović, BHIC New York

–  Nevzad Kurtagić, BANA, sekretar

–  Senad Kočan, BANA, glasnogovornik

–  Ago Redžić, poduzetnik

–  Mirsad Šiljković, BANA

–  Esad Krcić, Bošnjaci.Net, Glavni urednik

(E.F.)

The post BOŠNJACI IZ SAD-A PISALI UN-U: SUPROTSTAVITE SE ZABORAVU, NEKAŽNJIVOSTI I PORICANJU first appeared on Hayat.ba.

hayat.ba

drugi upravo čitaju