Rad u inostranstvu može biti uzbudljiv i prelomni korak u vašem profesionalnom životu – novi izazovi, nova iskustva i novo okruženje su samo delić onoga što vas čeka ako se odlučite na ovu odvažnu misiju. Međutim, postoji nekoliko ključnih stvari koje treba da imate na umu kada razmišljate o poslovnom angažmanu u inostranstvu.
Bez obzira da li vam je već ponuđen posao u novoj zemlji ili za sada samo razmišljate da kliknete na dugme „prijavi se“, evo naše liste važnih zadataka kojima morate posveiti punu pažnju.
Bankarstvo
Preseljenje u inostranstvo je čudno i uzbudljivo novo iskustvo. Ali u svom uzbuđenju i euforiji želite da budete sigurni da ste pokrili sva potencijalna finansijska pitanja.
Potrudite se da ne propustite isplatu plate tako što ćete otvoriti bank account u inostranstvu što je pre moguće, najbolje pre nego što spakujete kofere.
Poreske stope/troškovi života
Pregovaranje o vašoj budućoj plati može biti delikatno pitanje, pa će vam saznanje koliko se razlikuju poreske stope i troškovi života dati dobru polaznu tačku.
Ono što može izgledati kao veoma velikodušno povećanje plata, ili čak smanjenje plata, može u stvari biti samo izjednačavanje sa lokalnim poreskim stopama.
Radno vreme
Iako možda nikada neće postojati „standardni“ broj sati koje svaka osoba radi u jednoj zemlji, postoje neke razlike između drugih kultura i tržišta. Trebalo bi da date sve od sebe da saznate kako se oni razlikuju od vaših kako biste znali šta vas čeka i prevenirali potencijalna iznenađenja.
Na primer, radni dan u Velikoj Britaniji je tradicionalno od 9 do 17 časova, od ponedeljka do petka, sa sat vremena za ručak. Poređenja radi, španski zaposleni će normalno raditi od 9 do 20 sati sa pauzom za ručak od dva sata, dok je radna nedelja u Dubaiju od nedelje do četvrtka.
Praznici
Iznos plaćenog odsustva na koji imate pravo može značajno da varira u zavisnosti od zemlje u kojoj se nalazite. Ako saznate koliko slobodnog vremena ćete imati pre nego što prihvatite ponudu za posao, planiranje vaših poseta kući će teći mnogo lakše!
U proseku, radnici u SAD uzimaju 10 dana plaćenog odmora godišnje, dok oni u Nemačkoj uživaju i do 30. I nije važno samo koliko, već i kada. Mnoga preduzeća u Italiji, na primer, podstiču svoje zaposlene da uzmu odmor skoro ceo avgust, zbog visokih temperatura koje dostižu mnogi gradovi u ovoj zemlji.
Viza/radna dozvola/putne isprave
Kao deo vaše putne dokumentacije, moraćete da sredite svoju vizu što je pre moguće. Mnogi zaposleni ili agencije za zapošljavanje će vam aktivno pomoći u ovome, ali to je nešto što morate imati na umu kada se prijavljujete za posao u inostranstvu – posebno ako ste ranije osuđivani.
Takođe, da li je vaš pasoš aktivan? Ne nečajte do poslednjeg trenutka na obnavljanje. Takođe, apostil overa svih vaših važnih dokumenata je nešto što bi svakako morali da uradite.
Smeštaj
Ne morate samo da razmišljate o tome gde ćete živeti u inostranstvu, već i šta ćete da radite sa svojom trenutnom imovinom. Da li iznajmljujete i planirate da se jednostavno iselite ili ste vlasnik i želite da zadržite svoju kuću?
Napravite plan za ono što želite da uradite: i pre nego što se preselite i kada već budete tamo. Ovo će vam pomoći da planirate dugoročno i odlučite da li je ovo preseljenje trajno ili privremeno.
Porodične obaveze
Možda najvažnije pitanje koje ćete morati sebi da postavite jeste „Kako će ovo uticati na moju porodicu?“ Da li ste u braku? Da li imate decu? Da li imate članove porodice koji zavise od vas?
Morate dobro razmisliti o tome kako bi vaša porodica mogla da se nosi sa tako velikim preokretom. Najbolje je da se svi uključe u diskusiju pre nego što odete na vaš prvi intervju, umesto da nakon ponude za posao saznate da ne možete da ga prihvatite.
Proverite da li ste posedujete sve zakonske dokumente
Kada odlazite, uvek treba da stupite u kontakt sa svojom lokalnom upravom. Zvanični državni sajtovi pomoći će pri selidbi u inostranstvo i obezbediti da ne zaboravite nijedno pravno pitanje.
Poslednja stvar koju želite dva meseca na novom poslu je da vas ganja poreski službenik zbog neizmirenih obaveza.
Ima mnogo toga o čemu treba razmišljati kada razmišljate o radu u inostranstvu, i važno je da ne donesete olako takvu odluku koja vam može promeniti život. Ova lista verovatno nije konačna, ali bi trebalo da vas podstakne na razmišljanje o problemima kojih možda niste bili ni svesni.