Nakon što su talibani preuzeli vlasti u državi u avgustu prošle godine, afganistanske žene su izgubile radna mjesta kako u javnom tako i u privatnom sektoru, a njihova vidljivost i prisustvo na ulicama su značajno smanjeni.
Međutim, šest upornih i hrabrih žena u četvrti Karte Char u Kabulu ne žele da se pomire s tom situacijom i one svakodnevno prodaju sladoled na ulici kako bi zaradile za život, čime svakako pokazuju svima da i žene mogu raditi i doprinositi svojim porodicama.
Zbog obaveze pokrivanja žena koju su ranije nametnuli talibani, žene rade tako što nose maramu, nikab, odnosno tkaninu kojom muslimanske žene pokrivaju lice, sunčane naočale i rukavice.
RADE DESET SATI DNEVNO
Kompanija za proizvodnju sladoleda “Mr. Kulfi” zapošljava i žene za prodaju svojih proizvoda. Ipak, samo šest od ukupno 150 zaposlenih u kompaniji, čine žene koje na ulici prodaju sladoled.
Kompanija, koja trenutno posluje u gradovima Kabul, Kunduz, Jalalabad i Mazar-i-Sharif, namjerava zaposliti još žena u budućnosti, ako bude moguće.
Trenutno šest uposlenica koje žive u različitim dijelovima Kabula od ranih jutarnjih sati prodaju ukusni sladoled na ulicama afganistanske prijestolnice.
Svaka od njih prvo očisti kolica u koja stavlja led i sladolede, a potom odlaze na punktove kako bi prodavali omiljenu poslasticu tokom ljetnih vrućina.
Svaka od ovih žena, koje se suočavaju sa finansijskim poteškoćama, rade ukupno oko deset sati svaki dan i primaju mjesečnu platu od 9.500 afghanija (oko 110 dolara).

SA VELIKOM LJUBAVI RADI
Zaposlenice koje su počele raditi u ovoj kompaniji prije mjesec-dva ispričale su za Anadolu Agency (AA) kako izgleda posao koji rade.
Senem Enveri (21) ističe da sa velikom ljubavi i zadovoljstvom radi ovaj posao.
Ona je prošle godine ostala bez oca i trenutno živi sa majkom i dvoje braće i sestara, a također se sprema i za fakultetske ispite. Studentica je medicine na Univerzitetu u Kabulu, i napominje da morao štedjeti novac za potrebe obrazovanja.
Ističe da će ovaj posao raditi i tokom studija, dodajući da uživa u poslu dok prodaje sladolede.
-Lijepo je vidjeti kada su kupci sretni. Oni nas time mnogo motivišu i ohrabruju. Zadovoljni smo poslom koji radimo. Imamo i dobru platu – kazala je Enveri.
Napominjući da dosad na njih pritisak nisu vršili ni talibani niti društvo, ona je kazala kako se nada da na ovaj način ohrabruju i druge žene u državi da budu aktivnije.
- Pored ekonomskih problema, motiv kada smo započinjali ovaj posao bio je da svima, a posebno ženama u Afganistanu, pokažemo da i mi žene možemo raditi i zarađivati za život. Želimo pokazati da žene mogu raditi kao i muškarci izvan svojih domova i na taj način zadovoljiti finansijske potrebe – kazala je ova mlada Afganistanka.
ZARAĐUJE ZA CIJELU PORODICU
Semsiye Kerimi (35) ispričala je da im je, dok su živjeli u Mayden Wardaku izgorjela kuća i da su zbog toga morali da se presele u Kabul kako bi pronašli posao.
Napominjući da joj je suprug bolestan i da ne može raditi, Kerimi, majka četvero djece, kazala je da mora da zarađuje za cijelu porodicu.
Istakla je da njihova djeca zbog finansijskih poteškoća ne mogu da pohađaju nastavu.
- Zato radim i želim da dam svoj doprinos. Neka svako ima posao i platu. Samo nek se pošteno zarađuje – kazala je ona, dodajući da je veoma zadovoljno poslom koji radi.
- Vraćam se navečer kući sretna – rekla je Kerimi.
ŽELE ZAPOSLITI JOŠ ŽENA U KOMPANIJI
Direktor kompanije Abdulhabib Mubariz također je istakao da se trude unaprijediti poslovanje i da žele povećati broj zaposlenih žena u budućnosti ako budu imali priliku.
Istakao je da su događaji u zemlji negativno uticali na mnoge žene.
- Žene su nam slale prijave za posao. Imajući u vidu njihove probleme, dali smo im posao u našoj kompaniji. Trenutno njihova primanja ne mogu pokriti sve njihove troškove, ali nam je drago da imaju posao – kazao je Mubariz, napominjući da nemaju problema s talibanskim vlastima.
- Nismo do sada imali nekih problema s talibanima. Jedan od razloga može biti to što žene poštuju pravila pokrivanja dok prodaju sladolede – rekao je on.
