Tokom ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu, Pušilin je komentirao situaciju u Ukrajini te je rekao kako se nada da će se rat okončati do kraja godine. Između ostalog, komentirao je i vijesti da se na njega sprema atentat.
- Što se tiče rata i njegovog kraja, zaista se nadam da će to biti do kraja godine. Kada je riječ o atentatu, vjerujem našim službama kao i Rusiji. Stoga se osjećam smireno i koncentrisan sam na posao. Svako treba da radi svoje, a ja imam zadatke koje moram ispuniti – rekao je Pušilin.
Nakon toga, osvrnuo se na situaciju u Donbasu te je poručio kako se snage Donjecka i ruska vojska možda neće zaustaviti na administrativnim granicama regije Donjeck.
- Neprijatelj, primajući novo oružje, u suštini nas tjera da se ne zaustavljamo na granici. Zašto? Zato što moramo zaštititi građane Donjecka i Luganska. Ako neprijatelj dobije ozbiljno oružje s velikim dometom, onda ćemo, naravno, morati donijeti odgovarajuće odluke. Međutim, ono što treba naglasiti jeste da Ukrajina jednostavno možda neće postojati kao država u nekoj doglednoj budućnosti – poručio je Pušilin.
Na pitanje novinara da li će ruska vojska pokrenuti napad na Odesu, Pušilin je rekao.
- Moramo osloboditi sve ruske gradove, uključujući i Odesu – ističe prvi čovjek Donjecka.
Na kraju intervjua, Pušilin se osvrnuo i na situaciju s trojicom stranih vojnika koji su osuđeni na smrtnu kaznu te je pojasnio kako će se ona izvršiti za mjesec.
- Postoji period od mjesec za žalbu na odluku po Ustavu. Nakon što se razmotri žalba, onda dolazimo do zaključka gdje će Ministarstvo pravde Narodne Republike Donjeck donijeti odluku u okviru svojih ovlaštenja o izvršenju smrtne kazne. Ništa nam neće proći nezapaženo i ništa neće proći nekažnjeno – zaključio je Denis Pušilin
hayat.ba
