RUSKA BLOKADA UKRAJINSKIH MORSKIH LUKA DIŽE CIJENE HRANE U SVIJETU

Zvaničnici FAO vide male izglede za značajno smanjenje cijena hrane sve dok traje rusko-ukrajinski rat. Obje zemlje zajedno proizvode gotovo trećinu svjetskog izvoza pšenice i ječma i do 80 odsto isporuka suncokretovog ulja.

Zamjenik direktora FAO u odjeljenju za tržišta i trgovinu,Jozef Šmiduber, rekao je da prekid u izvozu tih i drugih prehrambenih proizvoda iz Ukrajine uzima težak danak po globalnu bezbjednost hrane. On je rekao da siromašne zemlje najviše pate jer im se cijene kreira tržište.

  • To je skoro groteskna situacija koju vidimo u ovom trenutku. U Ukrajini postoji skoro 25 miliona tona žitarica koje bi mogle da se izvezu, ali ne mogu da napuste zemlju samo zbog nedostatka infrastrukture i blokade luka. U isto vrijeme… nema otvaranja žitnog koridora za izvoz iz Ukrajine.

Ljetnji usevi pšenice, ječma i kukuruza u Ukrajini biće požnjeveni u julu i augustu. Uprkos ratu, Šmidhuber je rekao da uslovi za žetvu nisu loši. On je rekao da bi oko 14 miliona tona žitarica trebalo da bude dostupno za izvoz.

Međutim, napominje da u Ukrajini nema dovoljno skladišnih kapaciteta. On je dodao da postoji velika neizvjesnost o tome šta će se desiti u narednih nekoliko mjeseci dok se sukob nastavlja.

  • I ono što također vidimo, a to su, naravno, samo anegdotski dokazi, da žito krade Rusija i da se kamionima transportuje u Rusiju – rekao je Šmiduber.

Isto važi i za poljoprivredne alate, traktore, itd, itd. I sve to može imati uticaja na poljoprivrednu proizvodnju.

Zvaničnik FAO je rekao da situacija u Ukrajini ukazuje da trenutni problem nije u dostupnosti, već u pristupu. Rekao je da ima dovoljno žita da ono ide okolo i da se nahrani svijet. Problem je, kako je rekao, što se hrana ne pomjera na mjesta gdje je potrebna, piše VOA.

hayat.ba

drugi upravo čitaju