back to top

POTRESNA ISPOVIJEST SVJEDOKA RAZORNOG ZEMLJOTRESA NA TAJVANU: LJUDI SU PANIČNO ISTRČALI U HODNIKE I VRIŠTALI

U trenutku dok pišem ovaj tekst, događa se nova serija manjih potresa, koji dobro tresu zgradu hotela. Posljednji je, prema ličnoj proceni i iskustvu sa zagrebačkim potresima, sigurno veći od 5,5 stepeni Rihterove skale, prenosi ispovijest svjedoka Jutarnji list.

Valja napomenuti da je ovaj hotel predviđen za obavezan karantin nakon dolaska na Tajvan. Karantin traje tri dana, pa su živci gostiju, koji su ionako primorani da se drže strogih pravila na ivici.

Čovjek koji je tjerao uplašene goste natrag u sobe, prema svemu sudeći, menadžer hotela, drhtao je od nervoze, straha, panike. Vjerovatno i u strepnji za vlastitu porodicu. Potres slične magnitude na Tajvanu je 1999. godine odnio 2.200 života.

NAKNADNI UDARI

Jug i sredina ostrva u potpunom su rasulu. Taijepj, glavni grad Tajvana, nalazi se na sjeveru ostrva. Epicentar potresa je obalni grad Taitung, koji se nalazi na oko 200 kilometara udaljenosti od glavnog grada.

Tlo je lagano podrhtavalo još od nedjelje izjutra, a tremor je kulminirao silovitim potresom koji američki geolozi cijene na 7,2 stepeni prema Rihteru.

Ubrzo nakon zatresao se i Tajpei, potresom magnitude 5,9 stepeni. Dubina udara je tek na 7,3 kilometra od površine – što je poprilično nisko.

Kako izvještavaju lokalni mediji, prijavljena je ogromna šteta: urušene su zgrade, mostovi, popucale su auto-putevi, propali su sportski objekti, dvorane, zabilježeni su teški odroni zemlje, urušio se i kamenolom, a preko 120 turista ostalo je zarobljeno u Čif Spa Hotelu.

Hotel je već nekoliko sati bez struje i potrošio je sve gorivo iz generatora. Formirana je i posebna jedinica za spasavanje onih koji su ostali zatrpani u zgradama. Zasad se zna da je poginula jedna osoba, radnik cementare u okrugu Hualien.

Srećom, spašene su majka i petogodišnje dijete iz urušene zgrade u Juliju, gradiću u središnjem dijelu Tajvana. Most Gaoloai nedaleko od spomenutog Julija, skroz se urušio, prilikom čega je spašeno troje ljudi.

Dio ostrva s potpunosti je paralizovan. Tajvanska novinska agencija objavila je da je sistem podzemne željeznice u gradu Kaošiung, na jugu ostrva, obustavljen. Više od 400 turista je, u trenutku pisanja ovog teksta, blokirano na Siksti Stoune Mauntinu, popularnom tajvanskom vidikovcu, gdje je odron kompletno blokirao pristupne puteve. Na krajnjem jugu vozovi su izlijetali iz šina, a u Taojuanu, gradu nedaleko od Taipeija, urušila se osnovna škola.

Pukom srećom, vikend je, kada se u školi ne održava nastava. Društvenim mrežama šire se stravični snimci i fotografije uništenih objekata, koji svjedoče o potpunom hororu koji je zadesio tu ostrvsku zemlju.

Razbijeno je i preko 2.200 pogrebnih urni u kolumbariju blizu Taitunga. Pepeo koji se nalazio unutra sada je pomiješan. Više od 30 odsto Tajvanaca su taoisti, koji su to doživjeli kao ličnu smrt. Posmrtni ostaci najbližih moraju biti zdravi, ili je duša na onom svijetu nemirna.

Video pogledajte OVDJE



hayat.ba

drugi upravo čitaju