back to top

Podigla je dvije izvršne direktorice i doktorku: Uspješna majka otkriva koji je najgori oblik roditeljstva

Roditeljstvo je izazov, posebno u današnjem svijetu nakon pandemije. Sigurno nije bilo lako odgajati svoje tri ćerke.

Ne pripisujem im sve zasluge za njihove uspjehe, ali sve tri su odrasle u visoko ostvarene ljude. Suzan je izvršna direktorka u YouTube-a, Dženet je doktorica, a En je suosnivač i izvršni direktor kompanije 23andMe. Podigli su se na vrh ultra-konkurentnih profesija u kojima dominiraju muškarci.

Kada sam pisala svoju knjigu „Kako odgajati uspješne ljude”, dobila sam toliko pitanja o različitim pristupima roditeljstvu. Ali ono što su svi zaista željeli znati je: „Koji je najgori stil roditeljstva?“

Na osnovu mog iskustva i istraživanja, vjerujem da je “helikoptersko roditeljstvo” najotrovnije.

Šta je “helikoptersko roditeljstvo”?

Helikoptersko roditeljstvo — koje se ponekad naziva i „roditeljstvo sniježne mašine“ — je kada stalno uklanjate prepreke tako da vaša djeca ne moraju da se suočavaju sa izazovima i frustracijama tokom njihovog životnog puta.

Ovaj oblik hiper-uključenosti obeshrabruje djecu; u suštini činite sve za njih i brinete se da sve njihove potrebe budu zadovoljene čak i prije nego što shvatite da imaju potrebu za njima.

Dokazane naučne studije kažu da takav pristup takođe šteti sposobnostima djece da razviju samokontrolu, vještine rješavanja problema, samostalno upravljaju konfliktom  i problemima i stvaraju identitet odvojen od svojih roditelja.

“Roditelji helikopteri” imaju najbolje namjere, ali ishodi su suprotni od onoga što žele – oni rađaju djecu koja se boje da rizikuju, uvijek im je potrebna pomoć i nedostaje im kreativnosti.

Moja prijateljica Maje Mask, uspješna manekenka i majka daleko poznatijeg Ilona Maska, slaže se oko štetnih posljedica helikopterskog roditeljstva. Ona nikada nije provjeravala domaći zadatak svoje djece. Nije mogla. Radila je pet poslova kako bi sastavila kraj s krajem. Kada je njihov domaći zadatak zahtijevao odobrenje roditelja, natjerala ih je da uvježbaju njen potpis kako bi mogli potpisati umjesto nje.

“Nisam imala vremena, a to je bio njihov posao”, dodala je.

To je upravo ono što je djeci danas potrebno — da ne budu kontrolisani ili prezaštićeni, već da im se dozvoli da preuzmu odgovornost za svoje odluke i postupke.

Stilovi roditeljstva: Sve je u pronalaženju ravnoteže

S druge strane, roditelji ne bi trebalo da idu u drugu krajnost. Ne šaljete djecu samu da idu u kupovinu kad imaju pet godina, niti očekujete od njih da spremaju večeru kada budu imali 10. Dajte im izazove koji su primjereni uzrastu.

Cilj je da budu ponosni na posao koji rade, posao koji je njihov i samo njihov. Oni će izgraditi vještine prema nezavisnosti i sami naučiti da pomažu u kući.

To može biti u kuhinji kuvanje, na primjer. Svi kuvamo. Naučite svoje dijete kako da sami pripreme doručak. Mogu sipati žitarice i mlijeko. Starija djeca mogu napraviti kajganu. Ili svi mogu naučiti da prave salatu. Tako je jednostavno: operite zelenu salatu, narežite paradajz ili avokado, dodajte dresing… i voilà!

Ako vaše dijete nikada nije kuvalo, možda se neće osjećati sposobnim da skuva bilo šta, a da ga neko ne pazi ili odobri. Većina djece ne zna ništa napraviti za sebe. Voljela bih da se šalim, ali nijesam.

Jednostavan ‘trik’ za podizanje uspješne djece

I roditelji i nastavnici mogu osnažiti djecu da samostalno razmišljaju, rade sa svojim vršnjacima i izgrade njihovo samopouzdanje.

Preporučujem da slijedite TRICK , akronim za povjerenje, poštovanje, nezavisnost, saradnju i ljubaznost:

Poverenje: Povjerenje mora da počne od nas, roditelja. Kada smo sigurni u odluke koje donosimo, tada možemo vjerovati našoj djeci da preduzmaju potrebne i ispravne korake.

Poštovanje: Svako dijete ima dar, a naša je odgovornost da njegujemo taj dar. Ovo je suprotno od toga da im govorite ko da budu, kojom profesijom da se bave, s kim da žive i kako treba da izgleda njihov život.

Nezavisnost: Ovo se oslanja na čvrste temelje povjerenja i poštovanja. Istinski nezavisna djeca sposobna su da se nose sa nedaćama, neuspjesima i dosadom – svim neizbježnim aspektima života.

Saradnja: Saradnja znači zajednički rad kao porodica, u učionici ili na radnom mjestu. Za roditelje to znači ohrabrivanje djece da doprinose raspravama, odlukama, pa čak i disciplini.

Ljubaznost: Prava ljubaznost uključuje zahvalnost i oprost, služenje drugima i svijest o svijetu izvan sebe.
Odmorite i prestanite da previše nadzirete svoju djecu. Neka sama pomognu i vode. Oni će cijeniti takav vaš pristup, odrastati će nezavisniji i vjerovati u sebe, što sve vodi u zdrav i uspješan život.

Počnite tako što ćete dozvoliti svojoj djeci da donose odluke o tome šta žele da rade ovog vikenda, možda čak i da planiraju nešto za cijelu porodicu. Zamislite koliko će se osnaženo osjećati.

Napisala: Esther Wojcicki, edukatorka, novinarka i autorka bestselera “Kako odgojiti uspješne ljude”. Ona je i suosnivač Tract -a , gdje svoju filozofiju nastave usmjerenu na studente prenosi u učionice širom svijeta. Pratite je na Twitteru @EstherWojcicki. Obrada teksta: Investitor.me

.fb-background-color {
background: #ffffff !important;
}
.fb_iframe_widget_fluid_desktop iframe {
width: 100% !important;
}


investitor.me

drugi upravo čitaju