Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u srijedu kako kompleksnosti situacije na Kosovu doprinosi to što bi odluka o priznanju te zemlje bila kobna za političku karijeru bilo kojeg srbijanskog političara.
Plenković je o Kosovu govorio u Bratislavi na konferenciji o sigurnosti GLOBSEC 2023, javila je Hina.
Hrvatski premijer je rekao da Zagreb želi mir i brzi prekid incidenata, referirajući se na sukobe između snaga KFOR-a i srpskih prosvjednika na sjeveru Kosova u kojima je u ponedjeljak ozlijeđeno više od 80 ljudi.
Srbija ne priznaje neovisnost svoje bivše južne pokrajine proglašenu 2008. i brojni pripadnici srpske zajednice koja je većinska u četirima gradovima na sjeveru, ne priznaju vlast Prištine i odani su Beogradu.
„Da bilo koji čelnik u Srbiji prizna Kosovo mislim da više ne bi više imao perspektivu u političkoj karijeri“, rekao je Plenković i dodao da je stoga komplicirano pronaći rješenje.
Po njegovim riječima, međunarodna zajednica mora posredovati u pregovorima, smiriti situaciju i pronaći rješenje kako bi Srbi na većinski srpskom sjeveru Kosova ipak sudjelovali u demokratskom procesu.
Bez toga se „ne šalju signali povjerenja i izgradnje koegzistencije“, rekao je hrvatski premijer.
Nekoliko desetaka vojnika KFOR-a, snaga međunarodne zajednice pod vodstvom NATO-a, ozlijeđeno je u ponedjeljak popodne u sukobu sa srpskim prosvjednicima u općini Zvečan na sjeveru Kosova.
Srpski prosvjednici, među kojima također ima nekoliko desetaka ozlijeđenih, usprotivili su se dolasku albanskih gradonačelnika u općine nakon izbora koje su Srbi bojkotirali.
Srbi na sjeveru Kosova nastavili su u četvrtak prosvjede protiveći se ulasku albanskih gradonačelnika u zgrade općina koje i dalje osigurava KFOR, ali je situacija mirna.
SAD i EU pozivaju na deeskalaciju napetosti i povratak dijalogu, a veleposlanik SAD-a u Beogradu Cristopher Hill izjavio je danas da će Priština snositi posljedice, jer nije poslušala savjete SAD-a u pogledu zauzimanja općina na sjeveru.
Hill je rekao da će se to odraziti na odnose s Washingtonom i podsjetio na upozorenje državnog tajnika Antoniya Blinkena koji je izravno najavio posljedice u bilateralnim odnosima.
Šef eurodiplomacije Joseph Borrell rekao je da je neophodna hitna deeskalacija sukoba i povratak radu na sporazumu koji su prihvatili Beograd i Priština u Bruxellesu 28. veljače, te aneksu tog sporazuma iz Ohrida 18. ožujka.
“Trenutna situacija je opasna i neodrživa”, upozorio je danas šef eurodiplomacije Joseph Borrell poslije sastanka s kosovskim premijerom Albinom Kurtijem na konferenciji u Bratislavi, a posebni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak izjavio je u srijedu da je hitno potrebno političko rješenje za tenzije na sjeveru Kosova.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron je najavio da će, u četvrtak, 1. lipnja, zajedno s njemačkim kancelarom, Olafom Scholzom razgovarati sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i predsjednicom Kosova Vjosom Osmani.
Zaposleni u lokalnoj samoupravi i građani okupili su se jutros ispred ograde podignute u Zvečanu i razvili 250 metara dugu zastavu Srbije, stojeći naspram bodljikave žice koju je postavio KFOR.
U Leposaviću su građani okupljeni na prosvjedu na bodljikavu žicu postavili šestokraku zvijezdu na žutoj podlozi, asocirajući na stradanje židova pod nacistima i život u getu. Dvojica Srba, uhićenih poslije sukoba s pripadnicima KFOR-a i kosovske policije, prebačeni su u sudski pritvor u Prištini.
Predsjednik Srpske liste Goran Rakić zatražio je od dužnosnika europske pravosudne misije (EULEX) njihovo oslobađanje.
Na sastanku s dužnosnicima EULEX-a zatraženo je da se, nakon ispunjenja tih zahtjeva, povuku sve specijalne postrojbe kosovske policije s cijelog teritorija sjevera i da započne formiranje Zajednice srpskih općina, što je uvjet Beograda za nastavak dijaloga s Prištinom, prenosi Hina.
The post Plenković: Priznanje Kosova bilo bi kobno za karijeru bilo kojeg političara u Srbiji appeared first on Dnevni.ba.