back to top

OVAKVO DIVLJANJE CIJENA GRAĐEVINARI NE PAMTE DECENIJAMA: POSKUPLJENJE I DO 200 POSTO

Da bi se ublažio poremećaj na tržištu, vlada i Privredna komora Hrvatske traži od investitora da izvođačima revidiraju ugovore i priznaju stvarne cijene, sve kako bi se spriječio val otkazivanja mnogih važnih infrastrukturnih projekata, piše HRT.

SVE JE POSKUPJELO DO ČAK 200 POSTO

Ovakvo divljanje cijena materijala građevinari, kažu, ne pamte decenijama. Metali, plastika, drvo vrtoglavo su poskupjeli – od 50 do čak 200 posto. Rizici su preveliki, jamstava nema pa je firmama isplativije plaćati penale zbog otkazanih poslova nego gomilati gubitke.

  • Mi smo u pokušaju raskidanja nekoliko ugovora vrijednih 20 do 40 miliona kuna. To su ozbiljna pitanja koja prijete građevinskom sektoru i našem poslovanju jer prijete bilježenju velikih gubitaka, to je udar na likvidnost i sigurnost radnih mjesta – naglašava Darko Jambreković, tajnik Uprave Radnika iz Križevaca.
ovakvo divljanje cijena građevinari ne pamte decenijama: poskupljenje i do 200 posto
Ilustracija

Vlada Hrvatske je donijela smjernice kako bi se naručitelje velikih poslova potaknulo na reviziju ugovora, posebice u slučaju javne nabave s klauzulom fiksne cijene. Privredna komora izradila je i indekse cijena građevnog materijala.

Za izgradnju škola, bolnica i cesta potrebne su konkretne mjere pomoći

  • Imamo podatke za oko 150 materijala odnosno 150 indeksa i vjerujemo da će ti indeksi pomoći svim izvođačima i naručiteljima da zatraže razliku u cijeni za projekte koji su prošli i za sve buduće projekte kao jednu metodologiju s kojim će oni dokazivati porast ili smanjivanje cijena – govori Mirjana Čagalj, potpredsjednica HGK za graditeljstvo, saobraćaj i veze.
ovakvo divljanje cijena građevinari ne pamte decenijama: poskupljenje i do 200 posto
Pixabay

Pojedini građevinari trenutno rade na tridesetak gradilišta širom Hrvatske. Bez konkretnih mjera pomoći, izgradnja škola, bolnica i cesta, finansirana evropskim novcem, postaje upitna.

  • Vidimo puno inicijativa bez krajnjeg rezultata. Mi smo odustali od nekih projekata s Gradom Zagrebom i nismo potpisali ugovor od 126 miliona kuna. Mi ne možemo potpisati ugovor i dovesti svoju firmu u bankrot i naši podizvođači su na rubu – naglašava Vele Nižetić, direktor firme Strabag Hrvatska.

Koliko će građevinara pokleknuti pred povećanim troškovima, teško je reći, no bit će posljedica u sektoru koji u BDP-u Hrvatske učestvuje s oko pet posto i zapošljava oko 130 hiljada ljudi.

Sportska centrala

drugi upravo čitaju