back to top

LIGA NACIJA: Hrvatska šokirala Francuze usred Pariza

U desetom pokušaju hrvatski nogometaši uspjeli su doći do prve pobjede u dvobojima s Francuzima, a do nje su došli s minimalnih 1-0 na Stade de Franceu u dvoboju 4. kola skupine 1 A razreda UEFA Lige nacija.

Pobjednički pogodak postigao je kapetan Hrvatske Luka Modrić već u 5. minuti iz kaznenog udarca koji je dosuđen zbog prekršaja na Anti Budimiru.

Hrvatska je tako nakon uvodnog poraza u Osijeku od Austrije (0-3) u sljedeće tri utakmice od mogućih devet bodova osvojila sedam i popela se na drugo mjesto u skupini. Vodeća Danska ih ima devet, nakon domaće pobjede nad Austrijom (2-0) koja je treća sa četiri boda. Na začelju su aktualni svjetski prvaci sa samo dva boda.

Zlatko Dalić je na Stade de Franceu odlučio izvesti gotovo identičnu postavu onoj koja je prije tri dana završila dvoboj u Kopenhagenu, gdje su hrvatski nogometaši došli do velike i važne pobjede (1-0) nad Danskom. Devetorica od te jedanaestorice počeli su utakmicu u pariškom predgrađu St. Denis, dok je Livakovića pred vratima zamijenio Ivušić, a umjesto Vlašića u postavio bio Brekalo.

Za razliku od utakmice ovih suparnika na Poljudu, Didier Deschamps je odlučio krenuti po pobjedu sa svojim najjačim ofenzivnim oružjima, Kylianom Mbappeom i Karimom Benzemom u vrhu napada.

Deseti međusobni dvoboj Hrvatske i Francuske nije mogao bolje početi za “Vatrene”. U potpuno bezopasnoj situaciji, nakon ubačaja iz kuta za hrvatske nogometaše, Konate je nehotice nagazio na petu Ante Budimira koji je pao, a izraelski sudac Orel Grinfeeld bez zadrške pokazao na bijelu točku.

VAR je potvrdio njegovu odluku, a Luka Modrić je u 5. minuti kazneni udarac pretvorio u hrvatsko vodstvo na Stade de Franceu, iako je Maignan otišao u pravu stranu, dotaknuo loptu, ali nije uspio spriječiti pogodak.

Tako je hrvatski kapetan u 152. nastupu u najdražem dresu postigao svoj 22. gol.

Samo dvije minute poslije Francuzi su poslali prvu ozbiljnu prijetnju prema Ivici Ivušiću. Kylian Mbappe je bio taj koji je dobio loptu i dosta prostora na 20-ak metara od gola, snažno opalio, ali je hrvatski čuvar mreže bio koncentriran te sigurno obranio.

Hrvatska se nakon postignutog pogotka nije povukla, ali pritisak Francuza bio je stalan. No, obrana koja je izdržala sva iskušenja na Parkenu, do kraja prvog poluvremena nije popustila pa ni Ivušić više nije morao intervenirati. Nekoliko opasnih francuskih pokušaja, Mbappeov u 14. minuti, Rabiotov u 33. minuti te Digneov u sučevom dodatku, završili su u hrvatskom bloku.

Dalićevi izabranici su dobro stajali na terenu, trio Brozović – Modrić – Kovačić osigurao je posjed “Vatrenima” u sredini terena, čime je otupljena i francuska oštrica napada. Nakon postignutog pogotka najopasnija situacija pred francuskim vratima rodila se iz kontranapada u 39. minuti, kad je Budimir ušao s lijeve strane u kazneni prostor, a njegov udarac je blokirao Kimpembe.

Zadovoljan kako je njegova momčad izgledala u prvom poluvremenu, Zlatko Dalić je istu postavu poslao na teren i u nastavku dvoboja, dok je Didier Dechamps napravio dvije zamjene poslavši Pavarda na desni bok umjesto Koundea, a novog Modrićevog suigrača Tchouamenija u vezni red umjesto Kamare.

Upravo je Tchouameni bio taj koji je već u 48. minuti oprobao udarac sa 20-ak metara, ali je Ivušić još jednom bio vrlo siguran u intervenciji.

Minutu poslije činilo se da je Ante Budimir propustio situaciju oči u oči s Maignanom, ali je kod upućivanja lopte hrvatski napadač bio za pola koraka u zaleđu.

Udarnih deset minuta Francuza u drugom poluvremenu zaključio je Mbappe još jednim udarcem koji je išao u donji desni kut, ali je Ivušić vršcima prstiju uspio obraniti i spriječiti mogući pogodak. Suci njegovu intervenciju nisu primjetili pa je domaća reprezentacija ostala i bez udarca iz kuta.

U 58. minuti je Tchouameni pokazao zašto je Real spreman za njega izdvojiti i 100 milijuna eura. Da nije bilo njegovog sprinta, Hrvatska bi vjerojatno došla do dva pogotka prednosti. Juranović je odlično osjetio namjeru Pavarda koji je jednu dugu Modrićevu loptu pokušao glavom vratiti prema Maignanu, ali se tamo našao hrvatski branič i došao u situaciju za šut ili asistenciju. Odlučio se za drugu opciju i poslao povratnu za Marija Pašalića. Strijelac pobjedničkog pogotka s Parkena nije dobio priliku za udarac, jer mu je iza leđa u kazneni prostor dosprintao Tchouameni i klizećim startom odnio loptu.

Tri minute poslije Ivušić je bio na najvećem iskušenju. Mbappe je dobio loptu i s desne se strane sjurio prema hrvatskom golu. Martin Erlić ga je ispratio, ali nije uspio blokirati njegov pokušaj sa šest metara. Mbappe je lukavo, po travnjaku, poslao loptu prema daljem kutu, ali je Ivušić nogom obranio i još jednom spriječio pogodak.

Francuzi su nastavili s pritiskom i gotovo iz minute u minutu stavljala hrvatsku obranu na iskušenja. Lopta je često bila u hrvatskom kaznenom, ali su srećom svi pokušaji francuskih nogometaša završavali u bloku.

Trokut Brozović – Modrić – Kovačić osjetio je da treba dati predaha svojim suigračima pa su ponovno zagospodarili posjedom koji je rezultirao novim hrvatskim udarcem unutar okvira u 72. minuti. Bila je to posljednja akcija Josipa Brekala na utakmici. Lomio je Pavarda, a kad su ga okružila još dvojica francuskih nogometaša, dao je odličnu loptu za Lovru Majera koji je ušao u kazneni prostor, snažno opalio ljevicom, ali je Maignan bio spreman za intervenciju koja mu je bila olakšana činjenicom da je lopta išla ravno u njega.

Na igračima obje reprezentacije je već bio primjetan umor, kad je u 88. minuti na novoj kušnji bio Maignan. Nikola Vlašić je došao do ruba kaznenog prostora, gađao donji desni kut, ali je domaći vratar još jednom obranio.

Opasno je Hrvatska živjela u sučevom dodatku, kad su Francuzi s nekoliko ubačaja u kazneni prostor pokušali doći do izjednačenja. Najbliže je pogotku bio Benzema, ali je odlični Ivušić izvukao loptu iz donjeg desnog kuta.

Na dva najteža gostovanja u skupini Hrvatska je tako ostala netaknute mreže, uz sjajnu izvedbu stoperskog para Erlić – Šutalo, odličnog Stanišića na desnom i Juranovića na lijevom boku. Naravno, sve uz veliku i izdašnu pomoć trojca iz veznog reda Brozović – Modrić – Kovačić.

Hrvatsku krajem rujna čekaju preostale dvije utakmice u grupnoj fazi natjecanja. Dalićevi izabranici će prvo 22. rujna ugostiti Dansku, a 25. rujna će gostovati u Austriji. Nakon što se u Osijeku povlačilo pitanje hoće li Hrvatska uspjeli zadržati mjesto u eliti Lige nacija, rujan će “Vatreni” dočekati kao konkurenti za plasman na “Final Four”.

The post LIGA NACIJA: Hrvatska šokirala Francuze usred Pariza appeared first on Dnevni.ba.