back to top

(FOTO) Bagarić presudio Željezničaru u derbiju kola, Široki Brijeg se vratio na vrh tabele

Fudbaleri Širokog Brijega i Željezničara sastali su se večeras na Pecari u derbi susretu 14. kola m:tel Premijer lige BiH, a meč je okončan rezultatom 1:0 za domaći tim.

Oba tima igraju dobro ove sezone i nalaze se u vrhu tabele, pa je bilo jasno da će njihov međusobni duel biti izuzetno zanimljiv, a i jedni i drugi imali su šansu da naprave napredak na tabeli eventualnim trijumfom. Širokobriježanima je eventualna pobjeda mogla donijeti prvo mjesto na tabeli, a Željezničaru je pobjeda garantovala da će zbog bolje gol razlike preskočiti Široki Brijeg na tabeli.

Željezničar je imao probleme sa kadrom zbog izostanka Marina Galića, pa je od početka meča Aleksandar Kosorić zaigrao kao desni bek. Već u ranoj fazi utakmice, svoju veću brzinu u odnosu na defanzivca Željezničara pokušao je iskoristiti krilni napadač Širokobriježana Ilija Bagarić koji igra u dobroj formi. Bagarić je izbacio Kosorića lijepim driblingom, ali je njegov udarac zaustavio oprezni Josip Bender.

Željezničar je uglavnom bio bezopasan pred golom Širokog Brijega u ranoj fazi prvog dijela, a u kaznenom prostoru domaćina u dva navrata u jednom napadu su padali fudbaleri Željezničara. U prvoj situaciji se našao Brazilac Clerismario, a u drugoj Omar Beća, no nijednom na bijelu tačku nije pokazao sudija Dragan Petrović iz Banja Luke.

On je isprovocirao ljutnju domaćih fudbalera, stručnog štaba i publike u 18. minuti, kada je poslije duela Amara Drine i Daniela Lukića u kaznenom prostoru dodijelio žuti karton za domaćeg napadača zbog simuliranja. Domaći su u još nekoliko navrata tražili jedanaesterac, ali Petrović bi svaki put odmahnuo rukom sve do samog finiša prvog dijela.

Kosorić je tada dodao jako lošu loptu ka Drini, presjekao ju je Bagarić koji je ušao u kazneni prostor Željezničara i pao nakon duela sa Drinom koji se u trku vraćao da zaustavi napad Širokobriježana. Loptu je na bijelu tačku namjestio Bože Vukoja čiji je udarac odličnom intervencijom zaustavio Josip Bender.

Uzbuđenja do kraja prvog dijela nije bilo, a Željezničar je svoje najveće dvije šanse imao nakon prekida. Oba puta je šutirao Amoah, oba puta su prilike bile solidne, ali nijednom nije bio previše precizan i promjene rezultata nije bilo.

Nije u prvom poluvremenu bilo dominantnog tima, i jedni i drugi su imali faze bolje igre, a slično je krenulo i drugo poluvrijeme. U 57. minuti, Željezničar je zaprijetio nakon prodora Clerismaria po desnoj strani, no nakon njegovog ubačaja domaći su uz dosta muke uspjeli izbaciti loptu iz kaznenog prostora. Samo nekoliko trenutaka kasnije, na drugoj strani je defanzivac Bruno imao veliku šansu poslije ubačaja iz prekida, ali iskosa je šutirao preko gola iz jako izgledne šanse, s obzirom na to da je Bender zatvarao potpuno drugu stranu gola.

Bio je to period utakmice koji je generalno donio bolju igru Širokog Brijega, a iz takve igre domaćin je stigao i do pogotka. U 61. minuti je pogodio Ilija Bagarić nakon još jednog solo prodora, a ovaj put je nemoćan bio golman Josip Bender, kojeg je omela i intervencija njegovih saigrača iz zadnje linije.

Nastavak meča donio je nešto drugačiju sliku na terenu, jer je Željezničar zaigrao nešto otvorenije, a Širokobriježani su se očekivano povukli, pa je gostujući sastav još teže prilazio golu domaćina. Do kraja meča, domaći su i pravovremenim izmjenama uspjeli usporiti igru, a nekim se igračima ukazivala i pomoć, pa je igra bilo zaista jako malo.

Širokobriježani su imali još nekoliko polušansi nakon kontri ili prekida, ali nijedna nije bila previše značajna. Meč je tako okončan rezultatom 1:0, a Široki Brijeg je ovim trijumfom stigao na čelo tabele sa 28 bodova. Širokobriježani imaju bod više i dvije utakmice više od Zrinjskog, koji je drugoplasirani.

Željezničar je nakon ovog poraza četvrti na tabeli sa 22 boda, bodom manje od trećeplasiranog Borca. U narednom kolu Željezničar je domaćin Veležu.

NK Široki Brijeg – FK Željezničar 1:0 (0:0)
Stadion: Pecara, Široki Brijeg
Sudija: Dragan Petrović (Banja Luka)
Strijelci: 1:0 – Bagarić (61)
Žuti kartoni: Lukić, Hrkać – stručni štab, Josipović (Široki Brijeg), Hajdarević, Drina, Amoah, Cocalić, Mekić (Željezničar)

NK ŠIROKI BRIJEG: Josipović, Valinčić, Bruno, Mašić, Kuprešak (84. Pranjić), Ćavar, Lovrić (84. Šuto), Vukoja (90+4. Musa), Pejić (72. Kpan), Bagarić, Lukić (72. Rozić). Trener: Ivica Barbarić.

FK ŽELJEZNIČAR: Bender, Kosorić, Drina, Cocalić, Malić, Hajdarević (65. Mekić), Beća (80. Bekrić), Štilić, Amoah (80. Subašić), Clerismario, Beganović (65. Haračić). Trener: Edis Mulalić.