Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je u nedjelju da je njegova zemlja dogovorila novi trogodišnji ugovor o opskrbi plinom s ruskim državnim dobavljačem energije Gazpromom. Vijest je stigla u nezgodno vrijeme. Vučić je time zadao novu glavobolju zapadnom antiputinovskom savezu, a posebno Evropskoj uniji, komentira CNN.
Iako Srbija nije članica EU, dio je plana proširenja EU koji uključuje i neke njene susjede. EU se namjerava proširiti na istok i vidi zapadni Balkan kao ključ evropske sigurnosti, što je još više naglašeno u svjetlu ruske agresije na Ukrajinu.
Srbija se također jako oslanja na Rusiju kada je u pitanju plin. Ona također vojno sarađuje s Moskvom. Ukratko, Srbija ima ogromne koristi od svog odnosa s Rusijom, a čak i ako u bližoj budućnosti postane članica EU, neće htjeti spaliti svoje mostove s Kremljom.
Iako je Srbija podržala nekoliko rezolucija UN-a kojima se osuđuje ruska agresija, nije sankcionirala Moskvu niti se uskladila s Briselom po pitanju sankcija protiv Moskve. A to je nešto što se od država kandidata za članstvo očekuje da učine. Novi ruski plinski sporazum, strahuju neki dužnosnici EU i analitičari, mogao bi biti korak predaleko za neke zemlje članice EU.
- Ako bude zaključen, sporazum bi uništio nade onih koji su vidjeli priliku za smanjenje ruskog utjecaja u regiji – rekao je Filip Ejdus, vanredni profesor međunarodne sigurnosti na Univerzitetu u Beogradu.
Ejdus vjeruje da Vučić možda želi i ovce i novce. On predviđa da će srbijanski predsjednik sigurno garantovati da Srbija ostaje na putu prema EU, a možda i dalje očekuje bolju ponudu od njemačkog kancelara Olafa Scholza.
Činjenica da se plinski sporazum Srbije dogodio u istoj sedmici kada su se lideri EU sastali kako bi se dogovorili oko zabrane ruske energije naglašava u kojoj mjeri su neke stvari jednostavno izvan centraliziranih ruku Brisela.
Kako vrijeme odmiče, to bi moglo postati vrlo nezgodno pitanje za budućnost evropskog projekta, ističe CNN.
hayat.ba