Znanstvenici su otkrili obećavajuću indikaciju da bi život mogao postojati na Saturnovom mjesecu Enceladusu. Podaci iz NASA-ine povučene letjelice Cassini pokazali su da Enceladus sadrži …..
fosfati – elementi bitni za život. Enceladus je jedna od rijetkih lokacija u našem Sunčevom sustavu s tekućom vodom, zajedno sa Zemljom i Jupiterovim mjesecom Europom, što ga čini metom interesa astrobiologa.
Dugo je poznato da zmijoliki pukotine na površini ledenog mjeseca izbacuju ogromne stupove ledenih zrnaca i vodene pare u svemir iz otvora nalik gejzirima, ali istraživači su tek prošlog mjeseca uočili iznenađujuće velik “gejzir” na južnom polu Enceladusa koji bi mogao biti znak života.
Uzbudljivo, fosfor nije otkriven u oceanima izvan Zemljinih – sve do sada! Ovo je također prvi put da su fosfati otkriveni u oceanima izvan Zemlje, što predstavlja “veliki korak naprijed”, prema stručnjacima sa Sveučilišta u Berlinu koji su vodili studiju.
Fosfat je prirodni izvor fosfora, elementa koji osigurava četvrtinu svih hranjivih tvari potrebnih biljkama za njihov rast i razvoj. Neophodan je za stvaranje DNA i RNA, staničnih membrana i spoja ATP-a, univerzalnog prijenosnika energije u stanicama. Također je jedan od šest elemenata neophodnih za život, zajedno s ugljikom, vodikom, dušikom, kisikom i sumporom.
“Znamo da Enceladus ima pogodne uvjete za pojavu života, ali ne znamo je li doista naseljen. To je pitanje za sljedeću svemirsku misiju do tog mjeseca”, rekao je profesor Frank Postberg, koji je sudjelovao u projektu.
To znači da je potraga za izvanzemaljskim životom u našem solarnom sustavu upravo napravila ‘veliki korak naprijed’, prema stručnjacima s Freie Universitat Berlin, Njemačka, koji su vodili novu studiju.
Znanstvenici uključeni u projekt kažu da je fosfor dostupan na površini mjesečevih oceana, pa ako postoji život u Saturnovoj orbiti, on je vjerojatno u tekućem sloju mjeseca, ali to tek treba utvrditi. Prema izračunima njegova tima, Enceladov ocean mogao bi sadržavati 100 puta više fosfora nego Zemljini oceani, piše daily mail.
Ono što znanstvenicima daje najviše nade je činjenica da fosfati nisu zarobljeni u mineralima, već su otopljeni kao soli u tekućem oceanu.Ogroman ocean slane tekuće vode stisnut je između Mjesečeve jezgre i bijelog ledenog pokrova debelog oko 20 kilometara .
Prijašnja istraživanja na Enceladusu su pokazala da on sadrži “mineralni ocean” bogat rastaljenim karbonatima s velikom količinom raznih reaktivnih, složenih organskih spojeva. Godine 2021. objavljeno je da su tragovi metana, koji bi mogao potjecati od živih mikroba, otkriveni u perjanicama koje su izbacili mjesečevi ‘gejziri’. Ni najveća moguća procjena proizvodnje metana od strane abiotskih organizama (onih koji ne žive) nije dovoljna da objasni koncentraciju metana u “gejzirima”.
“S otkrićem fosfora u velikim količinama, pokazali smo da dostupnost fosfata sigurno nije usko grlo za pojavu života na Enceladusu”, rekao je profesor Postberg.
izvor: Zanimobostidana.com