On je rekao da “Srbija nikad, ni posredno, ni neposredno, neće priznati Kosovo”.
Skupština Srbije danas zasjeda, a glavna tema je Kosovo. Predsjednik Srbije odgovara na pitanja poslanika o svim problemima.
- Da razjasnim odmah nešto – Srbija neće ni posredno ni neposredno priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, niti će odustati od svoje legitimne borbe za državne i nacionalne interese, i borbe za poštovanje međunarodnog prava – naveo je Vučič, nakon čega su ga naprednjaci prekinuli aplauzom, piše Nova.
- U politici moramo da ponudimo ljudima ono što je realno i što je moguće, a prostor na kojem moramo da radimo je takav da su nam mogućnosti za napredak i veliki boljitak veoma oskudne, a šanse da odemo u ambis prilično jednostavne i gotovo izvjesne ako se budemo služili pogrešnom politikom – rekao je on.
“PRONAĆI ŽIVOT JEDNAKO ZA ALBANCE I SRBE”
Vučić je rekao da je Skupština pravo i jedino mjesto za razgovor o Kosovu.
- Želim da napravim kratak osvrt na naše mogućnosti i snage, kojima se borimo za najvažnije pitanje. Da budemo realni, a ne da se bavimo fantazmagorijama. To znači i da sopstvene mitove moramo da prilagodimo, razumevajući koliko je njihov značaj u stvaranju cjelokupnog duha srpskog naroda,i da bez mita ne bismo opstali do današnjeg dana. Tek to će dati pun smisao i sasvim novi život našem pozitivnom mitu i svemu što ide iz njega. Isto je i sa Kosovom i Metohijom. Tamo na tom prostoru našem, i zajedničkom, srpskom i albanskom, treba da pronađemo život jednako za Srbe i za Albance. Sve drugo vodi nas ka još jednom gubitku i dozi pustih snova. Zato mislim da je važno da u politici moramo da ponudimo ono što je realno i moguće – naveo je Vučić.
Vučić je rekao da su Srbi od praktično jedinog naroda na prostoru KiM postali ubjedljiva manjina.

- Bio sam u prilici da objasnim kakve bi posljedice bile življenja u stalnom zamrznutom konfliktu. Od procjena koje sam iznijeo ranije ne odustajem ni sada, s tim što su one sada i nepovoljnije budući da se u međuvremenu dogodio veliki konflikt na istoku Evrope, naša pozicija je još teža. Histerija unutar međunarodne zajednice reflektuje se na Srbiju i naše ključne državne interese. Naša politika po pitanju Kosova i Metohije vođena je između željenog i mogućem, s tim što najčešće imamo nerealne i maksimalističke želje, dok su nam mogućnosti oskudne – objasnio je Vučić.
SUKOB NA KOSOVU BI BIO KATASTROFA ZA SRBIJU
Vučić je rekao da je Srbija pokazivala konstruktivnost, ne iz straha od NATO vojnika.
- Nije Srbija više onako slaba kao što je bila 1998, 1999, 2004. i 2008. godine. Naše vojne i policijske snage su danas desetostruko jače. Mi danas posjedujemo i više pameti i mudrosti, i uradićemo sve što je u našoj moći da sačuvamo mir za naš narod na Kosovu i Metohiji. Ako dođe do bilo kakvog sukoba, to bi bila katastrofa za cijelu Srbiju – rekao je on.
Vučić kaže da je Priština prekršila sporazume o tablicama i dokumentima i onima koji se tiču slobode kretanja, koji su, kako kaže, potpisani 2011. godine.
- Mi smo prihvatali i ono što su nudili i Evropljani i Amerikanci, a onda su došli Albanci sa jednom rečenicom da smo mi direktno odgovorni za nasilno iseljavanje i ubistva lica i činjenje zločina na Kosovu i Metohiji, iz čega su dalje tražili ratnu kompenzaciju, s ciljem da dalje Srbiju optuže za ratne zločine i genocid. To je ključni problem, oni ne prihvataju statusno neutralni jezik dokumenata – naveo je Vučić.
On kaže da je Srbija na evropskom putu, ali da treba imati u vidu da su najmoćnije zemlje EU priznale Kosovo, kao i Amerika.
- Oni prihvataju državnost Kosova, i oni će uvijek stati iza Albanaca. Ne želim da imate bilo kakve iluzije o tome – kaže Vučić.
