
Kako je navedeno, građani za to apsolutno nemaju niti krivično-pravno, niti prekršajno-pravnu odgovornost kao ni obavezu da obrazlažu porijeklo tog oružja.
Ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić, što mu je i obaveza i pravo, shodno obavezama prema Zakonu o oružju i municiji donio je naredbu koja podrazumijeva postupak legalizacije, navela je ona.
- Legalizacija je u samom tekstu, definisana upravo kao period kada ministar na osnovu procjene i zaštite opšte bezbjednosti građana, javnog reda i mira, baš u ovakvim situacijama ima pravo da spovede taj proces i izda naredbu za postupak legalizacije, koji podrazumjeva i poziva sve građane koji po bilo kom osnovu imaju oružje, bilo koje vrste i bilo koje kategorije u posjedu, a koje nije i nema dozvolu nadležnih organa, i naravno oružje koje uopšte po Zakonu nije predviđeno i moguće registrovati, kao i oružje za koje nadležni organi i ne izdaju dozvole da predaju mjesno nadležnoj policijskoj stanici od 7 do 19 sati – istakla je ona.
Odluka je objavljena i u Službenom glasniku.
- U Službenom glasniku naredba je objavljena 5. maja i stupa na snagu prvi radni dan, a to je ponedjeljak , 8, maj, od 7 do19 sati i ono što je najbitnije građani da bi bili sigurni u sve ovo što govorim mogu u postojećem tekstu Zakona o oružju i municiji pročitati šta je legalizacija i šta podrazumijeva postupak, kao i da apsolutno nemaju niti krivično- pravno, niti prekršajno- pravnu odgovornost za predaju oružja, niti obavezu da obrazlažu porijeklo tog oružja i tome slično – napomenula je sagovornica Tanjuga.
Predaja oružja ne mora da se prethodno najavi, istakla je ona, ali je potrebno da se oružje preda na takav način kako se ne bi uznemiravala javnost.
Na pitanje koliko traje poziv da građani predaju svoje oružje je objasnila da je ministrar unutrašnjih poslova Srbije Bratislav Gašić nakon sjednice vlade i svih mjera koje su naložene, rekla da je ovo trenutna bezbjednosna situacija koja nalaže neke rigoroznije mjere, ali da to ne znači da dosadašnje mjere nisu bile dobre, kao i da policija nije radila adekvatno i kvalitetno svoj posao u smislu vršenja i provjere ispravnosti uslova za drženje i nošenje oružja.
Ona je objasnila i kakav je postupak za vraćanje oružja ukoliko je njegov vlasnik preminuo i pozvala i te građane da vrate oružje.
- Ovu priliku koristim da kažem, pošto neki broj građana, imaju ili nemaju potrebu ili znanje o postupanju sa oružjem koje potiče od vlasnika koji je preminuo, nisu znali da su po Zakonu o oružju i municiji obavezni da u vremenu od 45 dana od datuma kada je vlasnik preminuo predaju u mjesnoj nadležnoj policijskoj stanici to isto oružje, tačnije po posljednjem prebivalištu vlasnika oružja i da to mogu da učine bez ikakvih posljedica i bilo kakve odgovornosti kako bi zaštitili i sebe i svoje ukućane – rekla je ona.
Kako je istakla Pjanović, suština je i cilj ove legalizacije i naredbe koju je MUP dao da se oslobodimo tog ( nelegalnog ) oružja u što kraćem roku, jer su sve ove situacije pokazale da je toga bilo možda se ne bi dešavale ovakve stvari.
- Sama ova odluka i naredba i sve ove mjere koje je donijela vlada i koje je objavio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić govore da će sva resorna ministarstva imati obavezu da u svim onim dijelovima i okvirima gdje su procjenjenje, da ne kažem slabe tačke, hitno i neodložno na osnovu te odluke izmjena Zakona oružja i municiji morati da donesu neke rigoriznije mjere u odnosu na dobijanje dozvole za držanje i nošenje oružja – rekla je ona.
I ranije je u zakonu, dodaje ona, stajala odluka da morate da budete punoljetni građanin, da ste državljani Republike Srbije i da ispunjavate zdrvstevne uslove za dobijanje oružja, koji podrazumijevaju psihijatrijski, psihološki pregled i naravno kontrolu na psihoaktivne supstance.
- Ono što je razlika na postojeći zakon je da će se provjera ispunjenosti uslova raditi na šest mjeseci do godinu dana, to opet ne znači da MUP nije radio savjesno i odgovorno svoj posao, te revizije su se također po Zakonu sprovodile u određenom rokovima i ranije, ali kažem da tadašnja bezbjednosna situacija nije nalagala da smo u obavezi da rigoroznije sporovodimo mjere – dodala je ona.
Pjanović je još jednom podsjetila i na način drženja i nošenja legalnog oružja.
- Oružje se drži po posebnim pravilima, u sefovima, zaključano i također Zakon o oružju i municiji predviđa da osoba mora da ispunjava i tehničke uslove za držanje i čuvanje – da se čuva u sefovima, pod ključem ili sa šifrom, uvijek odvojeno od municje, u dijelovima – dodala je ona i istakla da kada se i premješta na drugu adresu da se to radi također u skladu sa Zakonom, što znači odvojeno, prenosi B92.
