Tomislav Ivković potpuno iskren: Ova liga nije liga bez jakih Želje i Sarajeva, u Hrvatskoj imamo jače timove, ali ne ovakvu publiku…

18/05/2022

Utakmica nije ponudila golove, ali jeste obostrano poštovanje trenera dva kluba nakon utakmice.

Bivši trener Željezničara, a trenutni šef stručnog štaba Borca Tomislav Ivković na press konferenciji nakon utakmice osvrnuo se na atmosferu na Grbavici, ali i probleme sa kojima se FK Željezničar suočava.

– Malo su me na početku savladale emocije, zaista sam se osjećao jako dobro, teška utakmica i kvalitetna, tvrda, Željo je igrao onako kako sam i najavio, mi smo se bili pripremali za to, nismo iskoristili pas i polukontru na koju smo računali. Bilo je nekoliko dobrih situacija, mislim da je rezultat realan, Želji želim sve što sebi želim i to je to, rekao je Ivković, te se detaljnije osvrnuo na situaciju u kojoj se Željo, ali i Premijer liga BiH nalaze:

– Ja sam u najavi utakmice rekao da je Željo poseban i da to samo može objasniti onaj ko je bio tu i shvatiti. To nije nikakvo dodvoravanje, ja govorim istinu, govorim ono što mislim i osjećam. Respektujem klub i navijače i sve koji se bore da bi ovom klubu bilo bolje, Edis sada zna koliko je teško iz dana u dan se boriti sa nečim, ali poznavajući situaciju u Želji i Borcu, još uvijek u Želji ne vuku svi na istu stranu, bar ja imam taj osjećaj. Postoje neki koji žele vući na svoju stranu, a ne na Željinu stranu. Neke stvari i ponos se trebaju progutati i sakriti za dobrobit kluba, ističe Ivković i dodaje:

– Željezničar poštuju u Banjaluci i svugdje u BiH, gdje god sam došao nije bilo nikakvih problema, a to Željo mora iskoristiti, a nije iskoristio dosad. Mene ljudski boli da nema nekog ko će doći pomoći, ova liga nije liga bez jakih Želje i Sarajeva. U Hrvatskoj imamo jače timove, ali nemamo publiku kao ovdje. U Borcu se svi trude da vuku na svaku stranu, rekao sam im da vama ne fali ptičijeg mlijeka, vi morate znati u kakvim uslovima igraju Sloboda i Željo i zato mene ne zadovoljavaju mrvice, ovo je sve osim hobija, svaki dan se borimo da ostanemo treneri, igrači se moraju boriti da ostanu u klubu, moraš se boriti i izboriti, kaže Ivković. 

On smatra da je Željin realan maksimum pozicija oko šestog mjesta.

– Ja kad sam došao, ostalo mi je desetak igrača, ljudi su me pitali da li će Željo ostati u ligi, ja sam im rekao da ne razmišljam o tome. Kad smo došli na minus dva boda od Sarajeva, onda je bila priča o Evropi. Željino šesto mjesto je maksimum maksimuma, to je kao da su izašli u Evropu. Nisu imali ništa, nemaju plaću, oni pjevaju, dođe torta, dođe pizza, stariji povuku, sad je pitanje koliko to dugo može trajati. Izvukli smo maksimum, bacali smo se na glavu sa igračima, ali sami sa navijačima i opet su navijači izvukli. Ovo je top, ističe Ivković koji će ostati trener Borca i naredne sezone: 

– Imali smo dogovor da ja izvučem do kraja sezone, već razmišljam o sljedećoj, ostaću u klubu i mislim da ću biti trener, zaključio je Ivković.

 

 

sport1.oslobodjenje.ba