“Torbe na kotače po meni nisu najsretnije rješenje jer i ovakva torba može utjecati na djetetovo držanje. Većina djece vuče torbu s kotačima uvijek u istoj ruci, s nagibom tijela u stranu da održi ravnotežu”, rekla nam je te istakla da postoji još jedan problem kod ovakvih torbi.
“Također se često kotačići oštete te na kraju djeca nose na ramenu tu torbu koja je, zbog dodatne opreme, puno teža od klasične te će se dijete mučiti s većim teretom.”
Prema njenim riječima, roditelji bi trebali paziti na veličinu i težinu torbe, da je ergonomski oblikovana i od kvalitetnog materijala.
“Poželjno je da ima dovoljno odjeljaka i džepova kako bi se omogućilo organiziranje školskih stvari i ravnomjerno raspoređivanje tereta”, pojasnila je ona.
Dodaje kako bi svaka školska torba trebala imati reflektujuće oznake na sebi koje osiguravaju dobru vidljivost u mraku kako bi djeca bila sigurna kao pješaci u saobraćaju.
Vrlo je važna i sama težina torbe, koja ne bi trebala prelaziti 10 do 15 odsto težine djeteta.
“Nažalost, teške torbe globalni su problem, prepoznat u mnogim zemljama svijeta, te se nadam da će se u budućnosti sve više poduzimati mjere da se smanje navedeni problemi”, smatra fizijatrica.
U slučaju da dijete nosi neadekvatnu školsku torbu, bez obzira na to je li riječ o njenom obliku, materijalu ili težini, posljedice mogu biti opasne.
“Neodgovarajuća torba može imati utjecaj na cjelokupnu posturu tijela, odnosno na držanje djeteta, nepravilno opterećenje, može se javiti nelagoda prilikom nošenja, narušavanje ravnoteže i slično. Sve navedeno može dovesti do bolova u ramenima, donjem dijelu leđa, kao i u ostalim dijelovima mišićno-koštanog sustava, umora i iscrpljenosti”, zaključuje ona, piše Index.
Žene.ba
Školske torbe na točkiće – da ili ne Žene.ba.