
Oni su angažovali advokate i planiraju pokrenuti građansku parnicu kako bi potražili pravdu, saznaje Kurir.
Prema informacijama iz dobro obaviještenih izvora, roditelji žrtava već su angažovali advokate koji pripremaju privatne tužbe.
Roditelji žrtava iz OŠ na Vračaru, koji su preplavljeni tugom, odlučili su da traže pravdu na sudu i tužit će roditelje dječaka koji im je nanio neizrecivu patnju – rekao je izvor iz Kurira i dodao:
- Budući da dječak koji je počinio zločin nije krivično odgovoran zbog toga što nije imao 14 godina u vrijeme izvršenja djela, on ne može biti suđen prema zakonu. Majke i očevi ubijene i ranjene djece odlučili su sami pokrenuti postupke pred sudom.
NAORUŽAN PIŠTOLJIMA
Podsjetimo, učenik sedmog razreda je kobnog jutra došao u školu naoružan pištoljima svog oca i molotovljevim koktelima. Nakon što je ušao u školsko dvorište, dok su već zvonila zvona za početak prvog sata, prvo je pucao na školskog čuvara D. V. i usmrtio ga. Zatim je ubio devetero učenika u školskom holu i učionici istorije, dok je petoro učenika i nastavnica istorije ranio.

Advokat Slavka Babić objašnjava za Kurir da roditelji imaju pravo podnijeti tužbu protiv roditelja maloljetnika.
- U konkretnom slučaju radi se o građanskoj parnici koja se pokreće tužbom za naknadu nematerijalne štete, što je regulisano Zakonom o obligacionim odnosima. Roditelji snose odgovornost prema principu objektivne odgovornosti – bez obzira na njihovu krivicu, koja se pretpostavlja u ovom slučaju. Odgovornost se može umanjiti samo ako dokažu da je šteta nastala uslijed više sile, da je nisu mogli predvidjeti ili spriječiti, što je u praksi gotovo nemoguće dokazati – rekla je advokatica.
Dodala je da strana koja podnosi tužbu u ovom konkretnom slučaju može tužiti i školu u kojoj se dogodio zločin.
- Postoji situacija kada maloljetnik prouzrokuje štetu, kao u ovom slučaju dok je bio pod nadzorom škole. Škola se može osloboditi odgovornosti ako dokaže da je nadzor nad maloljetnikom obavljala na propisan način – objasnila je Slavka Babić i dodala da roditelji žrtava mogu tužiti i samog maloljetnika – počinitelja zločina.
Dakle, porodice oštećenih mogu tražiti naknadu nematerijalne štete zbog smrti bliske osobe od roditelja maloljetnika, od škole i od samog maloljetnika, pod uvjetom da je sposoban za rasuđivanje i da je stariji od sedam godina – navela je.
U PRITVORU I POD ISTRAGOM
Otac maloljetnika nalazi se u pritvoru od događaja zbog sumnje da je počinio krivično djelo opće opasnosti jer je, kako se sumnja, trenirao svog maloljetnog sina u streljani kako bi pucao i nije adekvatno osigurao sef u kojem je držao pištolje za koje ima dozvolu. I majka maloljetnika suočava se s pravdom.

Protiv nje je pokrenut predistražni postupak kako bi se utvrdilo je li eventualno počinila krivično djelo zanemarivanja i zapuštanja maloljetne osobe.
MAJKA JEDNE OD ŽRTAVA: ZAŠTO STE GA TRENIRALI U STRELJANI?
Majka jedne od ubijenih djevojčica nedavno se obratila roditeljima osumnjičenog maloljetnika na Facebooku, a svoje pismo je započela riječima: “Roditeljima neobuzdanog dječaka”.
Ako nas ikad potražite i poželite reći: “Molimo vas, oprostite, nismo znali bolje i jako nam je žao”, znajte da mi više ne vjerujemo u pravdu na ovom svijetu, ali se trudimo vjerovati u ljudskost i istinu. Vjerujemo da vam je dobro poznato da je naše odjeljenje 7/2 bilo izuzetno. Tragedija koja nas je zadesila toliko je strašna, bolna i nepojmljiva da se svakodnevno borimo za dah. Misli koje će nas mučiti do kraja života su: “Zašto mu niste pomogli?! Zašto ste ga trenirali u streljani i razvijali i njegovali tako strašne vještine pucanja i ubijanja, dok smo mi svoju djecu vodili na časove umjetnosti i sporta?!”.
Obrativši se roditeljima maloljetnika, napisala je i: “Ako niste bili svjesni svoje uloge u tragediji, trebali biste postati svjesni”.
