back to top

REAKCIJA IZ SUSJEDSTVA: NEPRIHVATLJIVO JE DA U TREBINJU BUDE AERODROM KOJI FINANSIRA SRBIJA

 Naglasio je kako je projekt i geostrateški neprihvatljiv jer se kao investitor spominje Republika Srbija.

  • Srbija je s Užičkim korpusom učestvovala u agresiji na dubrovačkom području i iza sebe ostavila spaljene Konavle, Župu dubrovačku i Dubrovačko primorje te razoren Dubrovnik. Ovaj projekt podsjeća na ta vremena. Uz to, Srbija i danas kroz puzajući projekt ‘srpskog sveta’ svojata dubrovačku književnost i kulturu, što je historijska krivotvorina – rekao je Dobroslavić.

“NEKA GRADE NA ZUPCIMA”

 Kao alternativu on vidi predio Zupci, na lokaciji koju je RS prvotno odabrala, a potom odbacila.

  • Nemamo ništa protiv da susjedi grade što god smatraju povoljnim za njihove građane, ali ne smiju ugroziti prekogranično područje. Naši stručnjaci su zaključili da izgradnja na Zupcima ne bi utjecala na izvorište Omble i druga izvorišta – rekao je Dobroslavić.

Viša županijska savjetnica za zaštitu okoliša i komunalne poslove Dijana Tomašević Rakić upozorila je kako za elaborate strateške procjene utjecaja na okoliš nisu korišteni svi dostupni podaci, već se udovoljilo investitoru.

reakcija iz susjedstva: neprihvatljivo je da u trebinju bude aerodrom koji finansira srbija
Pixsell
  • Prihvaćena je zona aerodroma bez traženja najbolje lokacije, nego na prijedlog investitora, tvrtke Aerodromi Srbija. Nisu procijenili utjecaj na okoliš, već uspješnost eksploatacije objekta – rekla je Tomašević Rakić.

“TU SE NALAZI 200 ZAŠTIĆENIH VRSTA”

Direktorica županijske ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Marijana Miljas Đuračić istaknula je kako je izvorište rijeke Omble iznimno važno za bioraznolikost na evropskom nivou, a šire je područje uvršteno u ekološku mrežu NATURA 2000.

  • Na tom području se nalazi više od 200 zaštićenih vrsta. To je jedinstven ekosistem na području dvije države, a sva bioraznolikost ovisi o vodi”, izjavila je Miljas Đuračić.

Stručnjakinja za prostorno planiranje i zaštitu okoliša Branka Martinović Vuković napomenula je kako je područje najkraće evropske rijeke jako ovisno o svemu što se događa uzvodno, a bitne promjene u slivu su se dogodile još u šezdesetim godinama prošlog stoljeća, piše Index.hr.

  • Tada je, zbog projekata Gornji i Donji horizonti, količina vode s 36 litara u sekundi smanjena na 24 litre u sekundi. Još uvijek nemamo pravilnik o prekograničnoj procjeni utjecaja u krškim sustavima”, rekla je Martinović Vuković.

Podršku Dubrovačko-neretvanskoj županiji dalo je Ministarstvo privrede i održivog razvoja koje će od BiH tražiti zaustavljanje projekta, a o svemu će izvijestiti i Evropsku komisiju.

Sportska centrala

drugi upravo čitaju