back to top

Po dječijim krevetićima su postali poznati u EU

Ekipa Oslobođenja je krajem maja u okviru edukacije novinara “O IPA konkretno”, koju je organizovala Direkcija za evropske integracije, uz podršku Ambasade Švedske u BiH i Razvojne agencije Žepče (RAŽ), posjetila kompaniju Saga d. o. o. Žepče, koja je uspješno implementirala projekat u okviru programa EU4Business projekta. Mjesec kasnije odlučili smo razgovarati sa Ivicom Đuzelom, direktorom kompanije, koji nas je upoznao sa prvim koracima kompanije, ali i napretku koji je doživjela zahvaljujući učešću u ovom projektu.

Podrška je važna

Trenutno radimo samo sa bukvom i nešto sitno sa hrastom, kaže Đuzel

– Saga d. o. o. osnovana je 2015. i zamisao je bila da se bavi osnovnom preradom, primarnom preradom drveta, prodajom daske, prodajom elemenata i uslugom sušenja daske. U kratkom periodu smo uvidjeli da to nema veliku budućnost, pa smo odlučili da iskoračimo i počnemo raditi finalni proizvod. No, morali smo naći finalni proizvod koji možemo praviti sa tehnologijom koju posjedujemo. Ta tehnologija bila je zastarjela, zastarjele mašine, pa je bilo veoma teško voditi kvalitet i kontinuitet proizvodnje. To su bili vrlo mali, kratki koraci i da mi sada neko kaže da ponovo preživim taj period, vjerovatno bih radije uzeo dvije godine zatvora, prisjeća se Đuzel.

Pogon za proizvodnju / Matea Jerković


Ističe da su tako, ipak, započeli proizvodnju dječijih krevetića – proizvoda po kojem je ova kompanija danas poznata širom Evrope. Napominje da su sve investicije koje su u početku ulagali u proizvodnju i infrastrukturu davali iz osobnih sredstava, a nije bilo ni podrške banaka.

Dječije krevetiće izvozimo u Poljsku, Njemačku, Hrvatsku, Francusku, Italiju, a imamo i stolice za Englesku, ističe Đuzel

– Od poznanika sam saznao da postoji projekat EU4Business i odlučili smo se prijaviti. Iskreno, bio sam vrlo skeptičan, ali odlučili smo da vidimo o čemu se radi. Razmišljali smo na način da od toga da nama daju novac gratis neće biti ništa. Ipak smo se angažirali, razgovarali sa prijateljima i svi su nam izašli u susret – i RAŽ i poznanici, te smo napisali projekat. U jednom momentu su nam javili da smo prošli i da projekat treba implementirati i završiti. Ušli smo već bili u period korone, malo nam se zakompliciralo u vezi sa dobavljačima i online obukom zbog kretanja, ali uspjeli smo završiti projekat i već smo pisali drugi – također EU4Business, kaže nam Đuzel.


image

Novi proizvod uskoro na tržištu /Matea Jerković


Prisjeća se da su zahvaljujući EU4Businessu dobili CNC stroj i da je to bila prva mašina koja je nova ušla u firmu.

– Vjerovatno je mi ne bismo ni kupili tada da smo morali finansirati sve iz svojih sredstava. Pustili smo mašinu u pogon i vidjeli da je to nešto sasvim drugačije u odnosu na ono što smo mi do tada radili. Kupili smo drugu mašinu svojim sredstvima i nju smo instalirali. I ove godine smo uzeli još jedan, treći CNC stroj. Sam projekat EU4Business nas je probudio i pogurao nas da idemo naprijed. A dosta nam je pomogla i obuka, edukacija zaposlenika, jer smo dobili mašinu o kojoj nismo znali ništa – čak ni programirati. U novom projektu smo također pisali nabavku nove mašine sa kojim bismo ubrzali i poboljšali sam proces proizvodnje, tako da ćemo vidjeti kako će završiti i taj proces, objašnjava nam Đuzel.


image

Edukatorica je došla čak iz Slovenije


MATEA JERKOVIĆ/

Dodaje da imaju još jako puno novih ideja.

– U trenutku posjete novinara, gospođa iz Slovenije je obučavala naše uposlenike u vezi sa tapeciranjem stolica. Planiramo da pređemo sa dječijeg proizvoda, krevetića, na proizvodnju stolica. Za početak, radit će se o osnovnom, jednostavnijem modelu, kako bismo i mi stekli iskustvo. U sljedećim fazama, nadam se već sljedeće godine, mogli bismo iskoračiti i preći u malo komplikovanije stvari, kvalitetnije, koje ćemo proizvoditi od egzotičnih vrsta drveta, kao što su američki orah i naš hrast, govori nam Đuzel.

Firma zapošljava oko 60 osoba, a direktor upozorava da je turbulencija radne snage problem koji imaju svi u BiH.

Konkurencija je jaka

– Konstantno imamo dolaske i odlaske uposlenika, a ti odlasci su, uglavnom, prema evropskim zemljama, posebno Njemačkoj. Mi, privrednici iz BiH, možemo utjecati da neko ne ode u konkurentnu firmu u BiH, ali nam je vrlo teško utjecati na nekog da ne ode u Njemačku, tako da je to ogroman problem, naglašava Đuzel.

Dodaje i da svi drvoprerađivači u BiH koji se bave masivnim drvetom imaju problem sa sirovinom.


image

Ivica Đuzel: Uspjeli smo završiti projekat


MATEA JERKOVIĆ/

– To je konstantan problem, to nije problem koji je nastao u zadnjih godinu-dvije. Pogotovo je problem za one koji se bave finalnom drvopreradom. Vidimo da se trenutno priča o zabrani izvoza trupaca, a nama bi to sigurno uvelike pomoglo, jer bi time cijena trupaca mogla da padne. Ulazna sirovina nama je velika stavka u proizvodu, i ako tu moramo previše da platimo – izvan normalnih gabarita, onda više nismo konkurenti zemljama kao što su Poljska i Rumunija. Oni su trenutno naši najveći konkurenti, a u ovom momentu još im možemo konkurirati. No, ako se nastavi porast cijena sirovine, mislim da to više nećemo moći i da ćemo izgubiti utakmicu na svjetskom tržištu, upozorava Đuzel.

www.oslobodjenje.ba

drugi upravo čitaju