Pokretanje malog ili srednjeg preduzeća u Evropi ne mora biti toliko zastrašujuće kao što većina ljudi misli. Iako neke zemlje širom kontinenta mogu imati stroge propise, teške za građane koji nisu u EU, druge su veoma otvorene i ljubazne prema domaćim i stranim investitorima i poslovnim ljudima.
Nakon COVID-19 i energetske krize, Evropa pruža više podrške malim i srednjim preduzećima. Trenutno postoje razne šeme finansiranja i podrške za mala i srednja preduzeća kao što su Program jedinstvenog tržišta, Instrument za povezivanje Evrope (CEF) i Horizon Europe. Takođe postoji niz alata znanja kao što su Poslovni portal Vaša Evropa, Mreža Enterprise Europe i Erasmus za mlade preduzetnike.
EU je dom za 24,4 miliona malih i srednjih preduzeća do 2023.
Prema podacima Statista, do 2023. godine Evropska unija je imala oko 24,4 miliona malih i srednjih preduzeća (MSP), koja su zapošljavala skoro 85 miliona ljudi. Ona su činila oko 99,8% svih aktivnih preduzeća na kontinentu i bile su oslonac manjim regijama i gradovima.
Procenjivanje lakoće poslovanja u bilo kojoj zemlji podrazumijeva razmatranje nekoliko ključnih faktora. Indeks lakoće poslovanja Svjetske banke obuhvata 10 parametara, uključujući:
- Pokretanje biznisa
- Poslovanje s građevinskim dozvolama
- Dobijanje struje
- Upis imovine
- Dobijanje kredita
- Zaštita manjinskih investitora
- Plaćanje poreza
- Prekogranična trgovina
- Sprovođenje ugovora
- Rješavanje nesolventnosti
Iako možda ne svaka zemlja najbolje rangira u svim navedenim kategorijama, evo nekoliko zemalja u kojima je najlakše pokrenuti posao, prema istraživanju Euronews Businessa:
Irska
Republika Irska je jedan od popularnijih izbora za poslovanje u Evropi, zbog visokog prihoda i visokog stepena digitalne ekonomije. S obzirom da Enterprise Ireland podržava oko 200 startapova godišnje, Irska šalje snažnu poruku dobrodošlice preduzetnicima.
Prema studiji Svjetske banke “Poslovanje u Evropskoj uniji 2020: Irska”, nekoliko irskih gradova visoko se kotira po mnogim parametrima. Irska nudi povoljne uslove za poslovanje sa tehnološkim proizvodima, uz niske poreze na dobit i ostale pogodnosti.
Bugarska
Bugarska je sve popularnije poslovno središte u istočnoj Evropi zbog niske birokratije i korporativnog poreza od samo 10%. Administrativni troškovi su niski, a preduzetnici mogu koristiti jeftinu radnu snagu i pristup tržištima putem članstva u EU.
Holandija
Holandija, peta najveća ekonomija u EU, nudi korporativne poreske olakšice i podršku inovacijama. Sa visoko obrazovanom radnom snagom i stabilnom vladom, Holandija privlači poslovne ljude iz različitih industrija.
Švedska
Švedska je start-up središte i tehnološka sila, sa vrhunskom radnom snagom i infrastrukturom. Spremnost za digitalizaciju i visok nivo obrazovanja čine Švedsku idealnom zemljom za tehnološke preduzetnike.
Ujedinjeno Kraljevstvo
Ujedinjeno Kraljevstvo pruža podršku novim preduzećima i ima snažnu ekonomiju. Sa efikasnim poreznim sistemom i raznovrsnom radnom snagom, UK je idealno mjesto za poslovanje i razvoj.
Izvor: ( investitor.me / Javno.ba )