back to top

Norveška nakon velikog preokreta do europskog trona!

Rukometašice Norveške napravile su veliki preokret te su u finalu Europskog prvenstva, u Ljubljani, pobijedile Dansku 27:25 (12:15).

Norveška je time osvojila deveti naslov prvakinja Europe u povijesti, a uz to imaju tri srebra. Do ovog su zlata došle iako su po prvi puta u utakmici povele šest minuta prije kraja.

Dankinje su igrale prvo finale na europskom prvenstvu nakon 18 godina. Ostale su na tri naslova pobjednica, a ovo im je bilo treće srebro u povijesti.

Od samog početka Dankinje su igrale vrlo energično i odlučno te su ostvarile startnu prednost. Na polovici prvog poluvremena, u 15. minuti, vodile su 8:4 Norvežanke su u nekim trenucima dolazile na zaostatak od dva gola, no Dankinje su stalno vraćale veću prednost i na odmor otišle uz vodstvo 15:12.U nastavku susreta su čvrste Dankinje odbijale sve nalete Norveške koja je stalno bila u minusu od dva ili tri pogotka. No, finale ipak nije prošlo bez dramatične završnice nakon što je Norveška izjednačila (22:22) deset minuta prije kraja, a potom i povela 24:23 po prvi puta na utakmici, u 54. minuti.

Kod 24:24 dva gola u nizu zabila je Norvežanka Henny Ella Reistad čime je svojoj ekipi širom otvorila put do velikog preokreta i novog europskog zlata. Time su Dankinje bile slomljene i više nisu imale snage za povratak u utakmicu.

Sjajnu je utakmicu za Norvešku odigrala Nora Mork koja je zabila osam golova, dok je četiri dodala Breistol. Kod Danske su najbolje bile Vinter Burgaard sa šest i Emma Friis s pet golova.

Ranije su brončanu medalju na prvenstvu osvojile Crnogorke koje su u ogledu za treće mjesto svladale Francusku s 27:25 (22:22, 13:12) nakon produžetaka. Crnogorke su osvojile drugu europsku medalju u povijesti nakon što su 2012. bile europske prvakinje. Francuska je, pak, na posljednja dva prvenstva osvojila zlato (2018.) i srebro (2020.), ali bilancu bronci nije podebljala već je ostala na tri osvojene.

Za Crnu Goru su po šest golova postigle Radičević i Jauković, dok je vratarka Batinović upisala 11 obrana. Ekipu Francuske su predvodile Nze Minko i Granier s po četiri gola.

Objava Norveška nakon velikog preokreta do europskog trona! pojavila se prvi puta na Gol.ba.