Novoizabrani predsjednik RS-a Milorad Dodik objavio je na svom Twitter profilu detalje sporazuma koji se sastoji od šest stavki
Evropske integracije, Brzo usvajanje budžeta, Mjere i aktivnosti za ekonomski rast i razvoj te uspotavljanje mehanizma za brzu prohodnost i odobrenje investicionih projekata, Izborno zakonodavstvo i demokratizacija izbornog procesa, Reforma pravosuđa i Reforma sigurnosno-obavještajnog sistema.
Što se tiče Evropskih integracija, potpisnici izražavaju opredjeljenje za punopravno članstvo BiH u EU. Oni su se sporazumom obavezali sda će preduzimati zakonodavne, reformske i druge potrebne aktivnosti u cilju ispunjavanja uslova za pridruživanje Uniji, “poštujući pritom ustavnu strukturu i nadležnosti BiH, entiteta te konstitutivnost naroda i ustavne mehanizme odlučivanja i njihove zaštite”.
Brzo usvajanje budžeta je jedna od stavki na kojoj su potpisnici insistirali i u prethodnom periodu, a posebno Dragan Čović, koji je to u javnosti stavljao kao važan fokus nove vlasti.
Mjere i aktivnosti za ekonomski rast i razvoj te uspotavljanje mehanizma za brzu prohodnost i odobrenje investicionih projekata je najobimniji dio, te se sastoji se od čak šest tačaka.
U prvoj tački se potpisnici obavezuju da će izbjegavati politizaciju pitanja investicijskih projekata, te da će omogućiti brzu prohodnost i odobravanje investicija kroz državne institucije. Zatim stoji kako su saglasni za provođenje zajedničkih ekonomskih mjera s ciljem ublažavanja krize u BiH i osiguranja podrške privredi.
- Stranke iz ovog sporazuma obavezuju se na transparentno informisanje o investicijama – stoji u trećoj tački trećeg dijela sporazuma.
Ohrabreni su i zajednički investicioni projekti oba entiteta i države, a iskazano je opredjeljenje za zaštitu domaćih proizvođača i izvoznika kroz efikasan rad institucija, olakšanje graničnih procedura i infrastrukturno kapacitiranje.
Jedan dio sporazuma odnosi se na Izborno zakonodavstvo i demokratizacija izbornog procesa. Potpisnici sporazuma dogovorili su se da hitno provedu, a najkasnije u roku od šest mjeseci od uspostave vlasti na svim nivoima, ograničene promjene Ustava BiH i usvoje izmjene i dopune Izbornog zakona BiH u skladu s odlukom ustavnog suda i presudama Evropskog suda za ljudska prava.
- Ova mjera uključuje reformu koja će štititi kolektivna prava i individualna prava saglasno Ustavu BiH i odluci Ustavnog suda BiH, te u skladu s presudama Evropskog suda za ljudska prava (Predsjedništvo Bosne i Hercegovine i domovi naroda).
Također dogovoreno je uspostavljanje pune ustavnosti i integriteta izbornog procesa.
U petoj tački sporazuma dogovorena je reforma pravosuđa.
- Potpisnici ovog sporazuma opredijeljeni su izvršiti cjelovitu reformu pravosuđa, vodeći se ustavnim nadležnostima BiH, entiteta i kantona, preporukama Evropske komisije, evropskim standardnima, dosadašnjim iskustvima i dobrim evropskim praksama, čvrsto opredijeljeni za efikasnu borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije – navodi se.
Posljednja tačka sporazuma odnosi se na reformu bezbjednosno-obavještajnog sistema.
- Potpisnici ovog sporazuma opredijeljeni su izvršiti reformu bezbjednono.obavještajnog sistema u cilju njegove potpune depolitizacije i profesionalizacije, kako bi se u cjelosti onemogućila zlupotreba tog sistema u političke ili neke druge svrhe – stoji u tekstu danas potpisanog sporazuma između stranaka Osmorke. HDZ-a i SNSD-a.