U proteklih 10 godina, klub svjetskih super bogatih značajno se proširio, s Kinezima na čelu, prema najnovijem izvještaju kompanija New World Wealth i Henley & Partners, savjetnika za migracije u oblasti investicija.
Broj centimilionera povećao se za 54% širom svijeta u protekloj deceniji, dostigavši 29.350 osoba, posebno u Kini i SAD-u, navedeno je u izvještaju. Centimilioneri su osobe s ultra visokim neto bogatstvom i imovinom od 100 miliona dolara ili više.
„Amerika i Kina doživjele su veliki porast centimilionera, nadmašujući svoje evropske konkurente,“ izjavio je Juerg Steffen, izvršni direktor Henley & Partners.
„Kineski porast je bio najimpresivniji, s brojem centimilionera povećanim za 108% u posljednjih 10 godina — nadmašujući čak i impresivan rast SAD-a, gdje je broj super bogatih porastao za 81% u istom periodu,“ stoji u izvještaju.
Rast Kine uglavnom je potaknut pojavom tehnoloških centimilionera i industrijskih divova, rekao je Steffen. Trenutno, Kina broji 2.350 centimilionera.
Unatoč tome, kineska ekonomija posljednjih godina trpi stagnaciju, suočena s problemima u sektoru nekretnina, visokom stopom nezaposlenosti i niskom domaćom potrošnjom, prenosi Bankar.me. Većina porasta kineskih centimilionera dogodila se između 2013. i 2020. godine, rekao je Andrew Amoils, analitičar bogatstva iz New World Wealtha za CNBC. Od 2020. godine, broj ultra bogatih povećao se za samo 10%, dodao je.
Ipak, Henley & Partners i dalje vjeruju da gradovi poput Hangzhoua i Shenzhena pokazuju potencijal kao budući tehnološki centri te su navedeni među gradovima “predviđenima za izuzetan rast od preko 150%” u populaciji centimilionera do 2040. godine.
Ekonomska ekspanzija u ovim gradovima premašila je rast zemlje od 5%. Hangzhouov BDP porastao je za 6,9% godišnje u prvoj polovini 2024. godine. Slično tome, Shenzhen je zabilježio rast od 5,9% u istom periodu, potaknut svojim industrijskim sektorom.
Amoils očekuje snažan rast populacije centimilionera u Kini do 2040. godine, između 80% i 100%.
I očekuje se da će SAD i Kina nadmašiti globalni prosjek rasta centimilionera od oko 75% do 2040. godine.
Međutim, izvještaj je također naveo da su mnogi azijski i bliskoistočni gradovi pozicionirani za rast ultra bogatih od 150%, uključujući Taipei, Dubai, Abu Dhabi i indijski Bengaluru.
S druge strane, stariji centri poput Züricha, Chicaga, Moskve i Madrida očekuju spor rast super bogatih od manje od 50% u narednim godinama do 2040.
Što se tiče Evrope
Steffen je spor rast Evrope pripisao nedostatku širenja ključnih tržišta poput Njemačke, Francuske i Velike Britanije. Ipak, dok veća evropska tržišta zaostaju, manja tržišta poput Monaka, Malte, Crne Gore i Poljske zabilježila su značajan rast u populaciji centimilionera, povećavajući se za 75% ili više.
SAD ostaju vodeći centar bogatstva, s gradovima poput New Yorka, Los Angelesa i područja zaljeva San Francisca koji će vjerojatno zabilježiti daljnji porast populacije ultra bogatih od preko 50%.
Međutim, daljnja dominacija Amerike mogla bi ovisiti o ishodu nadolazećih izbora.
„Budući trendovi rasta centimilionera i migracija uveliko će ovisiti o nadolazećim izborima za predsjednika u SAD-u, gdje očekujemo velike razlike u fiskalnoj, monetarnoj, ekonomskoj i socijalnoj politici,“ rekao je David Young, predsjednik Odbora za ekonomski razvoj u think tanku The Conference Board.
Studija Henley & Partners pokazala je porast broja imućnih Amerikanaca koji razmatraju opcije za alternativni boravak i državljanstvo, stoji u članku na biznis.
(24sata.info)
Objava Kina ima više superbogatih od Amerike pojavila se prvo na 24sata.ba.
Izvor: ( 24sata.info / Javno.ba )
