Zatvorenik u Bangladešu izazvao polemiku u svojoj zemlji, Vlada mu smanjila zatvorsku kaznu jer je vješao druge zatvorenike! Shahjahan Bhuiyan pušten je četiri godine i četiri mjeseca ranije…
za vješanje 26 ljudi dok su bili u zatvoru.
Shahjahan Bhuiyan je 1991. godine osuđen na 42 godine zatvora zbog ubojstva, ali je odslužio četiri godine i četiri mjeseca manje pogubivši 26 drugih zatvorenika tijekom svog boravka u zatvoru!
Ovaj 74-godišnji muškarac dobio je dva mjeseca zamjene za svako pogubljenje, što mu je uz dobro vladanje i ostale aspekte skratilo kaznu za gotovo desetljeće.
Godine 2001. Shahjahan je postao vješala u središnjem zatvoru u Dhaki nakon što je obavijestio zatvorske službenike da zna koristiti uže. Bangladeš je jedna od rijetkih zemalja u svijetu koja izvršava smrtnu kaznu vješanjem, pa su vještine Shahjahana Bhuiyana bile visoko cijenjene.
>”Dobro sam se provela! Odslužio sam dugu zatvorsku kaznu, ali vlasti su mi pružile utjehu i počastile me.” Bhuiyan je rekao novinarima na izlasku iz središnjeg zatvora u Dhaki.
Među čovjekovim žrtvama dok je bio krvnik bili su islamistički vođa Ali Ahsan Mujahid, Siddiq Islam, poznat kao Bangla Bhai, islamistički vođa zabranjene organizacije Jamaietul Mujahideen Bangladeš, te vojni časnici koji su proglašeni krivima za planiranje puča 1975. i ubojstvo Sheikha Rahman, osnivač države.
“Da ih nisam ja objesio, netko drugi bi”, objasnio je Shahjahan. “Čak i ako prema njima osjećam simpatije, kao osuđenik to moram učiniti. Nisam ja naredio vješanje, naredila mi ga je država”.
Bez obitelji u koju bi se vratio i bez doma koji bi nazvao svojim, čovjek pod nadimkom “Jalad” (krvnik), rekao je da će živjeti s bivšim zatvorenikom s kojim se sprijateljio u zatvoru.
izvor: Zanimobostidana.com
