Orbanova rečenica u kojoj kaže kako bi i Mađarska imala luke preko kojih bi mogla ići nafta da im nisu oduzeli more, a u kojoj očito aludira na hrvatski Jadran, ovaj je put naljutila hrvatske vlasti, pa je prvi put u mandatima Vlade Andreja Plenkovića, koja je održavala jako dobre odnose sa susjednom zemljom, u utorak pozvan i mađarski ambasador u Zagrebu Csaba Demcsák na razgovor, a hrvatski ambasador u Budimpešti Mladen Andrlić zatražio je razgovor kod mađarskog ministra vanjskih poslova Pétera Szijjárta.
Mađarskom ambasadoru uručena je protestna nota.
- U vremenu ruske agresije i provedbe sankcija protiv Rusije Orban bi trebao pozivati na saradnju sa susjednom zemljom, a ne davati izjave koje aludiraju na teritorijalne pretenzije – kažu neslužbeno u hrvatskoj Vladi.
Ministarstvo vanjskih poslova Hrvatske žestoko je reagiralo na Orbanove izjave i u saopćenju osudilo “bilo kakve teritorijalne pretenzije prema drugim suverenim državama”.
- Nastavno na to, mađarski ambasador u RH pozvan je u MVEP na razgovor, dok je ambasador RH u Mađarskoj zatražio razgovor u nadležnom ministarstvu, očekujući objašnjenje ovakvih izjava koje nepotrebno narušavaju naše dobrosusjedske odnose – poručili su iz hrvatskog MVEP-a, piše Jutarnji.
hayat.ba
