U Parizu su se održale Olimpijske igre, gdje su neki sportisti ostvarili svoje snove osvajanjem medalja, dok su drugi doživjeli razočaranja, propuštajući priliku za najveći uspjeh u karijeri.
Jedna od tih priča je Vinesh Phogat iz Indije, koja je diskvalifikovana iz takmičenja u hrvanju u kategoriji do 50 kilograma prije finalne borbe zbog prekoračenja dozvoljene težine.
Naime, Vinesh je imala 100 grama više od dozvoljenog, što joj nije dozvolilo da se bori za zlato, a takođe je ostala bez prilike za srebro jer nije učestvovala u finalu.
Prema informacijama India Today-a, Vinesh je izgubila svijest i kolabirala nekoliko trenutaka nakon diskvalifikacije, te je završila u bolnici zbog dehidracije.
Otkriveno je da je pribjegla ekstremnim metodama skidanja kilograma, kao što su sauna, šišanje i čak vađenje krvi, što je izazvalo šok.
“S tugom obavještavamo javnost o diskvalifikaciji Vinesh Phogat iz kategorije hrvanja za žene do 50 kg”, saopćila je Indijska olimpijska asocijacija, jer je Vinesh trebala da se bori za zlato protiv Amerikanke Sarah Hilderbrandt.
Napominjemo da sportisti u borilačkim sportovima nastoje postići nižu težinu kako bi se takmičili u nižoj kategoriji i imali prednost nad lakšim protivnicima.
Zbog toga se često skidaju kilogrami, najčešće izbacivanjem vode iz organizma, što može dovesti do zdravstvenih problema.
(24sata.info)
Postala: Indijka pala u nesvijest nakon diskvalifikacije i oduzimanja medalje na OI, završila je u bolnici – 24sata.ba.
Izvor: ( 24sata.info / Javno.ba )
