Proizvodnja električne energije u Bosni i Hercegovini se konstantno smanjuje, dok u isto vrijeme uvoz raste, što je loše za našu privredu, a očekuju se i veće cijene struje u narednom periodu, prema našim sagovornicima.
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, BiH je u junu proizvela 1.028 GWh električne energije, što je smanjenje od 19,8 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine, kada je proizvedeno 1.282 GWh.
Agencija navodi da su hidroelektrane učestvovale sa 29,9 odsto, termoelektrane sa 65,2 odsto, a solarne i vjetroelektrane sa 4,9 odsto u ukupnoj proizvodnji električne energije u junu.
U istom mjesecu je uvezeno 472 GWh električne energije, što je povećanje od 78,1 odsto u odnosu na prethodnu godinu, dok je izvezeno 614 GWh sati, što je manje za 4,2 odsto u istom periodu.
Proizvodnja iz vjetroelektrana i solarnih elektrana u junu iznosila je 51 GWh, što je povećanje u odnosu na prethodnu godinu, ali se trend povećanja uvoza nastavlja.
Stručnjak za energetiku, Almir Bečarević, smatra da BiH postaje zemlja koja sve više uvozi električnu energiju, umjesto da je izvozi, a cijene struje bi mogle rasti u narednom periodu zbog nedostatka održivog sistema.
Ekonomista Milenko Stanić ističe da je loše stanje u privredi BiH, posebno u vezi s padom izvoza električne energije, te nedovoljnim ulaganjima u obnovljive izvore energije kao zamjenu za termoelektrane.
Zbog manje proizvodnje, BiH je primorana na uvoz električne energije, gubeći svoj izvozni adut i suočavajući se s mogućim rastom cijena u budućnosti.
Prema Staniću, aktualna situacija u energetskom sektoru BiH može dovesti do skoka cijena električne energije u narednim mjesecima, što bi moglo ozbiljno uticati na privredu zemlje.
Više informacija na nezavisne.
Razgovor o ovom problemu potražite na 24sata.ba.
Izvor: ( 24sata.info / Javno.ba )
