back to top

(FOTO/VIDEO) BRAVO MOMCI: Bosna i Hercegovina savladala Crnu Goru i izborila baraž za EURO i A Ligu nacija

Fudbalska reprezentacija BiH večeras je u Zenici ugostila Crnu Goru u petom kolu UEFA Lige nacija, a u utakmici koja je još davno okrakterisana odlučujućom u našoj grupi, trijumf je ostvarila naša reprezentacija rezultatom 1:0.

U susret je naš nacionalni tim ušao sa osam bodova dva kola do kraja, Crna Gora je imala sedam bodova, Finska četiri a Rumunija samo tri, pa je računica bila sasvim jasna. Pobjeda nam je kolo do kraja garantovala prvo mjesto u našoj grupi, a na pobjedu su računali i Crnogorci, koji su znali da bi eventualnim trijumfom oni preuzeli prvo mjesto i inicijativu u našoj grupi uoči posljednjeg kola.

Naš tim je već u trećoj minuti ozbiljno zaprijetio, a sjajnu šansu nakon kornera imao je Edin Džeko. Odlično je ubacio Pjanić, Džeko je “uhvatio” volej, ali lopta je otišla malo preko gola. Bilo je već tada evidentno da će rerezentacija BiH biti ofanzivnije orijentisasna od gostiju, a Crnogorci nisu pokazivali prevelike ofanzivne namjere u samom otvorenju meča. Ipak, u 17. minuti su stvorili prvu šansu. Pjanić je faulirao Jovetića na centru terena, Crnogorci su to brzo izveli, a naša odbrana samo je kratko odbila loptu do Osmajića. Ovaj je odmah šutirao, no lopta je otišla pored gola.

Naš nacionalni tim nije imao previše problema da kontroliše posjed lopte, ali uporno su gosti duplim blokom pred svojim golom zaustavljali naše napade i nismo stvorili previše šansi. Tri puta je Džeko šutirao sa distance, jednom mu je odbranio Mijatović, a dva puta je šutirao pored gola. Jedan pokušaj zabilježio je i Amir Hadžiahmetović, koji također nije bio precizan.

U 32. minuti naši su fudbaleri izašli u visoki presing, Pjanić je oteo jednu loptu na polovini Crne Gore i dodao do Stevanovića, koji centrira prizemno do Demirovića i nespremnom hvata odbranu Crne Gore, a Demirović matira golmana gostiju i donosi našem nacionalnom timu veliku radost.

Proključalo je Bilino polje, gol se proslavio, ali radost nije dugo trajala jer se glavnom sudiju Szymonu Marciniaku javio njegov saradnik iz VAR sobe, koji je “dojavio” mali ofsajd Demirovića, zbog čega je pogodak poništen.

Očekivalo bi se da ovakva sudijska odluka negativno utiče na našu igru, ma koliko da je bila ispravna, no naši momci su pronašli dodatni motiv i odigrali su do poluvremena još bolje, a u sudijskoj nadoknadi odigrali su i najbolju akciju od početka meča. Amar Dedić je proigrao Hadžiahmetovića, ovaj lijepo centrira u sredinu, a Džeko majstorski glavom loptu spušta do Demirovića, koji udarcem iz prve matira Mijatovića i ovaj put ni VAR nije mogao ugasiti radost Bilinog polja.

Iako su Crnogorci dvjema izmjenama na poluvremenu nastojali promijeniti dojam iz prvog poluvremena, naš tim je dosta dobro otvorio i drugo poluvrijeme i bio je bolji od gostiju. Nismo imali izrazite šanse, ali lopta je više bila kod nas, a Crnogorci gotovo da nisu ni prijetili. Ipak, bilo je evidentno da se naša reprezentacija kocka i da ne nastoji ozbiljnije napasti gol gostujućeg tima. To je dalo krila Crnogorcima, koji su polako postajali sve ofanzivniji.

Nisu ni oni stvorili Bog zna kakvu šansu, a tek u 65. minuti su uputili prvi ozbiljniji udarac, kada je Stevan Jovetić šutirao preko gola, nakon što su gosti oteli jednu loptu na našoj polovini. Tri minute kasnije, Stevanović pravi prekršaj u opasnoj zoni, a gostujući tim je u tom periodu već imao punu kontrolu meča i naši bi fudbaleri loptu uglavnom samo ispucavali i kada bi je osvojili. Iz rezultujućeg slobodnog udarca, Jovetić prizemno šutira, ali je oprezan Šehić i zaustavlja ovaj pokušaj.

Nisu u tim momentima stvari izgledale dobro za naš tim, ali ulaskom Cimirota, a nešto kasnije Kodre i Gojaka, naša se igra stabilizovala i naši su fudbaleri uskoro ponovo uspjeli izaći u visoki presing i napraviti šansu preko Ermedina Demirovića u 76. minuti.

Dvije minute kasnije, Crnogorci su odigrali jako opasan kontranapad, ali nakon ubačaja Hakšabanovića, nije pogodio Đurđević. Naš tim je ipak nastavio napadati, te je u 79. minuti nakon ubačaja Demirovića jako dobru šansu imao Kodro, koji nije baš najbolje zahvatio loptu.

Meč se lagano bližio kraju, bilo je mnogo obostrane nervoze, a Crnogorci su u posljednjih pet minuta još jednom uspjeli da se nametnu i prijete našem golu. Naš tim je u 89. minuti imao još jedan pokušaj preko Ermedina Demirovića, koji je šutirao pored gola.

Do kraja meča promjena nije bilo, pa je naš tim trijumfom osigurao plasman u A Ligu nacija kao i plasman u baraž za Evropsko prvnestvo 2024. godine.

Bosna i Hercegovina – Crna Gora 1:0 (1:0)
Stadion: Bilino polje, Zenica
Gledalaca: 13000
Sudija: Szymon Marciniak (Poljska)
Strijelci: 1:0 – Demirović 45+1
Žuti kartoni: Demirović, Pjanić, Džeko, Hadžikadunić, Saničanin (BiH), Savićević, Marušić, Vukčević, Janković (Crna Gora)

BOSNA I HERCEGOVINA: Šehić, Dedić (90. Sušić), Hadžikadunić, Saničanin, Kolašinac, Bešić (73. Kodro), Hadžiahmetović, Pjanić (67. Cimirot), Stevanović (73. Gojak), Demirović, Džeko. Selektor: Ivaylo Petev.

CRNA GORA: Mijatović, Vešović, Tomašević, Vujačić, Radunović, Janković (81. Camaj), Šćekić (70. Hakšabanović), Marušić, Savićević (46. Vukčević), Osmajić (46. Mugoša), Jovetić (70. Đurđević). Selektor: Miodrag Radulović.