DJEVOJCI STANARI NEĆE DA IZAĐU IZ STANA: UMJESTO KIRIJE, DOBIJA PRIJETNJE MAFIJOM I UVREDE

22/04/2023

Međutim, kada se osvrnemo na godinu ili dvije iza nas, možemo da primjetimo da je sve više priča koje govore o tome kako su stanodavci imali razne probleme sa stanarima kojima su izdavali stanove.

Tako je ranije ove nedjelje na društvenoj mreži Reddit objavljena ispovijest jedne neimenovane djevojke iz Srbije, inače vlasnice jednog stana, koja je digla veliku prašinu na ovoj društvenoj mreži jer se požalila da od stanara dobija uvrede i prijetnje mafijom.

Naime, ona se požalila da se trenutno nalazi u velikom problemu zbog stanara koji, kako je ona navela u objavi, odbijaju da se isele iz njenog stana, bez obzira na to što ih je ova djevojka na vrijeme obavijestila da moraju to da učine.

Ona je ovo uradila sa namjerom kako bi potražila pomoć od drugih, s obzirom da je od svojih stanara nakon toga doživjela psovke, uvrede, pa čak i prijetnje mafijom, te želi da dobije odgovor na to kako da se postavi u ovoj u najmanju ruku neprijatnoj situaciji.

Ona je objavu započela naslovom “Stanari neće da izađu iz stana”, što je samo po sebi uznemirujuće, a potom slijedi objava:

  • Kao što naslov kaže. Nemamo sklopljen ugovor, javljeno im je mjesec dana ranije kad treba da izađu, oni prijete (između ostalog i mafijom), vrijeđaju, govore da im ne pada na pamet da se isele. Šta raditi? – glasi objava zabrinute djevojke iz Srbije.

Nedugo zatim, veliki broj korisnika Reddita reagovao je na njenu objavu, te su uslijedili brojni komentari u vidu savjeta i pomoći. Ali, među komentarima bilo je i onih šaljivog karaktera, bez obzira na to što se ova djevojka našla u izuzetno teškoj situaciji.

Da je objava izazvala snažnu reakciju, govori činjenica da se ispod nje nagomilalo više od 290 komentara za svega par dana.

“Nemaju ni stan, a znaju mafijaše”

“Kakvom mafijom, nemaju stan, a znaju “mafijaše”. Uzmi lijepo i izbaci gamad na silu”, glasi prvi, na koji je autorka objave odgovorila: “Ne mogu, plašim se, žensko sam, a otac te porodice je sirovina”.

Na konstataciju autorke objave u ovom komentaru, jedan korisnik je kroz šalu htio da opiše kako njemu zvuči njena izjava da “ne želi fizički obračun”.

“Meni je ćale sirovina, dužna si mi 1.000 eura i odvalit će te moj ćale ako mi ne pošalješ (nadam se da ti je besmisao ovog što pišeš sad bolje predstavljen)”, glasi njegov odgovor.

Jedan korisnik naveo je da je imao identičnu situaciju, te joj je udijelio savjet.

“Imao sam identičnu situaciju. Sačekaj da izađu iz stana i dogovori sa bravarom da bude spreman na poziv da odmah dođe i promjeni bravu. Ako nakon toga oni provale na bilo koji način, zovi policiju i reci provala u stan”, glasio je komentar jednog korisnika.

Jedan korisnik istakao je stav da je mjesec dana mali rok, te da nije etički dati tako malo vremena nekome za iseljenje iz stana.

“Realno je trebalo da date duži rok za iseljenje, u principu imate pravo na svoj stan, samo malo je etički bezveze jer je mjesec dana mali rok, iskreno”, poručio je jedan korisnik, na šta je drugi odgovorio da je “minimalni zakonski rok za iseljenje 90 dana”.

Jedan stanar posavjetovao je da pogasi struju, vodu i ostale komunalije, te da bez dokaza da je stan njihov, oni ne mogu ništa da uključe.

Nizali su se raznovrsni komentari, poput šaljivih, do onih koji mogu da pomognu djevojci.

Mnogi su je posavetovali da ih prijavi policiji za prijetnje, ali naglašavaju da bi mogla i ona da snosi posljedice, ako je u pitanju “nelegalno” izdavanje.

“Odeš u policiju i kazeš da su ti neke bu*ale u stanu. Oni nemaju nikakav papir da budu tu, ali i ti si radila isto utaju poreza. Pitat će te policija kako su ušli”, napisao je jedan korisnik.

Pojedini su dodijelili vlasnici stana korisne pravne savjete, istakavši da iako nema ugovor, to ne predstavlja značajan problem, te da može da kontaktira policiju. Oni su, naime, istakli da je minimalni otkazni rok zakonom o stanovanju i održavanju zgrada 3 mjeseca, prenosi Kurir.

hayat.ba