back to top

ČUDO IZ ŠPANIJE: Nevjerovatni Alcaraz osvojio US Open i postao najmlađi broj 1 u historiji tenisa

Alcaraz je slavio sa 6:4, 2:6, 7:6 (1), 6:3 nakon 3 sata i 23 minuta igre i ostvario pobjedu koja će ga od ponedjeljka učiniti najmlađim brojem 1 u historiji tenisa.

Već u prvom gemu meča vidjeli smo probleme na servis Caspera Rudda, s obzirom da je Alcaraz imao dvije brejk lopte, ali nije iskoristio nijednu. Potom je u narednom gemu uzvratio i Ruud koji dolazi do 15:40 i dvije vezane prilike za brejk, no Alcaraz uzvraća sa četiri vezana poena i dobija gem.

Treći gem seta ispostavit će se presudnim u prvom setu jer je Alcaraz u njemu oduzeo servis Norvežaninu, a onda i spasio još jednu brejk loptu u narednom gemu za vodstvo od 3:1. Do kraja seta nije bilo brejk šansi, a Španac je relativno lako održavao prednost jednog brejka i osvojio prvi set rezultatom 6:4.

I u prvoj polovini drugog seta Alcaraz je imao inicijativu, no nakon propuštene brejk lopte u petom gemu koju je Ruud spasio servisom, dolazi do pada u igri Španca.

Alcaraz je u šestom gemu imao 30:15, a onda na jeftin način izgubio tri vezana poena i omogućio Ruudu da napravi brejk. Potom je Norvežanin potvrdio isti spasivši brejk loptu na svoj servis, a onda je još jednom oduzeo servis Alcarazu i dobio drugi set rezultatom 6:2.

Treći set počinje Alcarazovim brejkom i brzim vodstvom od 2:0, ali onda se Ruud vraća sa tri uzastopna gema i preokreće na 3:2. Tada su već postali primjetni Alcarazovi blagi problemi sa kretanjem i izostankom energije koja ga je pratila u prethodnim mečevima, te je bilo pitanje da li će i kako uspjeti nadomjestiti tu snagu.

U nastavku seta su oba Tenisera uspijevali sigurno osvajati svoje gemove sve do 12. gema u kojem je Alcaraz servirao za ostanak u setu i nakon više od 10 minuta uspio izboriti tiebreak spasivši dvije set lopte.

U tiebreaku je uslijedila fantastična igra Španca koji sa 7:1 dobija isti i stiže do vodstva 2:1 u setovima.

Četvrti set donio je mnogo bolju i energičniju igru Alcaraza koji se na krilima momentuma iz trećeg seta počeo kretati mnogo bolje i udarati jače sa oba krila. To mu je donijelo brejk prednosti u šestom gemu, koji je Španac potvrdio i stigao do vodstva od 5:2. Napravljeni brejk ispostavit će se i presudnim te Alcaraz četvrti set osvaja rezultatom 6:3 i postaje najmlađi osvajač US Opena još od Petea Samprasa 1990. godine, ali najmlađi osvajač nekog Grand slam turnira još od Rafaela Nadala na Roland Garrosu 2005. godine.

No, najimpresivnije od svega je što je večerašnjim trijumfom Alcaraz postao i najmlađi broj 1 u historiji tenisa, što samo po sebi govori da svjedočimo jednom generacijskom talentu pred kojim je samo nebo granica.

Tenis/cudo-iz-spanije-nevjerovatni-alcaraz-osvojio-us-open-i-postao-najmladi-broj-1-u-historiji-tenisa-791850″>sport1.oslobodjenje.ba