back to top

Čavara "kontra" Dunovića: Ko blokira, ko oduzima nadležnost, kome vjerovati?

Kada će biti završen proces imenovanja četvero nedostajućih sudija u Ustavni sud FBiH, i dalje je nepoznanica. Nakon što je prije nekoliko dana imenovao sudije, predsjednik FBiH Marinko Čavara je odluku o imenovanju uputio potpredsjednicima FBiH Milanu Dunoviću i Meliki Mahmutbegović, očekujući njihovu saglasnost, kako bi ona u konačnici bila upućena Domu naroda Parlamenta FBiH na potvrdu.

Poziv bez odgovora

I tu je ponovo sve stalo. Dok Čavara čeka saglasnost, Dunović i Mahmutbegović ističu da je Čavara prekršio zakonske i ustavne procedure, te su mu uputili zahtjev za održavanje sastanka, koji predsjednik FBiH, opet, ignoriše.

– Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće BiH raspisuje natječaj, provodi proceduru, intervjuira i određuje ko je zadovoljio uvjete, a ko nije i šalje predsjedniku FBiH da izvrši imenovanje. Ja sam, nakon što su prošle tri godine od prvog natječaja, a od drugog oko dvije godine, razgovarao sa ljudima da vidim da li su ostali kod kandidatura. Nakon razgovora sam, sukladno Ustavu FBiH, izvršio imenovanje i poslao potpredsjednicima FBiH da daju suglasnost. Kad daju suglasnost, predsjednik FBiH to šalje Domu naroda na potvrdu. To što potpredsjednici FBiH ne mogu ili ne znaju pročitati Ustav ili ga namjerno tumače pogrešno, to je njihova stvar. Sada čekamo suglasnost potpredsjednika FBiH i kad oni to završe, ja prosljeđujem na potvrdu Domu naroda PFBiH. Sva procedura je sukladna Ustavu, a to što bi neko želio napraviti Ustavni sud kao ispostavu određene političke stranke, to Ustav ne predviđa. Ne može se tražiti da Ustavni sud bude političko tijelo SDA, rekao je Čavara za Oslobođenje.

Nadalje kaže kako mora postojati akt na koji daju suglasnost, a akt je imenovanje predsjednika FBiH, sukladno Ustavu FBiH i na taj akt potpredsjednici FBiH daju suglasnost.

– Drugo je njihova želja da protuustavno predlažu kandidate i da tu nadležnost oduzmu VSTV-u i uporno obmanjuju javnost. Nakon što su iznijeli neistine u javnost, traže razgovor. Razgovor je najmanji problem, ali morate poštivati Ustav. Dobili ste odluku o imenovanju sudija, izvolite, dajte suglasnost i nemojte sad vi blokirati izbor sudaca, jer oni tvrde da je neko to blokirao. To da je narušena nacionalna struktura je netačno. Ustavni sud FBiH u članku 9. poglavlje 3. kaže da se Ustavni sud sastoji od devet sudaca, od kojih su najmanje po dva iz reda sva tri konstitutivna naroda i jedan iz reda ostalih, da bi se popunilo Vijeće za vitalni interes, a ostala dva suca mogu biti pripadnici bilo kojeg konstitutivnog naroda ili ostalih. U siječnju sudac iz reda hrvatskog naroda odlazi u mirovinu. Ukoliko potpredsjednici FBiH ne daju suglasnost, a taj sudija ode u mirovinu, nećemo imati Ustavni sud, upozorio je.

Milan Dunović, potpredsjednik FBiH, kaže za naš list da Čavarino ponašanje predstavlja kontinuitet blokade.

– On je više od tri godine blokirao imenovanje sudija na način da ne želi razgovarati o tome, a sada nastavlja blokadu tako što predlaže imena za sudije bez konsultacija sa potpredsjednicima FBiH. Čavara nije nadležan za imenovanje već za predlaganje, a imenovanje radi Dom naroda. Ustav FBiH je vrlo precizan i definiše da predsjednik FBiH uz saglasnost potpredsjednika FBiH predlaže imena. On je u tom članu Ustava, koji je vrlo kratak, Ustav prekršio dva puta. Prvo nema saglasnost potpredsjednika, a drugo, donio je odluku o imenovanju, a nadležan je za predlaganje. Morao je imati saglasnost, a onda donijeti prijedlog odluke o imenovanju koju upućuje u Dom naroda, pojašnjava Dunović.

Kupovina vremena

Naš sagovornik kaže kako mu sve ovo liči na kupovinu vremena kako bi se ušlo u predizbornu kampanju, nakon čega idu izbori.

– Nakon izbora, čak i da na jednom listu papira imamo prijedlog odluke i tri potpisa, postavlja se pitanje koji dom naroda potvrđuje to imenovanje? Da li sadašnji ili bi se čekalo da se konstituiše novi dom naroda. Ako bi se čekao novi saziv doma naroda, upitno je da li bi bio konstituisan do sredine januara, a sredinom tog mjeseca će još jedan sudija biti penzionisan. Ako još jedan sudija ode u penziju, a nijedan novi se ne imenuje, Ustavni sud neće moći održavati sjednice, napominje Dunović.

www.oslobodjenje.ba

drugi upravo čitaju