Piše Armin Zeba
Poslujmo zeleno – Projekat u saradnji sa Fondom za zaštitu okoliša FBiH
Dok se nivo proizvodnje električne energije putem solarnih panela u zemljama Evropske unije približava tradicionalnim elektranama, situacija u Bosni i Hercegovini još uvijek zaostaje, uglavnom zbog loših zakona i dotrajalosti distributivne mreže. Ipak, domaće kompanije sve više prepoznaju potencijal zelene tranzicije i sve češće se odlučuju za izgradnju solarnih elektrana kako bi postigle energetsku neovisnost i smanjile troškove poslovanja, bez obzira na nedostatak podrške institucija.
Madijev iskorak
Jedna od kompanija koja se ističe u ovom području je tešanjski Madi, koji je nakon instaliranja dvije solarnih elektrana osnovao vlastito preduzeće MI-Power za proizvodnju i prodaju električne energije.
Godišnje proizvode oko 2.300 megavata električne energije, što im je smanjilo troškove za oko 35 posto i znatno doprinijelo očuvanju okoliša.
Jabandžić ističe da je ulaganje u solarnu energiju ne samo isplativo nego i korisno za okoliš, te opisuje konkretne uštede i smanjenje emisija štetnih gasova koje su postigli u Madi.
Madi u solarnim elektranama godišnje proizvede oko 2.300 megavata električne energije, čime je samo svoje troškove za taj energent smanjio za oko 35 posto
Na pitanje o motivaciji za ulaganje u ovu oblast, Jabandžić ističe nužnost održivosti i samoodrživosti poslovanja, naglašavajući izazove koje su morali prevazići da bi postigli uspjeh.

“Kao kompanija koja se bavi proizvodnjom mesa, shvatili smo da nam je potrebna energetska neovisnost kako bismo smanjili troškove i bili održivi u poslovanju. Zbog toga smo se odlučili za investiciju u solarne panele, koja se pokazala kao izuzetno uspješna“, kaže Jabandžić.
Madi je osnovao i vlastito preduzeće MI-Power kako bi se bavili prodajom viška proizvedene energije, ali su se susreli s brojnim preprekama i nedostatkom podrške od strane državnih institucija.
Bingo paneli
Bingo, kao vodeća domaća poslovna grupacija, također je prepoznala potencijal solarnih panela i investirala u njihovo postavljanje na svoje objekte širom Bosne i Hercegovine. To je donijelo znatne finansijske i ekološke benefite kompaniji, te smanjilo njihov ekološki otisak.
Bingovo ulaganje od 1,2 miliona KM u solarne panele na krovu BCC-a donosi značajne finansijske benefite, uz očekivani povrat investicije za pet godina
Almir Zejćirović iz Binga ističe da je ulaganje u solarnu energiju isplativo i dugoročno korisno za kompaniju, te da će Bingo nastaviti sa instalacijom solarnih panela na svojim objektima u budućnosti.

Bingov primjer pokazuje kako se održive prakse mogu kombinovati s ekonomskim interesima, te kako solarna energija može biti korisna za poslovanje, društvo i okoliš.
Ukupno, bh. privrednici sve više prepoznaju značaj solarnih panela i investiraju u ovu obnovljivu energiju kako bi postigli energetsku neovisnost, smanjili troškove poslovanja i doprinijeli očuvanju okoliša.
Izvor: ( / Javno.ba )