Alcaraz preuzeo titulu na Roland Garrosu, samo mu nedostaje Australian Open da naslijedi Đokovića

Španjolski tenisač Carlos Alcaraz je postao pobjednik Roland Garrosa naslijedivši Novaka Đokovića koji je bio primoran odustati od turnira zbog ozljede koju je pretrpio u osmini finala.

Alcaraz je bio bolji od Alexander Zvereva rezultatom 3:2 u finalu, po setovima 6:3, 2:6, 5:7, 6:1 i 6:2.

U zadnja dva seta, Alcaraz je još jednom pokazao svoje veliko šampionsko srce, praveći impresivan preokret. Tako je zasluženo osvojio treću Grand Slam titulu, nakon što je osvojio US Open prije dvije godine i Wimbledon prošle godine, te mu sada nedostaje samo pehar sa Australian Opena da upotpuni svoj osobni Grand Slam.

Alcaraz je počeo meč breakom, ali je odmah izgubio prednost. Ipak, uspio je još dva puta oduzeti servis Zverevu do kraja prvog seta i lagano povesti 1:0.

Zverev je uzvratio u drugom setu i izjednačio na 1:1 uz breakove u petom i sedmom gemu. U trećem setu, Alcaraz je prvi napravio break i poveo 4:2, ali je dozvolio da izgubi dva uzastopna servis gema, pa je Zverev preokrenuo na 2:1 u setovima.

Tada je Alcaraz pokazao svoju veličinu sa samo 21 godinom i vlasnik tri Grand Slam trofeja. U četvrtom setu, usprkos pritisku, tri puta je oduzeo servis protivniku, iako je jednom izgubio svoj. Potom je u petom, odlučujućem setu dvaput prekinuo suparnika i brzo stigao do velikog slavlja.