back to top

Alcaraz osvojio US Open i postao najmlađi svjetski broj jedan

Španac Carlos Alcaraz je u finalu US Opena pobijedio Norvežanina Caspera Ruuda sa 6-4, 2-6, 7-6 (1), 6-3.

Alcarazu je ovo prvi Grand Slam naslov u karijeri.

Mladi Španac je do sada u New Yorku igrao samo jednom, prošle godine doguravši do četvrtfinala što je do sada i bio njegov najbolji rezultat na nekom od četiri najveća svjetska turnira.

Do treće pobjede u trećem međusobnom ogledu, Alcaraz je stigao nakon tri sata i 22 minute igre. Ove godine već ga je dobio u finalu Mastersa u Miamiju, a lani u četvrtfinalu Marbelle.

Za mladog Španca to je bilo osmo finale u karijeri pri čemu sedmo ove godine, a dobio je šest turnira.

S druge strane Ruud je izgubio i svoje drugo Grand Slam finale. Ove godine je igrao i finale Roland Garrosa u kojem je glatko izgubio od Španca Rafaela Nadala.

Alcaraz je bolje ušao u meč. Već u prvom gemu je imao dvije break lopte, no Ruud se izvukao. U trećem gemu nije. Španac je poveo sa 3-1 i potom break prednosti zadržao do kraja seta kojeg je za 49 minuta dobio rezultatom 6-4.

Ruud je ekspresno uzvratio u drugom setu. Pri vodstvu 3-2 napravio je prvi break, a kod 5-2 još jednom je oduzeo suparniku servis za 6-2 i poravnanje rezultata.

Treći set krenuo je Alcarazovim vodstvom 2-0, no Ruud je odmah uzvratio izjednačivši na 2-2. Više nije bilo oduzetih servisa pa je set otišao u trinaestu igru. Španac je fantastično odigrao tiebreak. Uz dva mini breaka poveo je 4-1, zatim je osvojio svoja dva servisa za 6-1, te još jednom oduzeo servis za konačnih 7-1 i 2-1 u setovima.

Korak bliže pobjedi 19-godišnji Španac je stigao u šestom gemu četvrtog seta napravivši break za 4-2. Ruud je smanjio na 5-3, no više od toga nije išlo i Alcaraz je četvrti set dobio 6-3.

Uoči početka posljednjeg Grand Slama sezona petorica Tenisera su lovila svjetski broj 1.

Za “jedinicu” su se borili Rus Daniil Medvedev, Španac Rafael Nadal, Grk Stefanos Tsitsipas, Španac Carlos Alcaraz i Norvežanin Casper Ruud. Nijemac Alexander Zverev je ostao bez prilike za prvo mjesto na ljestvici nakon što je odustao od US Opena zbog ozljede.

Grk Tsitsipas je ispao u prvom kolu od Kolumbijca Daniela Galana, Medvedev, koji je branio naslov, je izgubio u osmini finala od Australca Nicka Kyrgiosa, baš kao i Nadal od Amerikanca Francesa Tiafoea.

Alcaraz i Ruud su dogurali do finala i odlučili o broju jedan. Na kraju je slavio Španac.

Alcaraz je time postao najmlađi svjetski broj 1. Na vrh ATP liste uspeo se sa 19 godina i četiri mjeseca.

Do sada je rekord držao Australac Lleyton Hewitt koji je imao 20 godina i 9 mjeseci kada je 2001. postao broj jedan, piše Hina.