back to top

ALARM IZ AMERIKE: WAGNEROVI PLAĆENICI SU U EVROPI, POSEBNO PRATIMO SRBIJU!

Wagnerovi plaćenici se nalaze u Evropi.

Prošlog je mjeseca Bidenova administracija smanjila razinu tajnosti povjerljivih obavještajnih podataka rekavši da se Rusija oslanja na Wagnerovu skupinu u Ukrajini za regrutiranje zatvorenika i pokretanje ofanziva u gradu Bahmutu.

No, američki dužnosnici također prikupljaju obavještajne podatke u vezi s aktivnostima Wagnerovaca u zemljama kao što su Srednjoafrička Republika, Mali i Srbija. Prema dokumentima do kojih je došao Politico.

U spisima se navodi da Rusija plaćenike iz Wagnera koristi za borbu protiv anti-putinovskog raspoloženja. Te odbranu vladinih interesa u području rudarstva, vojske i oružja.

Wagner grupa, u vlasništvu ruskog oligarha Jevgenija Prigožina, djeluje u desecima zemalja. I sarađuje s vladama na vojnim i političkim projektima. SAD je dugo pratio aktivnosti grupe širom svijeta. Posebno u zemljama poput Sirije, gdje su stacionirane američke trupe.

Ali nedavne izjave američkih dužnosnika naglašavaju visok stepen zabrinutosti Bidenove administracije zbog  oslanjanja Rusije na skupinu. I Wagnerove sposobnosti da oblikuje događaje u zemljama s kojima SAD i njegovi saveznici imaju poslovne i diplomatske odnose.

Spisi pokazuju kako američki dužnosnici prate kretanje i aktivnosti Wagnera na terenu u Srednjoafričkoj Republici i Srbiji. Te u kojoj mjeri skupina predstavlja prijetnju lokalnim snagama i dužnosnicima.

Iako je Wagner godinama djelovao u obje zemlje, dokumenti daju novi kontekst tome kako Bidenova administracija analizira sve veću aktivnost paravojne skupine u politički turbulentnim zemljama.

  • Sve je veći fokus na ruski odnos u Africi. I na izgradnju sfere utjecaja koja zapravo nije postojala od kraja Hladnog rata – rekla je Catrina Doxsee.

Ona je pridružena direktorica i saradnica za Transnational Threats Project pri Centar za strateške i međunarodne studije.

  • Upotreba privatnih vojnih kompanija, posebno kao što smo vidjeli u zemljama sa slabim upravljanjem, stalnim sigurnosnim izazovima i obogaćenim prirodnim resursima, postavlja Wagner da ili provede sigurnosne sporazume. Ili da olakša buduće diplomatske odnose s tim zemljama – govori Doxsee za Politico.

Prigožin i Wagner godinama su pod američkim sankcijama. Ali SAD je nedavno poduzeo dodatne korake kako bi pokušao kontrolirati Wagnerov pristup oružju. Krajem decembra, Bidenova administracija provela je dodatne izvozne kontrole na Wagneru. Otežavajući pristup bilo kakvoj opremi s američkom tehnologijom.

Glasnogovornik NSC-a John Kirby rekao je novinarima prošlog mjeseca da je Wagner zbog sankcija i kontrole izvoza tražio partnere širom svijeta za isporuku oružja za podršku svojim operacijama. Rekao je i da je Sjeverna Koreja  završila početnu isporuku oružja. Administracija također razmatra označavanje Wagnera terorističkom organizacijom. Izvijestio je Bloomberg prošlog mjeseca.

  • Postoji nekoliko različitih briga koje imamo kada ih vidimo kako djeluju na mjestu poput Afrike. Velika implikacija je sposobnost Rusije da proširi vlastitu moć i obavještajne sposobnosti – rekla je Doxsee.

Operacije Wagner grupe u Africi obuhvaćaju razne zemlje, uključujući Madagaskar i Libiju. Posljednjih godina skupina je također pojačala aktivnosti u Srednjoafričkoj Republici.

Grupa je otvorila urede u zemlji 2018., uspostavivši kulturni centar naziva “Ruska kuća” u glavnom gradu Banguiju. Radio je na obučavanju trupa i zaštiti predsjednika Faustina-Archangea Touadére. Grupe za ljudska prava kažu da bi Wagner mogao biti odgovoran za pogubljenja, mučenja i premlaćivanja civila u zemlji. Kremlj negira bilo kakvu službenu povezanost s Wagnerom.

  • Vlada SAD-a zabrinuta je u kojoj se mjeri Wagner miješa u unutarnju politiku suverenih zemalja. Krši ljudska prava te im otima mineralna bogatstva. Postoje značajni dokazi da Wagnerova oštra teroristička taktika na mjestima poput Malija pogoršava situaciju stvarajući više prilika za iskorištavanje ekstremista – rekao je jedan visoki dužnosnik Bidenove administracije za Politico.

U decembru su američki dužnosnici počeli pratiti posljedice navodnog napada na jednog od vodećih vođa Wagnerove skupine, Dmitrija Sitiija u Srednjoafričkoj Republici. Prigožin je tvrdio da je Sitii primio paket koji mu je eksplodirao u rukama. To je nazvao teroristički napadom uz tvrdnju da je paket došao s porukom koja pokazuje da su Francuzi odgovorni.

No, u danima nakon incidenta, američki dužnosnici pokušavali su utvrditi je li se dogodio napad ili je Wagner širio dezinformacije iz političkih razloga, što je taktika koju grupa često koristi. Američki dužnosnici nisu mogli odmah utvrditi je li Wagner pokušavao učiniti da izgleda kao da su ih Francuzi napali.

Francuski dužnosnici zanijekali su bilo kakvu umiješanost. Francuska ministrica vanjskih poslova Catherine Colonna je navode Wagnera nazvala ruskom propagandom. Američki dužnosnici primili su različite informacije o događaju. Uključujući da se napad možda dogodio u vojnoj bazi ili kulturnom centru i obrnuto da je Sitii viđen kako tulumari u Banguiju nekoliko sati nakon što se incident navodno dogodio.

Dužnosnici su također čuli da je Sitii možda hospitaliziran. I da je izgubio tri prsta u eksploziji, ali i da je možda evakuiran. Američki dužnosnici postavili su pitanja o vremenu objave vijesti. Jer je vijest objavljena nakon što su neidentificirani avioni gađali tvornicu pamuka u kojoj su navodno bile smještene Wagnerove trupe. 

Također, vijest je objavljena dva dana nakon što je izbio požar u sjedištu ambasade EU-a u Banguiju, stoji u jednom spisu. “Svi smo zabrinuti da se nedavno dogodio nevjerojatan broj podudarnosti”, piše u jednom od spisa.

Administracija također prati Wagnerovi plaćenici i njihovo kretanja u Srbiji i Bjelorusiji.  Izvještaj o operativcima Wagnerove skupine u Bjelorusiji pojavila su se 2020. Vlada u Minsku objavila je da je uhitila 33 operativca koji su radili na sijanju kaosa uoči predsjedničkih izbora. Od tada se bjeloruska vlada, pod vodstvom predsjednika Aleksandra Lukašenka, približila Rusiji.

Wagner je pozicionirao svoje ljude i u Beogradu, a početkom decembra najavio je i službeno otvaranje poslova u Srbiji, piše Politico. Od tada je pokrenuo operacije utjecaja kako bi se suprotstavio aktivnostima ruske dijaspore protiv Putinovog režima, stoji u jednom spisu.

  • Prisutnost skupine u Srbiji dolazi dok napetosti nastavljaju rasti na granici s Kosovom. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić naredio je vojnicima da se pomaknu na borbeno spremne položaje i zaprijetio da će prijeći na Kosovo kako bi zaštitio Srbe koji tamo žive. Situacija na Kosovu pogoršala se od novembra kada su vlasti objavile da će etnički Srbi morati predati svoje registarske pločice koje je izdala Srbija – piše Politico.

Američki dužnosnici planiraju dodatne akcije protiv Wagnera kako bi ograničili njegovu ulogu u Ukrajini. SAD je već sankcionirao Prigožina, grupu i njihovu mrežu, no vjerojatno će uslijediti dodatne finansijske mjere.

hayat.ba

drugi upravo čitaju