Discover The ultimate convenience in Vaping with iGet Vape Australia, where we offer a wide range of products tailored For Everyday Use. Our online store, www.igetshopaustralia.com, ensures You find The perfect Vape solution to fit your lifestyle. experience hassle-free Vaping with quality products designed For both beginners and seasoned users alike. Elevate your Vaping experience today and enjoy The ease of access to The best in The market. TPO Fondacija završila kampanju 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja pod nazivom PROGLEDAJ: Podržimo žrtve i preživjele akcijom donacije higijenskih paketa Kući za žene Zmajevac kod Gradačca | Javno.ba
back to top

TPO Fondacija završila kampanju 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja pod nazivom PROGLEDAJ: Podržimo žrtve i preživjele akcijom donacije higijenskih paketa Kući za žene Zmajevac kod Gradačca

Tokom posjete, predstavnica TPO Fondacije, Ivana Kulić i Saida Mustajbegović, razgovarale su sa ženama smještenim u Kući o temi menstrualnog siromaštva i važnosti razbijanja tabua o rodno zasnovanom i ekonomskom nasilju. Kroz interaktivno druženje razmijenjene su ideje o načinima osnaživanja i ekonomske samostalnosti zajednica poput ove.

TPO Fondacija se zahvaljuje timu Kuće za žene na srdačnom prijemu i podršci tokom današnje posjete. Njihova predanost pružanju sigurnosti i pomoći ženama u potrebi predstavlja snažan primjer solidarnosti i motivaciju za nastavak zajedničkih aktivnosti usmjerenih na osnaživanje žena i promociju međusobne podrške u zajednici.

Kampanja „16 dana aktivizma“ u organizaciji TPO Fondacije obilovala je raznovrsnim aktivnostima s ciljem edukacije, informisanja i podizanja svijesti o rodno zasnovanom nasilju.

Među brojnim događajima i aktivnostima tokom 16 dana aktivizma ističemo:

  1.  Inspirativni panel Kako obitavati u patrijarhalnom društvu bez iskazane značajne volje za promjenom?, koji je održan u Jevrejskoj opštini BiH na Dan ljudskih prava, 10. decembra 2024. godine. Diskusija je okupila učenike/ce iz sedam srednjih škola i ponudila prostor za promišljanje o izazovima života u patrijarhalnom društvu.
  2. Radionica za samoodbranu – Na Fakultetu sporta i tjelesnog odgoja Univerziteta u Sarajevu održana je radionica pod nazivom “Snaga i samopouzdanje: Tae-bo i tehnike samoodbrane za žene”. Više od 100 učesnica imalo je priliku učiti i prakticirati tehnike koje jačaju fizičku snagu i samopouzdanje, pod stručnim vodstvom prof. dr. Lejle Šebić i prof. dr. Safeta Kape.
  3. Kreativni doprinos srednjoškolki u borbi protiv nasilja – učenice srednje škole snimile su kratki video na francuskom jeziku, šaljući poruke podrške žrtvama rodno zasnovanog nasilja. Ovaj video postao je dio globalne kampanje koja ima za cilj podizanje svijesti o eliminaciji nasilja nad ženama i djevojčicama.
  4. Univerzitet i rodna ravnopravnost – na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu predstavljen je Savjet za rodnu ravnopravnost i projekat “Uvođenje rodno osviještenih politika u visoko obrazovanje (UNIGEM)”. Ovaj događaj osnažio je akademsku zajednicu u promociji rodne jednakosti.
  5. Sokratovi kafei: Filozofska druženja o važnim pitanjima. U Sarajevu i Istočnom Sarajevu održani su Sokratovi kafei – interaktivna druženja koja su podstakla raspravu o društvenim izazovima kroz filozofski dijalog uz kafu.
  6.  Studentska izložba: Rod i umjetnost – Filozofski fakultet Univerziteta u Tuzli tokom 16 dana aktivizma otvorio je izložbu studentskih radova nastalih na Zimskoj školi “Rod i umjetnost”. Ovaj događaj predstavio je umjetnički pogled na rodna pitanja i potaknuo diskusiju među posjetiocima/teljicama.
  7. Edukacija za medijske profesionalce/ke – TPO Fondacija i UNIGERC organizovali su edukaciju za novinare/ke i studente/ice o ulozi medija u zagovaranju ljudskih prava. Prof. dr. Mirjana Marinković-Lepić govorila je o medijima kao zagovaračima javnog interesa, dok je doc. dr. Medina Mujić održala radionicu o rodno zasnovanom nasilju u medijima.
  8. Konferencija: Rod i rodna ravnopravnost u cyber prostoru – Interdisciplinarna konferencija “Rod i rodna ravnopravnost u cyber prostoru”, održana u Sarajevu, istražila je veze između roda, tehnologije i digitalnog svijeta. Događaj je okupio stručnjake/inje iz različitih oblasti i otvorio važne teme o ravnopravnosti u virtualnom prostoru.
  9. Obuka policijskih službenika/ca za slučajeve nasilja u porodici – U Kantonu 10 više od 70 policijskih službenika i službenica učestvovalo je u edukaciji o istragama i postupanjima u slučajevima nasilja u porodici. Obuku su realizovali stručnjaci/kinje iz oblasti sigurnosti i prava, pružajući praktične smjernice za efikasnije postupanje.
  10. Međunarodna konferencija o kulturi sjećanja i rodu – Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Zenici održana je konferencija “Kultura sjećanja i rod: rodno zasnovano nasilje u ratu i nastavak mizoginih projekata u poslijeratnom razdoblju u BiH i regiji”. Konferencija je okupila akademsko osoblje, aktiviste/ice i studente/ice u raspravi o kontinuiranim izazovima rodne neravnopravnosti.

Svaka od ovih aktivnosti, osim edukacije, imala je za cilj osnažiti širok spektar učesnika/ca u podizanju svijesti o značaju prevencije rodno zasnovanog nasilja, promovirajući viziju društva u kojem solidarnost i jednakost imaju ključnu ulogu.

Ovogodišnjom kampanjom TPO Fondacija nastojala je dosljedno doprinositi prevenciji rodno zasnovanog nasilja te jačanju zajednica kroz edukaciju i partnersku saradnju. Pozivamo sve građane/ke ali i predstavnike/ce medija i relevantnih institucija da zajedno nastavimo graditi društvo u kojem vladaju sigurnost, poštovanje i podrška za sve.

www.mreza-mira.net

drugi upravo čitaju