GRADONAČELNIK CETINJA TRAŽI OD AMBASADORA FRANCUSKE U CRNOJ GORI IZVINJENJE

12/03/2023

Zbog te izjave reagovao je gradonačenik Cetinja Nikola Đurašković i pozvao Timonijea da se izvini svim Cetinjanima, piše CdM.

Timonije je današnjim Vijestima kazao da francuska Ambasada osuđuje apsolutno svako nasilje, verbalno ili fizičko, nad predsjedničkim kandidatima.

-Svi oni, koje su već izabrali građani Crne Gore, predstavljaju dio demokratske volje naroda i trebalo bi da budu imuni na svaki pritisak, lično ili preko svojih porodica. Ova vrsta fašističke agresije je protiv ne samo evropskih vrijednosti, već i osnovnih ljudskih vrijednosti. Treba obratiti pažnju na svim nivoima u svim partijama da se spriječi govor mržnje koji otvara prostor za ovakvo neprihvatljivo ponašanje – rekao je Timonije, ukazujući da bi bilo za duboko žaljenje ako bi imidž Crne Gore bio ugrožen.

Zbog toga mu je Đurašković uputio Otvoreno pismo u kojem je između ostalog naveo da je vjerovao da kao iskusni diplomata Timonije ne može saopćiti ovako neutemeljenu i tešku konstataciju i kroz pojedinačni incident na Cetinju targetirati grad u fašističkom kontekstu.

Otvoreno pismo Đuraškovića francuskom ambasadoru prenosimo u cjelosti:

Uvaženi ambasadore, gospodine Timonije,

Vjerovao sam da kao iskusni diplomata ne možete saopštiti ovako neutemeljenu i tešku konstataciju i kroz pojedinačni incident na Cetinju targetirati grad u fašističkom kontekstu. Posebno čudi da se tako iskusan diplomatski predstavnik odlučio na uvredljivu generalizaciju samo nekoliko dana nakon posjete Cetinju i nakon izuzetno uspješne i produktivne posjete delegacije Prijestonice Cetinje francuskim lokalnim samoupravama.

Događaj na Cetinju, u kojem nikakav fizički obračun zaista nisam vidio, nije smio da se dogodi i svaku vrstu prekoračenja onoga što podrazumijeva miran protest uvijek moramo osuditi.

Pripadam partiji koja je istog momenta osudila incident. Međutim, na ovakav način komentarisati incident koji se dogodio, a koji, saglasan sam sa cjelokupnom javnošću nije trebao i smio da se dogodi, i time brutalno negativno targetirati Cetinje, je u najmanju ruku neprihvatljivo.

Pravo na miran protest je garantovano ljudsko pravo i treba ga afirmisati, a ne kroz pojedinačni negativni istup nazivati fašizmom.

Kad ste izgovarali ovu konstataciju, očigledno niste imali na umu slobodarsku tradiciju Cetinja i vjekovnu borbu za nezavisnost i slobodu. Kroz stoljeća je Cetinje branilo Crnu Goru i prvo u okupiranoj Evropi ustalo protiv fašizma braneći univerzalne vrijednosti antifašizma. Cetinje je u Drugom svjetskom ratu dalo više narodnih heroja nego mnoge evropske države, a i samo je Grad heroj.

Antifašističke i antiratne vrijednosti branjene su i odbranjene i devedesetih godina zahvaljujući Cetinju i Cetinjanima, a tako je bilo i 05. septembra 2021. godine kada su SPC i policija izvršili svojevrsni desant na Cetinje.

Uvaženi ambasadore, gospodine Timonije,

Nisam Vas tada čuo da govorite o fašizmu, a ako ga je skorije bilo u Crnoj Gori, to je bio eklatantan primjer. Niste jednom riječju osudili suzavac, gumene metke i brutalnu opsadu Cetinja nazivajući je pravim imenom.

Jako dobro ste upoznati o naporima koje Prijestonica Cetinje ulaže u proširivanje saradnje sa Francuskom. Znate sa koliko se entuzijazma pristupa promociji odnosa između dvije prijateljske države, pa još više čudi i brine Vaša odluka da ova dešavanja smjestite u ovako uvredljiv i neprimjeren kontekst.

Zbog svega navedenog, pozivam Vas da uputite izvinjenje svim građankama i građanima Prijestonice Cetinje.

Vjerujući u to, srdačno Vas pozdravljam. 

hayat.ba