Lista asova koji su koji su umjesto sportskih, punili stranice crne hronike prilično je duga, pa vam predstavljamo priče koje su najviše uznemirile javnost.
Početkom godine fudbalski svijet uznemirila je priča o ozbiljnom seksualnom zločinu koji je navodno počinio najtrofejniji fudbaler na planeti, slavni Brazilac Dani Alves. Nažalost, slučaj brazilskog asa nije usamljen među profesionalnim sportistima. On je pridružen neslavnoj galeriji atleta koji su višak energije, slavu i moć pretočili u nasilje, a među njima nalazi se i jedan bivši reprezentativac Jugoslavije. Riječ je o Nikoli Bulatoviću, članu čuvene zlatne generacije našte košarkaške reprezentacije.
Nikola je davne 1998. godine u Beogradu počinio zločin koji je zaledio čitavu Jugoslaviju.
Pogledajte video OVDJE.
Kada je u medijima u aprilu 1998. godine objavljena vijest da je protiv Nikole Bulatovića, košarkaškog reprezentativca Jugoslavije i najboljeg igrača FMP Železnika podnijeta krivična prijava zbog silovanja maloljetnice, javnost u našoj zemlji bila je u potpunom šoku. Mnogi u prvi mah nisu povjerovali u ovu priču, mislili su da je riječ o namještaljci, “novinarskoj patki”, ali nažalost ubrzo je uslijedila potvrda.
Bulatović je bio optužen da je 27. marta 1998. godine u svom stanu u Beogradu pretukao i silovao 15-godišnju učenicu jedne beogradske gimnazije. Djevojka, koja je pratila košarku za gimnazijalski list zamolila je Bulatovića za intervju i on je pistao. Najprije su se našli u kafiću, a poslije razgovora košarkaš je pozvao učenicu u svoj stan da završe intervu i ona je pristala. Umjesto nastavka razgovora uslijedio je pakao. Bulatović je nasrnuo na djevojku, pretukao je i silovao. Dan kasnije ona je sa majkom otišla u policiju i prijavila zločin.

Bulatović je dao izjavu u policiji 28. marta, dan nakon sto je djevojka prijavila silovanje, ali nije zadržan u pritvoru. U ovakvim slučajevima, uobičajeni postupak je da policija osumnjičenog, zajedno sa krivičnom prijavom, poslije maksimalna tri dana pritvora od dana privođenja, preda dežurnom istražnom sudiji. Organi unutrašnjih poslova, uglavnom, do posljednjeg trenutka rade na dobijanju iskaza. Umjesto krivične prijave, na kojoj je tužilac insistirao, policija je najprije poslala izvještaj o ovom događaju. Okružno javno tužilaštvo stavilo je, potpuno neuobičajeno u ovakvim slučajevima, zahtjev za sprovođenje istrage, na osnovu izvještaja MUP-a.
Prvo saslušanje osmunjičenog pred istražnim sudijom Okružnog suda Dobrivojem Gerasimovićem propraćeno je velikom gužvom. Ispred kancelarije sudije bila je cijela ekipa FMP Železnika, na čelu sa direktorom kluba Nebojšom Čovićem, trenerima i ostalim funkcionerima koji su došli da pruže podršku svom igraču. “NIN” je svojevremeno pisao da je sudija Gerasimović, kada je video Čovića ispred svoje kancelarije, prokomentarisao sljedeće: “Vidite, kada ste bili gradonačelnik niste imali vremena da me primite, a sada vi čekate ispred mojih vrata”.
Košarkaš je tokom istrage negirao da je silovalo djevojku tvrdeći da je sve to obična izmišljotina gimnazijalke i njene majke, i mnogi su vjerovali u njegovu priču.
Zanimljivo, optužnica je skrivana od očiju javnosti sve dok nije počelo suđenje 19. oktobra 1998. godine.

PROZIVKE DELIJA
U momentu kada je odjeknula vijest da je košarkaš FMP silovao djevojčicu, popularni Panteri bili su u jeku priprema za plej-of i borbu za titulu sa Crvenom zvezdom.
Neki su vjerovali da je Bulatović nevin i da je u pitanju ozbiljna zavjera, čiji cilj je bio da eliminiše najboljeg igrača FMP pred odlučujuće bitke za titulu.
Navijači Zvezde su mu odmah presudili. Na finalnim utakmicama u sa tribina je grmilo: “Silovo si dijete, Nikola!”
Bulatović je bio šokiran što je podignuta optužnica i konstantno je tvrdio da je nevin.
- Gledao sam svoju sliku i naslove po novinama i sam sam ubjeđivao sebe da je riječ o skrivenoj kameri. Nikada u životu mi nije bilo, niti će biti – teže. Dokazaću svima da mi je savjest čista i da sam sportista, a ne kriminalac – izjavio je početkom juna košarkaš.
Na ljeto Bulatović je prešao u podgoričku Budućnost, pa se spekulisalo da na taj način pokušava da izbjegne suđenje, što je donekle i bilo tačno. Istog ljeta košarkaš je sa reprezentacijom Jugoslavije osvojio zlatnu medalju na Svjetskom prvenstvu u Atini, piše Kurir.rs.
Po povratku sa Mundobasketa Bulatović je zadobio prvi ozbiljan udarac. Naime, ukazom tadašnjeg predsjednika SRJ Slobodana Miloševića reprezentativci Jugoslavije, zajedno sa selektorom Željkom Obradovićem, promovisani su u abasadore dobre volje – svi sem Nikole Bulatovića, jer da bi postao “ambasador” jedan od uslova je bio da nisi krivično gonjen i osuđivan.
Suđenje novopečenom svjetskom šampionu počelo je u septembru iste godine u Okružnom sudu u Beogradu i bilo je zatvoreno za javnost. Na prvom pretresu, koji je održan 23. septembra, Bulatović se nije pojavio zbog “klupskih obaveza”, a mjesec dana kasnije, na drugom glavnom pretresu iznosio je svoju odbranu puna dva sata.
Košarkaš je tada priznao da je imao intimni odnos sa 15-godišnjom djevojkom, ali je tvrdio da je nije prisilio, već da je sama pristala.
Na osnovu nalaza sudskih vještaka – ginekologa utvrđeno je da je do prinudnog odnosa ipak došlo. Predočeno ljekarsko uvjerenje o povredama koje djevojka imala na tijelu Bulatović nije umio da objasni na sudu.
U decembru iste godine Nikola je proglašen krivim i osuđen je na tri godine zatvora, ali je nakon žalbe presuda poništena. Slučaj se razvlačio godinama, da bi 2003. godine na ponovljenom suđenju kazna povećana na pet godina zatvora. Tu presudu dvije godine kasnije potvrdio je i Vrhovni sud u Beogradu. Presuda je postala pravosnažna u vrijeme dok je još postojala državna zajednica Srbije i Crne Gore, pa je sve ingerencije preuzelo crnogorsko pravosuđe.
Košarkaš je odmah pobjegao iz zemlje i 2009. godine za njim raspisana međunarodna potjernica Interpola. Nakon pet godina bjekstva uhapšen je u Santo Domingu u Dominikanskoj Republici 2011. godine.
- Nakon dugotrajne i kontinuirane saradnje Nacionalnog centralnog biroa Podgorica i Nacionalnog centralnog biroa Santo Domingo, kao i niza preduzetih operativnih radnji, danas je u Dominikanskoj Republici lišen slobode Nikola V. Bulatović (40)”, saopštila je 16. decembra 2011. godine Uprava policije Podgorica.
Košarkaš je izručen Crnoj Gori, gdje je izdržavao zatvorsku kaznu u Spužu. Pušten je u novembru 2015. godine, poslije četiri godine i 15 dana provedenih iza rešetaka. Pušten je ranije, jer je slučaj zastario.
I nakon izlaska iz zatvora Bulatović se i dalje držao svoje verzije – da nije silovao gimnazijalku.
- Sa ove distance sve sam shvatio kao jednu gorku životnu etapu, po meni nepravednu. Ja imam svoju istinu i ona čuči duboko u meni – rekao tada Bulatović.
SA SVJETSKOG I EVROPSKOG TRONA U ZATVOR
Nikola Bulatović je imao je izuzetno uspješnu košarkašku karijeru.
Počeo je u Budućnosti, bio je član Partizana, sa FMP-om je osvojio Kup. Vratio se u Budućnost, s kojom je dva puta bio šampion. Još jednom je obukao dres beogradskih crno-bijelih, a igrao je i za Sijenu, Hapoel, Apolon, Azovmaš, Asesoft, Limasol, Igokeu i Beovuk.
Sa reprezentacijom Jugoslavije osvojio je zlatne medalje na Svjetskom prvenstvu u Atini 1998. i na Evropskom šampionatu 1997. u Španiji.