back to top

RAZLOZI VARIRAJU MEĐU REGIJAMA: ONI S VEĆIM PLATAMA VIŠE RAZMIŠLJAJU O ODLASKU IZ BIH

Po pitanju odlaska iz BiH situacija pokazuje kako svaka četvrta osoba razmišlja o odlasku iz zemlje, uz blagi porast broja takvih osoba u odnosu na stanje prije pandemije, navodi se u istraživanju “Procjena posljedica COVID-19 na društvo u BiH” koje je proveo UNDP u BiH, piše Večernji list BiH.

Prije izbijanja pandemije 23,9 posto  ispitanika iz prethodnog istraživanja već je razmišljalo o odlasku iz zemlje. U sadašnjem istraživanju postotak ispitanika koji razmišljaju o odlasku iz BiH porastao je na 26,1 posto .

REZULTATI ISTRAŽIVANJA

Podaci iz posljednjeg istraživanja suprotni su trendu koji je pokazao drugi val istraživanja, u kojem je 24,8 posto  ispitanika navelo da su prije pandemije razmišljali o odlasku u inozemstvo, dok je taj postotak kasnije pao na 23,9 posto .

Sasvim primjetno i opet drugačije od situacije u drugim dijelovima zemlje, najveći porast zabilježen je u Distriktu Brčko, gdje u posljednje vrijeme o odlasku razmišlja gotovo svaka treća osoba (31,2 posto ), dok je o tome prije pandemije razmišljalo njih 22,3 posto , odnosno gotovo 10 posto  manje nego danas.

razlozi variraju među regijama: oni s većim platama više razmišljaju o odlasku iz bih
Ilustracija

Također je moguće primijetiti kako je broj ispitanika koji su razmišljali o napuštanju BiH nešto veći među onima koji žive u gradovima (26,5 posto ) u usporedbi s onima koji žive na selu (21,6 posto). Diferencijal se povećava u korist gradova, gdje danas 29,9 posto  ispitanika razmišlja o odlasku, dok 22,8 posto  onih sa sela razmišlja o toj opciji.

Oni koji razmišljaju o odlasku uglavnom su ljudi u dobi između 18 i 50 godina. Među čimbenicima koji to objašnjavaju su nestabilna politička situacija koja utječe na sve dobne skupine, s tim da mlađi ispitanici možda daju prioritet budućnosti svoje djece i stoga su spremniji planirati odlazak iz zemlje.

  • Iako vrijedi napomenuti kako razlozi u značajnoj mjeri variraju među regijama, čak dvije trećine ispitanika navode da je primarni razlog njihova razmišljanja o odlasku iz zemlje nestabilna politička situacija (67,3 posto ). Kao drugi odgovor na pitanje o razlogu odlaska ispitanici navode ekonomske razloge (52,2 posto ), dok je budućnost njihove djece (45,6 posto ) najčešće birani treći odgovor na to pitanje. Dok čak 80 posto  ispitanika iz Distrikta Brčko i 72,7 posto  iz FBiH navodi taj odgovor kao primarnu motivaciju namjere napuštanja BiH, u RS-u 55,7 posto  ispitanika bira taj odgovor.

 S druge strane, ispitanici iz RS-a prednjače kada je u pitanju odlazak iz ekonomskih razloga (25,4 posto  naspram 13,5 posto  u Federaciji BiH i 6,8 posto  u Distriktu Brčko), dok ispitanici iz Distrikta Brčko češće od ispitanika iz drugih regija navode budućnost svoje djece kao razlog želje za odlaskom iz zemlje (13,1 posto  naspram 5,6 posto  u Federaciji BiH i 8,8 posto  u RS-u) – navodi se u istraživanju.

razlozi variraju među regijama: oni s većim platama više razmišljaju o odlasku iz bih
RAZLOZI VARIRAJU MEĐU REGIJAMA: ONI S VEĆIM PLATAMA VIŠE RAZMIŠLJAJU O ODLASKU IZ BIH

VISINA PLAĆE

Zanimljivo je i donekle neočekivano kako je trenutno ekonomsko stanje u značajnoj korelaciji sa željom za odlaskom, ali je trend rezultata takav da ispitanici koji zarađuju 200 – 900 KM općenito u znatno manjem postotku (17,9 posto ) navode kako razmišljaju o odlasku u usporedbi s ispitanicima iz kućanstava koja zarađuju više od 900 KM, u kojima u prosjeku 29,9 posto  ispitanika navodi kako razmišlja o odlasku.

Međutim, sličan je postotak ispitanika koji žele otići i u kategoriji s najnižim prihodima, ispod 200 KM (31,8 posto ).

Raspoloživi podaci pokazuju kako na želju za odlaskom primarno utječu godine i radna sposobnost, pri čemu mlađe osobe i one koje već zarađuju veći dohodak u BiH razmišljaju o odlasku više od drugih.

  • Često razmišljam o odlasku. Naš sustav je pred kolapsom konstantno i bez korone, a korona je očiti dokaz da ne funkcionira. Za sada, realno, nemam mogućnosti za odlazak iz BiH. Zbog cjelokupne situacije tijekom pandemije postalo je očito kako nam zdravstvo i obrazovanje funkcioniraju. Vrlo bih rado otišla, čak mislim, da imam djecu, na taj korak davno bih se spremila – kazala je jedna od sudionica istraživanja.

hayat.ba

drugi upravo čitaju