Večeras, u 28. noći ramazanskih susreta govorili smo o brojnim aktivnostima i ljepotama, ali i o teškim danima kroz koje je na ovim područjima prolazila jedna institucija koja stoji ispred svakog od nas, ispred svakog pojedinca, a čija je obaveza pratiti sve. Ona nas povezuje gdje god da se nalazimo. Ona nas vodi putevima i stazama koji govore o nama, našoj prošlosti i budućnosti.
Tradicija ove institucije je dugogodišnja. Ona nas uvijek vodi i vodila je generacije prije nas. To su bili putevi kojima i mi idemo. Mnogo je dobra iz Islamske zajednice u BiH. O aktivnostima, ciljevima i misiji ove najznačajnije institucije Bošnjaka govorio je dr. Mustafa Prljača, savjetnik za medije reisul-uleme Kavazovića.
- Islamska zajednica je kontinuitet onoga što je bilo na početku islama. Mi smo, u nekom smislu, u istoj onoj funkciji koju je vršila i prva muslimanska zajednica formirana u Medini, na čelu s poslanikom Muhammedom, a. s. To je zajednica koja je okupljena oko ideje vjerovanja u jednog Boga, oko poštivanja Božije riječi i provođenja te Božije riječi u stvarnosti kako bi praktično pokazala kako izgleda život u okolnostima koje vladaju u zemlji, koji je prožet Božijom riječju i Božijom objavom i da bude uzor drugima i svjedok protiv drugih, vođeni Poslanikom, a. s… To je, dakle, osnovna naša zadaća. Mi to u Zajednici vršimo u kontinuitetu sve do današnjih dana. Osnovni naš zadatak jeste da čovjeka podučimo osnovnim vjerskim propisima, da ga održimo u kontaktu s njegovim Stvoriteljem jer onaj ko je u kontaktu s dragim Bogom, on poštuje Njegovu riječ, on živi u miru, sreću, blagostanju i da, tako kažemo, s drugim učesnicima na planeti Zemlji. Kada se ta sveta veza prekine, čovjek počinje da luta i remeti red koji je već uspostavljen na planeti Zemlji. To je naša osnovna zadaća, a mi je obavljamo otkako postoji islam ovdje, u BiH, na različite načine, ali s istim ciljem, između ostalog kazuje dr. Prljača.

Putanja kroz koju je prolazila Islamska zajednica je ostavila dubok trag kroz historiju.
- Savremena Islamska zajednica je osnovana 1882. godine, nakon četiri godine od austrougarske okupacije BiH jer u periodu osmanske vlasti u BiH nije postojala organizovana Islamska zajednica, nego je ona bila inkorporirana u državne organe, a putem državnih organa su vršili svoju ulogu. Kada je došla vlast koja nije bila bazirana na islamskim principima i učenjima i na sunetu, onda se ukazala potreba za regulisanjem vjerskog života muslimana u BiH. Jer kada nemate centralnu instituciju koja vodi brigu, osmišljava i štiti interese, onda ta zajednica propada. Tako da se ta zajednica nametnula sama po sebi i od te godine do danas Islamska zajednica je prolazila kroz razne periode i društvene poretke, ali je uvijek ostajala i obavljala, bolje ili lošije, svoju zadaću. Nije nikad prestajala obavljati svoju zadaću. Nakon zadnje agresije na BiH, kada smo dobili slobodu, Islamska zajednica je doživjela svoj procvat i mi smo danas izuzetno kadrovski osposobljeni, svjesni odgovornosti koju imamo unutar bošnjačkog korpusa, ali i unutar bosanskog društva kao takvoga, vodimo računa o svakoj sitnici. Svjesni smo svoje uloge. Ured za društvenu brigu je jedna od najsvjetlijih stranica u bosanskohercegovačkom društvu. On je historijski iskorak Islamske zajednice. Osnivanjem Ureda ona je snažno prisutna u svim strukturama, uz humanu misiju. Taj Ured funkcioniše posredstvom pet fondova. Jedan od tih fondova je briga o osobama i porodicama koje su ugrožene, a taj fond je najzastupljeniji. Mi smo samo u prošloj godini imali 2.573 poziva u pomoć za ugrožene pojedince i porodice. Na sve te pozive Islamska zajednica je odgovorila pozitivno. Osim toga, svake godine tim osigura 10.000 paketa siromašnim slojevima društva. Također svake godine stipendiramo učenike i podijelimo 200 stipendija i 300 pomoći za studiranje učenicima iz BiH i Sandžaka. Islamska zajednica stipendira i djecu poginulih imama te djecu bez roditeljskog staranja, a posebno nadarene učenike, dodaje, između ostalog, dr. Mustafa Prljača.

Ovo vrijeme i naš prostor su naša borba, uvijek trebamo podsjećati na obaveze pojedinaca prema zemlji, okruženju, vanjskom svijetu i instituciji kakva je Islamska zajednica. Važno je odgajati pojedince koji će biti korisni društvenoj zajednici i koji znaju kome se okrenuti i u kojem pravcu ići. Kur’anski propisi nas kao pojedince obavezuju.
- Islam nije religija sačinjena od rituala, mističnih stvari. Islam je koncept života i zato on prodire u sve pore života. On ima upliva i želi riješiti i podvesti pod ona načela koja je Bog dragi objavio. Islamska zajednica funkcioniše na tome i džemat je osnovna jedinica. Džemat je zajednica. Islam je vjera kulture, zajednice, civilizacije. Svaki naš džemat je prestao biti mjesto gdje se obavlja samo molitva, on proširuje svoje aktivnosti pa postoje posebni programi za rad u džematu. Mi smo svjesni svoje zadaće i odgovornosti i zato smo tako pažljivi u radu. Na posljednjem popisu 98% Bošnjaka se izjasnilo kao vjernici, a to znači da su vezani za Islamsku zajednicu i ono čime se ona bavi. Mi nastojimo prodrijeti do svakog pojedinca i ući u svaku muslimansku kuću. Islam je vjera kulture i napredovanja, kazuje nam dr. Prljača.
(T. Z.)
Video pogledajte i OVDJE.