PISMA IZ SANDUČETA Mi smo za sekularnu državu, al' de hodža prouči šta lijepo i o nama!

Piše: Rasim Belko


NIP, HDZ, SDP… pisali su u posljednja dva dana pisma poglavaru Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Huseinu ef. Kavazoviću. U iščekivanju novih pisama, odgovora i reakcija valjalo bi postaviti pitanje koliko smo, jesmo li i hoćemo li da budemo sekularna država. Ili je priča o sekularnosti države zapravo preslika priče o RTV taksi, o porezima i sličnim pojavama gdje se država pravi i u toj funkciji pojavljuje samo na teritoriji koju je tokom rata kontrolirala Armija RBiH, a na kojoj danas većinu žitelja čine Bošnjaci. 

Od Dragana Čovića je i za očekivati polemiziranje s religijskim zajednicama, jer u jučerašnjem pismu iz HDZ-a jasno poručuju da su oni demokršćanska stranka. Dakle, u svom habitusu oni imaju religiju. I da nisu potvrdili, to smo znali iz ranijih izjava i poruka poglavara i sveštenika Katoličke crkve u Bosni i Hercegovini koji se često nisu libili odaslati političke i druge poruke, koje su manje više išle isključivo naruku HDZ-u i njegovom lideru. 

Kada je riječ o političkim partijama sa sjedištem u entitetu Republika Srpska sekularizam više i nije pitanje. Njega nema još od predratnog vakta, nosanja moštiju, osveštavanja političkih skupova… sve do danas kada Dodik okuplja popove i sve bitne manifestacije uz društvena događanja vezuje s crkvom i crkvenim običajima i procesijama. I niko ne piše pisma poglavarima SPC i KC u Bosni i Hercegovini. Niko ih ne upozorava da je ovo sekularna država, u kojoj religija treba da ostane izvan političkih tokova ma ko ih organizovao. 

Pisma se pišu prvom čovjeku Islamske zajednice i njenom vrhu ne zbog aktivnosti u kojima recimo grupa hodža uči ilahije u Predsjedništvu države na obilježavanju 1. marta ili nekog drugog državnog praznika. Jer, to se nije dogodilo, zato što se u Sarajevu koliko toliko drže te sekularnosti. Pisma se pak pišu kada oni koji su najgrlatiji u priči o sekularnosti osjete, pomisle ili ih je strah da bi poglavar jedne vjerske zajednice mogao dati podršku njihovim poitičkim protivnicima. A proteklih dana slučajno ili ne, poklopile su se pojedine poruke lidera SDA i reisu-l-uleme. Bio je to alarm u građanskim i strankama centra da upozore Kavazovića kako to nije uredu, kako razdvaja, kako nije on pozvan da vaga ko je veći vjernik i slično. 

Koliko onda možemo vjerovati da su ti koji pišu poglavaru vjerske zajednice istinski za sekularnu državu? Jer, u istinski sekularnim državama politički lideri to ne rade, nasuprot, biračima umjesto nametanja bespotrebnih rasprava nude programe. Ukoliko već misle da moraju odgovoriti reisu-l-ulemi Islamske zajednice u BiH na njegove poruke, zašto to ne rade u drugim primjerima. Ako je Dodik s popovima otvarao benzinsku pumpu, ako su pojedinci osveštavali svoja radna mjesta, gdje su tada bila pisma tih građanskih i stranaka centra koji zastupaju ideju sekularne države. 

Takvih pisama nema, jer ovdje se mnogo toga pokušava nametnuti kao sistem vrijednosti samo na djelovima teritorije, dok se vjerski lideri pojavljuju i na dočecima ratnih zločinaca. 

"Kako sam Vam rekao i u martu prošle godine, ovakvo Vaše postupanje, politiziranje religije i favoriziranje političara je “pucanj” u suverenu Bosnu i Hercegovinu, njene institucije i njenu multietničnost", reći će danas lider SDP BiH Nermin Nikšić u pismu. I onda u istom pismu pozvati Kavazovića da se sjeti kako je baš on kao premijer dao neki novac za obnovu Ferhadije, pa ga IZ kao takvog premijera nije pozvala na otvaranje te džamije. Pa će Nikšić podsjetiti reisa kako su zajedno organizovali instruktivnu nastavu bošnjačkoj djeci kojoj je Dodik uskratio osnovno ljudsko pravo na obrazovanje. Kada takve stvari radi SDA, kada se poziva da je to uradila optužuju je da privatizira državu, IZ i da ugrožava sekularnu državu. Valjda je to uredu kada to radi lider prosekularne Socijaldemokratske partije. Ili, recimo nije uredu kada SDA priča o ratu, učešću u odbrani, a uredu je kada to u pismu nabraja lider SDP. 

Iz sekularne stranke Narod i pravda brinu se pak da imidž Islamske zajednice ne bi bio narušen kod naroda. Jedna pak rečenica NIP-ovog pisma posebno demonstrira tu želju za sekularnosti, a kažu tačno ovako: "Vodeći se očekivanjem da Islamska zajednica, kao i druge vjerske zajednice u Bosni i Hercegovini, bude dosljedan korektiv svih političkih stranaka, gdje god se naruše univerzalne vrijednosti koje svi zagovaramo, iskreno Vas pozivamo da odmah na njih nedvosmisleno ukažete i otvoreno kritikujete". Pojednostavljeno, NIP očekuje da i IZ i crkve i druge religijske zajednice budu politički korektiv, a istovremeno je sto posto za sekularnost. Nešto tu ne štima, neko je promašio kolovoz. 

Ne samo zbog pomenutih pisama, već zbog općeprihvaćenog odnosa na relaciji država-društvo-religijske zajednice jasno je da smo mi odavno odustali od sekularne države. Pitanje je samo do kada ćemo sami sebe u ogledalu lagati da smo društvo demokratije, pluraliteta i multietničnosti. To je posebno pitanje za one koji se hvale svojom multietničnošću, dok istovremeno vape za kojom dobrom rječju iz usta poglavara Islamske zajednice. Bogiću Bogićeviću, Slaviši Šućuru i sličnima nisu trebale ni hodže ni popovi, oni su se svojim djelima zauvijek ucrtali u historiju ove zemlje s pozitivne strane, zato bi ih trebalo zaobići u religioznim raspravama u sekularno – građanskoj državi u kojoj je izgleda najvažnije šta o kome misle hodže i popovi. 

A programi, o njima drugi put, ako ih se kad napiše i isplanira!

nap.ba

drugi upravo čitaju