Vlasti RS-a digle su veliku galamu nakon što im je iz UN-a stigao odgovor u vezi sa statusom visokog predstavnika. Nije im se svidjelo pa traže krivce na sve strane.
Politički cirkus nastavljen je u entitetu RS gdje je uprkos kritikama ipak usvojen Zakon o kriminalizaciji klevete.
U sedmici ispred nas čekaju nas novi sastanci političkih lidera i pokušaji da se situacija primiri.
Posljednji pokušaj u Konjicu otišao je u pogrešnom pravcu. Sve to smo u emisji ‘7PLUS’ analizirali sa politilogom Jasminom Mujanovićem.

Grupa američkih kongresmena objavila je izjavu u kojoj su naglasili podršku demokratskim procesima i očuvanju mira i stabilnosti u Bosni i Hercegovini i regionu, šaljući poruku da međunarodna zajednica neće tolerisati akcije koje produžavaju sukobe i ljudsku patnju. Naslušali smo se mi sličnih poruka, ali ništa specijalno se nije promijenilo.
- Ovaj zakon, odnosno eventualni zakon je poželjan i mogao bi doprinijeti. Međutim, moramo biti realni i reći što se tiče politike SAD-a prema BiH potrebana je značajna transformacija. Što se tiče našeg angažmana relanost je da mi nemamo ozbiljnju diplomatiju. I to ne mislim u formalnom smislu nego i u neformalnom, što se tiče lobiranja i predstavljanja BiH. U to se ne ulaže i dobro je da smo postigli ovo da će doći do bilo kakvog zakona. To je bilo zbog neke vrste straha sa strane tih relevantnih zvaničnika u američkom Senatu- izjavio je na početku Mujanović.
Radi se zapravo o Zakonu o održavanju Dejtonskog mirovnog sporazuma kroz sankcije, koji je usvojen u Predstavničkom domu 2022. godine. Potenciraju se sankcije, kako piše, destabilizujućim kriminalcima i odvraćanje loših aktera, uključujući Rusiju, da steknu uporište u regionu.
Mujanović smatra da su SAD uvele sankcije prema Dodiku i još nekim individualcima, ali ih to nije posebno dotaklo sa strane američke politike, te sankcije nisu bile dio jednog šireg sistema.

- One same po sebi ne mogu mijenjati političke stavove Milorada Dodika. Ako udarite sankcije samo njemu to nije dovoljno. Treba da postoji cjelokupna kampanja da bi se ograničio njihov kapacitet da ruše BiH. Vidimo da se to nije dogodilo. SAD ima kapacitete da još dodatno osnaži te sankcije, ali nije jasno da li će novi zakon podrazumijevati to – rekao je Mujanović.
Da bi taj zakon stupio na snagu, potrebno je da ga usvoji i Senat i da dobije potvrdu američkog predsjednika. Smatra kako tu ne bi trebalo da bude problema.
- To može da bude dio jednog paketa gdje bi se svi mogli složiti oko toga. Više je problem vremena. Ta priča se može rastegnuti na dvije godine. Ima volje i svijesti, realno to se može dogoditi u narednih 12 mjeseci.
Ako se zakon usvoji kaže kako vjerovatno neće imati efekta za članice u EU.
- Sasvim jasno je da je Mađarska država koja blokira sve to. Budimpešta je bila jasna da se neće pomaći od svog stava. Sada je javna tajna da je i Hrvatska država koja sve to blokira. Ovaj zakon u SAD-u neće to promijeniti, neće imati ogromnog utjecaja na okolnosti unutar EU – naglasio je Mujanović.
Smatra kako je Milorad Dodik najveća prijetnja Dejtonu i da je najveći problem kriza oko Ustavnog suda, secesija, te jasni napadi na BiH i na njen ustavni poredak.

- To nije ništa novo i ove stvari se dešavaju već decenijama. Zašto nije došlo do snažnijeg odgovora sa strane političkih aktera u Sarajevu i institucija? RS je izvršio jasan napad na ustavni poredak BiH. U Sarajevu, pogotovo među ljudima koji su kao branitelji BiH, ja ne vidim ozbiljnog odovora i stvarno se bojim. Došli smo do toga da normalizujemo takvo ponašanje i to je ogromna opasnost. Šta god da se dogodi da dođe do sukoba, iako oni ne bi ličili na ono što se desilo 1992., ali bi svakako ispaštali građani. Mi imamo situaciju gdje se RS zvanično povukla, a u isto vrijeme ljudi na nivou entiteta Federacije raspravljaju ko će biti sudija – rekao je Mujanović.
Gabriel Escobar, specijalni izaslanik SAD za zapadni Balkan, je izjavio kako još nije vrijeme za smjenu Dodika. Mujanović kaže kako je ta izava skandalozna.
– S druge strane to je realnost. OHR nema kapacitet, doslovno nemaju načina da se riješe Milorada Dodika. Ako Schmidt kaže vi gospodine Dodik više niste na funkciji, a on kaže šta ćete sad? Ko će mene hapsiti? U ovom momentu EUFOR ima 1.100 vojnika u BiH što nije dovoljno da spriječi kriznu situaciju- kazao je Mujanović.
Kaže kako moramo shvatiti da prioritet SAD-a i EU u BiH nije više stvarna politička transformacija.
- Njihov prioritet je da ovdje bude stabilna situacija – istako je Mujanović.
(E. P)
Video pogledajte i OVDJE.