Gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović izjavio je kako su agresorske snage na raspolaganju imale ogromne količine naoružanja, tenkove i prage, a da su s druge strane, policijski službenici imali samo policijsko oružje.
Također, Imamović je napomenuo da 15. maja 1992. godine nije postojala Jugoslovenska narodna armija (JNA).
- U aprilu 1992. godine formirana je Vojska SR Jugoslavije, dakle vojska Srbije i Crne Gore, koja je legitimitet imala samo na tim područjima. U Banjoj Luci 12. maja 1992. godine formirana je Vojska RS. Policajci su branili grad i postupili su u nužnoj odbrani, odnosno na vatru su odgovorili vatrom – kazao je Imamović.
Selim Bešlagić, koji je 15. maja 1992. godine bio gradonačelnik Tuzle, smatra da se tog dana odbranilo dostojanstvo građana Bosne i Hercegovine i Tuzle dok je pripadnik policije Edin Altumbabić naveo kako su policajci spriječili da se u Tuzli dogodi ono što se, nažalost, dogodilo u drugim gradovima Bosne i Hercegovine.
Branitelji Tuzle podsjetili su kako su do 15. maja u Podrinju počinjeni monstruozni zločini te da je Tuzla već u aprilu bila stjecište prognanih porodica iz Podrinja i Posavine. Sprečavanjem pljačke magacina sa naoružanjem koje je pripadalo Teritorijalnoj odbrani Tuzle, Lukavca i Srebrenika, stvoreni su preduslovi za odbranu tuzlanskog regiona i formiranje buduće Armije RBiH.
Prije obilježavanja Dana odbrane Tuzle, delegacije iz Bijeljine i bh. entiteta RS odali su počast stradalim vojnicima.