U RS-u su sve učestaliji napadi na Bošnjake, više im se i prijeti. Kožljak je kazao koliko to narušava sigurnost u Bosni i Hercegovini i može li stanje eskalirati, te mogu li se državne agencije uključiti na bilo koji način kako bi zaštitile povratnike.
- Svjedoci smo brutalnih napada na povratnike u RS-u i to ne možemo posmatrati kao pojedinačne incidente. To su pojave. Ne možemo to ignorirati. Treba poduzeti mjere. S obzirom na to da je očigledno, pojava izgleda kao da ima sveobuhvatnog plana, a ne samo narušavanje sigurnosti. Ovo je plansko izazivanje nesigurnosti kod građana što može uticati na podrivanje opšte sigurnosti u BiH i u regionu. Treba poduzeti sve da se preventira bilo kakvo slično djelovanje u narednom periodu – istakao je Kožljak.

Istovremeno, pojedinci iz RS-a koji veličaju ratne zločince dobijaju svojevrsne nagrade u Srbiji, poput bivših studentica sarajevskog univerziteta koje su dobile stipendiju u susjednoj zemlji. Reagovali su članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović i Željko Komšić. Zatražili su od Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine da ambasadora Vranješa pozove na žurne konsultacije u Sarajevo kako bi objasnio svoje postupke. S druge strane, ministar vanjskih poslova odgovornost je prebacio na članove Predsjedništva, tražeći da oni smijene Vranješa.
- Ponašanje ove dvije studentice je neprimjereno. Radi se o narušavanju pravnog i etičkog kodeksa ponašanja na jednoj visokoškolskoj ustanovi. Trebalo je da to sve ostane u ovim okvirima. Nije mi jasno zašto je jedan visoki zvaničnik iz Srbije reagovao na ovakav način. Čudnije je da se takvom ponašanju zvaničnika iz Srbije pridružio amasador BiH koji je podržao to neprimjereno i protuzakonito djelovanje ovih studentica, ali i podržao antiustavno djelovanje Vulina. To prevazilazi okvire ponašanja studentica. Još jedan dokaz nekog sveobuhvatnog djelovanja protiv institucija BiH, Dejtona, mira u BiH i regionu… Ovakvo ponašanje ambasadora Vranješa je nedolično i ne predstavlja interese BiH, a niti je doprinos miru u regionu – rekao je Kožljak.

Za svoj rad dobio je podršku članice Predsjedništva Željke Cvijanović. Kožljak se osvrnuo i na to moraju li se u ovom slučaju tražiti neka bolja sistemska rješenja.
- Sistemska rješenja postoje. Prije njegove reakcije da se pozove na konsultacije. Ta podrška koja dolazi ambasadoru i od strane zvaničnika eniteta RS je zaista dodatno podrivanje institucija BiH i Predsjedništva i Ministarstva vanjskih poslova. BiH ima svoje institucije i pojedince koji neće ignorirati takvo ponašanje i svim sredstvima će se suprotstaviti njemu – kazao je Kožljak.

O tome koliko je vlast Aleksandra Vučića odgovorna za procese koji se dešavaju u RS-u, odnosno u Bosni i Hercegovini, Kožljak govori da bismo svi u BiH bili sretni kada bi politika iz Srbije i Vučića bila dobrosusjedska, prijateljska i u interesu obje države i svih građana koji žive u BiH i Srbiji.
- Brojni su pokazatelji koji nas demantuju. Sve dok Vučić podržava ili se ne ogradi od ovakvih poteza i djelovanja, kao što je djelovanje Vulina ili sa druge strane sve dok podržava antiustavno djelovanje zvaničnika entitea RS, mi ne možemo vjerovati u te dobre namjere o kojima govori. Da se primijetiti da u njegovim izjavama izostavlja podršku suverenitetu BiH. To je nepoštivanje ove države i narušavanje Dejtona. Srbija kao strana u sukobu se obavezala da će poštivati Dejton. Taj pristup suverenitetu treba da bude jedinstven. Vučić bi trebao poštivati suverenitet BiH. On to ne radi. Njegovo djelovanje u BiH je štetno i može se protumačiti kao neprijateljsko – istakao je Kožljak.

Neminovno je i pitanje naoružavanja Srbije. Evidentno je kako se ta zemlja kontinuirano naoružava, zabranili su izvoz oružja, uveli služenje dobrovoljnog vojnog roka.
- Šta znači vojna neutralnost? Vojna neutralnost znači da država koja se odluči na takav potez sposobna da se sama, bez saveznika, suprotstavi svim sigurnosnim izazovima. Da bi se zaista suprotstavila ona se mora naoružavati. Imamo jedno intenzivno naoružavanje Srbije. Kupuje najsavremenije protuzračne sisteme od Kine, Rusije, borbene avione od Francuske, dronove od brojnih država. Srbija je uložila samo prošle godine preko milijardu u svoje naroužavanje. Legitimno je pravo države da uredi svoj odbrambeni sistem i da se naoružava. Ima nekoliko pitanja koja mi kao susjedi trebamo postaviti sebi. Šta je to prijetnja Srbiji? Zbog čega se Srbija naoružava? Trebamo biti vrlo oprezni. Ona tamo pominje BiH u jednom neprimjerenom konteksu. Ona će braniti samo Srbe u BiH. Kakvu poruku Srbija tim strateškim dokumentom šalje drugim narodima u BiH? Protiv koga će to ona ratovati? Ono što je evidentno je da Srbija to svoje naoružanje namjerava koristiti da bi zastrašivala svoje susjede umjesto da s njima gradi dobrosusjedske odnose. To nije dobro došlo u ovom regionu – ističe Kožljak.
(A.H.)
Video pogledajte i OVDJE.