back to top

Mićić u posljednjoj sekundi utišao “Arenu” (VIDEO)

košarkaši Anadolu Efesa izborili su pobjedu u prvom polufinalu F4 Eurolige, pošto su košem Vasilija Micića u posljednjoj sekundi svladali Olympiacos 77:74.

Početak utakmice obilježio je Olympiacos. Pirejci su sredinom prve trećine na krilima publike došli do prednosti od 14:7. Za to je najzaslužniji bio sjajni Mustafa Fol koji je u tom periodu postigao 7 poena, a sa suigračima je igrao sjajno s niske pozicije.

S druge strane, Anadolu Efes je tražio svoju igru ​​i pronašao je nakon jedne trojke Briana Dunstona u posljednjoj sekundi napada. Od tog trenutka Istanbulci su napravili seriju 11:0 i poveli 18:14. U prvoj četvrtini Efes je postigao 4 trice iz 10 pokušaja, a u drugoj je bio ispred Shanea Larkina.

Do kraja razdoblja Olympiacos je uzvratio novom serijom 7:0, a nakon trice Papanikolaou je ponovno došao do vodstva i prva četvrtina završila je 21:18 za crveno-bijele.

U drugoj trećini Olympiacos je nastavio u sličnom ritmu te je nastavio dominirati ispod koša. Tamo gdje je Fol stao, nastavio je pričuvni centar Hasan Martin koji je prvo poluvrijeme završio s 9 poena.

Anadolu Efes je igrao u ritmu Shanea Larkina, koji je vraćao tursku momčad kada se Olympiacos odlijepio, kao što je bio slučaj i pri rezultatu 39:32. Vasilije Micić imao je vrlo loših 17 minuta prvog poluvremena, jer je postigao samo 2 poena uz šut iz 1/6 igre. No, u posljednje tri minute s dvije trice Ergin Ataman je poveo 41:42.

Do kraja poluvremena Olympiacos je zabio preko Meksika i došao do vodstva s kojim se otišlo na odmor 43:42.

Olympiacos je u prvom poluvremenu imao šut 11/15 za 2 poena, prvenstveno zahvaljujući dobroj igri pod košem svojih centara. Grci su u prvih 20 minuta postigli 16 koševa iz reketa, dok je suparnik imao samo 8. S druge strane, Anadolu Efes ubacio je 8 trica iz 17 pokušaja (Olympiacos 3/12), a pola je djelo Shanea Larkina koji je u prvih 20 minuta postigao 16 poena i upisao 6 asistencija. Pratio ga je Micić s 8 poena i 4 asistencije, a Bryant i Dunston zabili su po 7.

Olympiacos nije imao dvoznamenkasti broj. Martin je postigao 9 poena, Meksiko 8, dok su Fol i Papanikolaou postigli 7 poena. Vrijedi spomenuti i Costasa Slukasa koji je podijelio 5 asistencija uz 5 poena. Ono što je trenera Barcokasa svakako zabrinulo je to što je jedan od najboljih strijelaca momčadi Tyler Dorsey u prvom poluvremenu ostao bez boda.

Treća trećina počinje u potpunosti u znaku Efeza, koji je nemilosrdno napunio koš Grka te su u 4 minute zabili 4 trice za vodstvo 57:48. Tri trice djelo su Elijaha Bryanta i sve tri nakon što je lopta iscurila iz kornera.

Turci su nastavili sa odličnom igrom, te su nakon 5 trica u četvrtini došli do 11 koševa prednosti, što je djelo Vasilija Micića.

Olympiacos je imao problema u obrani, u trećoj trećini napravio je samo 2 prekršaja. Srećom po grčku momčad, u igri se pojavio Tyler Dorsey koji je u ovom periodu postigao 10 poena, a trojka u posljednjoj sekundi bila je posebno važna za konačnih 66:63 za Anadolu Efes.

Posljednjih 10 minuta bilo je očekivano naporno i teško je bilo doći do boda. Olympiacos je ušao u ritam i došao do samo boda prednosti u prve 4 minute, nakon čega je reagirao trener na time-outu Efes Ataman.

Veliki hendikep za Efes dogodio se sredinom četvrtine kada je sjajni branič Bryant Dunston dobio peti prekršaj pokušavajući skočiti u napadu.

Dugo se igralo bez koša. Efes je potpuno zaustavio šut za tri poena. Poeni su postignuti s linije slobodnih bacanja, a Olympiakos je nakon udaraca Vezenkova i Slukasa propustio nekoliko prilika za preokret. Micić promašuje dva jedanaesterca za “komotnije” 5 poena prednosti Efesa, a Olympiakos nastavlja s bezidejnom igrom u napadu.

Larkin je prekinuo 4 minute bez koša ženom s linije slobodnih bacanja i u posljednjih 80 sekundi ušao sa 74:70 za momčad iz Turske.

Slukas je iz jedanaesterca smanjio na 74:72, a s druge strane Moerman je promašio otvorenu tricu i u posljednjih 30 sekundi počela je prava drama.

Nakon napada iz bočnog auta, Hasan Martin se dobro snašao pod košem i 20 sekundi prije kraja izjednačio na 74:74.

Odgovornost preuzima Vasilije Micić, koji je solo akcijom pogodio za 3 poena i u finalu je i dalje aktualni prvak!

Među pobjednicima najučinkovitiji je bio Larkin s 21 poenom, Bryant je dao 16, a junak Micić 15.

Olympiacos kod Meksiko 12, Dorsey, Martin i Slucas po 11.