back to top

LAZOVIĆ ZA HAYAT: GOSPODIN SCHMIDT TREBA POKAZATI AGRESIVNOST PREMA ONIMA KOJI BLOKIRAJU BIH

Hayat: Visoki predstavnik je u svom ljutitom nastupu insistirao na tome se o izmjenama Izbornog zakona moraju dogovoriti politički predstavnici. Postavlja se pitanje kako praviti kompromis s onima koji su na Saboru HNS-a u februaru ove godine govorili o trećem entitetu i čija su rješenja odavno odbačena u demokratskim evropskim krugovima, čak i u Američkom kongresu, jer su diskriminatorna?

Lazović: Mnoge je iznenadio nastup, pogotovo ton, rječnik Visokog predstavnika u Goraždu, ali za mene to nije iznenađenje jer naš posljednji razgovor, koji smo imali neposredno pred proteste građana u Sarajevu sa gospodinom Schmidtom, također je bio u atmsferi podignutih tenzija da bi na kraju završio relaksirajućim odnosom između rukovodstva Vijeća za provedbu Deklaracije i gospodina Schmidta. Kada biste intervjuirali građane Bosne i Hercegovine, siguran sam da bi devedeset posto njih neprimjereniji rječnik upotrijebilo prema našim političarima jer trideset godina nema značajnog pomaka koji bi napravili naši, domaći političari. Gospodin Schmidt je godinu nakon svog bivstvovanja u Sarajevu, u Bosni i Hercegovini konačno počeo shvatati komplikovanost političkog i društvenog sistema i zbog toga je na neki način frustriran. Ono u što sam siguran, jeste da njegova uloga nije nedobronamjerna prema Bosni i Hercegovini i da neće povući poteze koji će ići na štetu građana i države Bosne i Hercegovine. On će pokušati, vjerujem tek poslije izbora, raditi deblokade Federacije na način da se Dom naroda FBIH kreira na principu efikasnosti, a ne blokada, da se izbor delegata u Dom naroda u etničke klubove racionalizira na način da se izbalansira taj odnos koji je potrebno naći u ovom trenutku u Bosni i Hercegovini, a to je odnos između građanskog principa i etničkog principa. Mislim da će u tom smjeru ići potezi. To mišljenje baziram na izjavi ambasadora Velike Britanije, koji je rekao da se Izborni zakon mora mijenjati, da se mora izbalasirati taj odnos. Ogroman broj građana u Bosni I Hercegovini očekuje od Visokog predstavnika da povuče poteze koji će biti na strani primjene evropskih pravnih stečevina i koji će biti u korist građana i države kako bi put Bosne i Hercegovine ka Evropskoj uniji učinili bržim. On ne smije povući pozete koji će ostaviti Bosnu i Hercegovinu u ovakvom nedefinisanom stanju, odnosno poteze koji će ići ka daljoj etničkoj podjeli, koji će ići kao ustupak onim liderima i onim političkim strankama koji se verbalno zalažu za Evropu, a u praksi predlažu zakone i odluke koje su suprotne evropskim principima i standardima. Građani Bosne i Hercegovine očekuju od gospodina Schmidta napredak, da presiječe ovo sadašnje stanje, ako treba agresivnijim nastupoim. Ima mehanizme. Stalno govori da su u ladicama bonske ovlasti, neka ih primijeni. Bosna i Hercegovina treba nakon trideset godina neizvijesnosti i letargije konačno neko svjetlo.

Hayat: Kome ovdje treba praviti ustupke i da li se oni uopće smiju praviti na račun ionako narušenih prava građana Bosne i Hercegovine?

Lazović: Pristup koji govori o tome da svi trebaju dobiti nešto, da strane trebaju biti zadovoljne odnosno nezadovoljne na identičan način, pogrešan je pristup. Ovdje mora dobiti država, a kada dobije država dobijaju svi njeni građnni. To je njegova uloga ovdje i krajnji cilj pozicije Visokog predstavnika da implementaciju Mirovnog sporazuma uskladi sa evropskim standardima, to je jedini ispravan put. Ako se pokušava napraviti neki neprincipijelan kompromis između onih političkih ideja koje koče Bosnu i Herceggovinu, onda to nije dobar pristup. Gospodin Schmidt treba pokazati agresivnost prema onima koji blokiraju Bosnu i Hercegovinu, koji blokiraju Federaciju, tu primarno mislim na HNS i njihovu politiku. To su promjene koje građani Bosne i Hercegovine očekuju od gospodina Schmidta. Ja sam uvjeren da to on mora uraditi, ali ne mislim da će prije izbora to raditi, bilo bi riskantno. Tu temu treba otvoriti odmah nakon izbora mijenjati Izborni zakon, ali mijenati ga u korist države Bosne i Hercegovine i svih njenih građana.

Hayat: Zanimljivo je da nijednom međunarodnom timu ili diplomati, koji je dolazio u Bosnu i Hercegovinu s namjerom da se postigne dogovor o Izbornom zakonu, pa ni aktuelnom Visokom predstavniku nisu bili ni blizu prioritet problemi koje u ovom pogledu imamo u RS-u, imamo čak i presude Suda za ljudska prava koje o tome svjedoče. Ako se pristupi izmjenama Izbornog zakona, ne bi li to morale biti sveobuhvatne promjene koje se odnose na teritoriju cijele države?

Lazović: U pravu ste, mislim da izmjene Izbornog zakona trebaju obuhvatiti cijeli prostor Bosne i Hercegovine i na stolu moraju biti izmjene cjelokupnog Izbornog zakona, a ne samo one koje se tiču Federacije, već i RS-a i državnog nivoa. Mnogo je problema koje tu treba rješavati. Međutim, čini mi se da je gospodin Schmidt benevolentno pristupio prema onome što Milorad Dodik godinu radi, a to je destrukcija njegove pozicije, ponižavanje, vrijeđanje… On se samo smješkao i rekao da je strpljiv ne shvatajući da upravo ta retorika Milorada Dodika proizvodi i u drugom dijelu Bosne i Hercegovine svijest kod nekih političara, svijest kod građana da gospodin Schmidt nije sposoban ili moćan oduprijeti se radiklalnim pristupima kakve ima gospdin Dodik. Sada, nakon Goražda, ja se nadam da je postao svjestan da svoj status i poziciju može ojačati i može je učiniti prihvatljivom za građane Bosne i Hercegovine ukoliko bude agresivan prema onim politikama i onim političarima koji otvoreno ponižavaju instituciju Visokog predstavnika, koji otvoreno ruše Bosnu i Hercegovinu i koji zagovaraju otvoreno etničke principe. To gospodin Schmid u dogovoru sa Velikom Britanijom, američkom administracijom I Briselom treba učiniti, mora dobiti prostor da djeluje na taj način.

(Elma Begović-Omerašević)

hayat.ba

drugi upravo čitaju