-4.1 C
Sarajevo
Čet, 02, 23

Košarkaši Francuske potpuno pregazili Poljake i osigurali plasman u finale Eurobasketa

Košarkaši Francuske potpuno su pregazili Poljsku u prvoj polufinalnoj utakmici Eurobasketa te su se plasirali u finale pobjedom rezultatom 95:54.

U jednoj od najizvjesnijih utakmica u završnici Eurobasketa možda i u cijeloj historiji takmičenja, Francuzi su od samog početka igrali fenomenalnu odbranu i Poljake su u prve dvije četvrtine limitirali na po svega 9 poena. Rezultat je na poluvremenu bio 34:18, ali svega 16 poena razlike ne oslikava na dobar način kolika je bila dominacija Francuske. Rudy Gobert je imao tri blokade samo u prvom dijelu, a Aleksander Balcerowski je bio pored njega apsolutno nevidljiv. Guerschon Yabusele je bio izuzetno šuterski raspoložen, pa je dominacija Francuske zaslužila i veću razliku u poenima.

Sve što Francuzi nisu uspjeli uraditi u prvom dijelu, uradili su vrlo rano u drugom poluvremenu. Poljaci su psihološki evidentno bili u žestokom padu, pa je Francuska otvorila utakmicu, igrala je mnogo ofanzivnije i brže je završavala napade. Stoga je i Poljska uspjela popraviti svoje brojke u ofanzivi, ali je zato njena odbrana bila užasna. Već u trećoj četvrtini postalo je jasno d aje Francuska finalista, a razlika je samo rasla kako se bližio kraj meča. Na kraju je susret okončan pobjedom Francuske 95:54.

Collet je uspio odmoriti Goberta, Fourniera i Yabuselea u završnici meča, a svi francuski Košarkaši upisali su se u listu strijelaca. Stoga Francuzi itekako imaju čemu da se nadaju u finalu, koje će igrati u nedjelju naveče protiv pobjednika duela između Njemačke i Španije.

Ruud ubjedljivo savladao Berrettinija i ostvario plasman u svoje drugo Grand slam polufinale

Guerschon Yabusele je ubacio 22 poena i dodao tome četiri skoka u nešto manje od 23 minute koliko je proveo na parketu. Sljedeći najefikasniji Francuz bio je Evan Fournier sa 10 poena i po četiri skoka i asistencije, što dovoljno govori o tome koliko je raspoloženi Francuza bilo. S druge strane, najbolji je bio A. J. Slaughter sa 9 poena, te po dva skoka i asistencije.