back to top

ITALIJANI PROKOCKALI POLUFINALE: SUZE U OČIMA SELEKTORA

Francuzi su dobro otvorili utakmicu, u svakom slučaju bolje od Italijana, pa su na krilima Yabuselea, Goberta i Fourniera prvu četvrtinu riješili u svoju korist. Bilo je 27:20.

U drugoj dionici obje ekipe odigrale su izuzetno loše. Francuska se cijelo prvenstvo muči sa crnim rupama, u kojima ne uspijevaju držati nivo igre, te igraju mnogo slabije u pojedinim dionicama meča. I ovaj put su Francuzi “nestali” sa terena, ali na njihovu sreću ni Italijani nisu uspjeli igrati kvalitetnije, pa je druga četvrtina završena rezultatom 11:11, ili 38:31 ukupno.

U drugom poluvremenu probudili su se Italijani. Koristeći do tada svog najraspoloženijeg igrača, Simonea Fontecchia, Italija je držala priključak, a ključnim koševima Datomea i Mellija, minut i po do kraja treće četvrtine su prešli u vodstvo (56:57). U tom dijelu meča Francuzi nisu mogli pogoditi ništa. Do kraja su Košarkaši sa “Čizme” stvorili prednost od šest poena (62:56), a u prvom poluvremenu su imali minus i od 13 poena.

Nalik meču protiv Srbije, Italijani se u posljednjoj četvrtini nisu osvrtali. Sjajnom odbranom su tjerali Francuze na teške šuteve, a strpljivim napadima pokušavali sigurno završavati svoje napade.

Spissu i Fontecchio su ponovo bili smrtonosni iza linije za tri poena a svojim trojkama su na 3:45 do kraja Italiju držali do na šest koševa prednosti. Francuzi su na dvije minute do kraja pokušali odgovoriti , pronašli su ponovo ritam u napadu, a pet sekundi do kraja izjednačili su na 77:77. Na kraju je šutem u posljednjoj sekundi u regularnom dijelu Fontecchio promašio težak šut sa poludistance.

U produžetak su Francuzi ušli bolje i vratili rezultatsku prednost. Na dvije minute do kraja bilo je 85:82 za Francuze. Italijani su do kraja polušali sa nekoliko nerezonskih šuteva da naprave novo čudo, ali povratka više nije bilo, te se Francuska plasirala u polufinale.

Najbolji u pobjedničkom timu bio je Heurtel sa 20 poena, a pratio ga je Gobert sa 19. Najbolji u redovima Italije bio je Fontecchio sa 21 poenom, a pratio ga je Spissu sa 21 , a Datome je imao 12 poena.