12.7 C
Sarajevo
Ned, 05, 23

INTELEKTUALACI IZ CIJELOG SVIJETA PISALI APEL DA SE SPRIJEČI MASAKR U BIH: OVO SU DOGAĐAJI KOJI SU OBILJEŽILI DANAŠNJI DAN

INTELEKTUALACI IZ CIJELOG SVIJETA PISALI APEL DA SE SPRIJEČI MASAKR U BIH: OVO SU DOGAĐAJI KOJI SU OBILJEŽILI DANAŠNJI DAN

Većinu rata je proveo kao komandant Prvog korpusa Armije RBiH

500. Portugalski moreplovac Pedro Alvares Cabral otkrio je obale današnjeg Brazila i proglasio tu teritoriju portugalskom kolonijom.

1910. U Kopenhagenu je održana Druga konferencija žena socijalista, na inicijativu njemačke revolucionarke Clare Zetkin. Na ovoj konferenciji je ustanovljen praznik Dan žena u znak sjećanja na demonstracije američkih žena u Chicagu 8. marta 1909.

1917. Nemirima i štrajkovima u Petrogradu počela je Februarska revolucija u Rusiji

1950. Sovjetski maršal Kliment Vorošilov objavio je da je SSSR u septembru 1949. isprobao atomsku bombu.

1965. U Južni Vijetnam se iskrcalo 3.500 američkih marinaca, čime je počelo masovno uključenje kopnenih trupa SAD-a u Vijetnamski rat. Početkom 1968. broj američkih trupa u Južnom Vijetnamu popeo se na 525.000

1973. U eksploziji automobila bombe ispred sjedišta Scotland Yarda u Londonu ranjeno 238 osoba, a jedna je poginula.

1994. Više od sto intelektualaca iz cijelog svijeta potpisalo je apel svim evropskim vladama i UN-u, zahtijevajući da spriječe masakre u BiH i na teritoriji cijele bivše Jugoslavije i da SR Jugoslavija preda teško naoružanje UN-u. Ukoliko jugoslavenske vlasti to odbiju, zatraženo je da se njeno naoružanje uništi bombardovanjem iz vazduha, maksimalno štedeći ljudske živote.

1999. Vojska Šri Lanke je, u blickrig operaciji, zauzela više od 500 kvadratnih kilometara teritorije na sjeveru zemlje, koja je bila pod kontrolom separatističke gerilske grupe Tamilski tigrovi. U sukobima separatista i vladinih snaga od 1983. poginulo je oko 57.000 ljudi.

2001. U Londonu u 102. godini umrla Dame Ninette de Valois, balerina i osnivačica Britanskog kraljevskog baleta.

2004. Tribunal u Haagu otpečatio je optužnice protiv hrvatskih generala Mladena Markača i Ivana Čermaka koje ih terete za zločine nad srpskim civilima u Kninskoj krajini tokom vojne akcije Oluja u augustu 1995, kao i izmijenjenu optužnicu protiv haškog optuženika generala Ante Gotovine. Tri dana kasnije Markač i Čermak dobrovoljno su se predali tom sudu. Gotovina je uhapšen 8. decembra 2005. na Kanarskim ostrvima i izručen Haagu. Apelaciono vijeće Tribunala oslobodilo je 16. novembra 2012. generala Antu Gotovinu i Mladena Markača krivice za zločine počinjene nad srpskim stanovništvom iz Kninske krajine u ljeto 1995. Gotovina i Markač su prethodno prvostepeno bili osuđeni na 24 i 18 godina zatvora, dok je Čermak bio oslobođen svih tačaka optužbe.

2005. Kosovski premijer Ramush Haradinaj podnio je ostavku, a potom se predao Tribunalu u Haagu, pred kojim je optužen za zločine na Kosovu tokom oružanih sukoba 1998. i 1999. U aprilu 2008. oslobođen je krivice u nedostatku dokaza. Novu optužnicu protiv Haradinaja Haški tribunal podigao je 11. novembra 2010, a 29. novembra 2012. Tribunal je oslobodio komandanta OVK-a Ramusha Haradinaja za zločine nad civilima u logoru OVK-a u Jablanici 1998. Vijeće je zaključilo da nije kriv ni po jednoj tački optužnice. Haradinaja su francuske vlasti uhapsile 4. januara 2017. u Basel Mulhousu na istoku Francuske po srbijanskoj potjernici. Apelacioni sud u Colmaru odbio je zahtjev Srbije za izručenje bivšeg vođe OVK-a i 24. aprila 2017. oslobodio ga.

2005. U specijalnoj operaciji u Čečeniji ubijen je lider separatista Aslan Maskhadov, kojeg je Moskva teretila za seriju terorističkih napada u Rusiji, uključujući i otmicu u školi u Beslanu, kada je poginulo 400 talaca, uglavnom djece.

2014. Avion kompanije Malaysia Airlines, koji je bio na liniji Kuala Lumpur – Peking, nestao je sa radara iznad Južnog kineskog mora. U avionu je bilo 12 članova posade i 227 putnika, od kojih dvije trećine kineskih državljana.

2017. U napadu militanata na vojnu bolnicu blizu Ambasade SAD-a u Kabulu ubijeno je 38 ljudi, a 70 ranjeno.

hayat.ba

Koliko je koristan ovaj članak?

Kliknite na zvjezdicu da biste je ocijenili!

Prosječna ocjena 0 / 5. Brojanje glasova: 0

Još uvijek nema glasova. Ocijenite prvi!

Pošto vam se svidio članak molimo da ga podijelite

Pratite nas na društvenim mrežama

Žao nam je što vam se nije svidio sadržaj. Možete li nam reći zašto?

Pomozite nam da unaprijedimo sadržaj!

Recite nam kako možemo unaprijediti ovaj sadržaj

Supported by TNT Grupacija
Mirko
Mirkohttps://javno.ba
Mirko je živa enciklopedija. Voli historiju, puno istražuje. Njegove zanimljivosti ostavljaju bez daha. Vrhunski je novinar i istraživač. Dugogodišnji je član TNT grupacije.

drugi upravo čitaju

MOŽDA VAS ZANIMa